• euro6 motorlu bir mercedes travego 100 km de 24 25 litre harcar
    euro5 motorlu aynı model ve tip araç 27 29 litre civarı 100 km de harcar
    bunlara hata payı ekleyin 2 3 litre maksimum. ve hesapları buna göre yapınız

diyelim 500 km yol gidilecek
    euro6 500 km de 120 125 litre yakar. ben bunu 130 diyorum klima vs den dolayi. bunun da maliyeti ; 910 tl
    muavin arkadaş için 100 tl yazalım
    otoyol vs giriş çıkış 400 tl yazalım
    lastik bakım vs için 200 tl
    ikram vs 100 tl

kaptan için bişey diyemem ama bu maliyetler 500 km için 1700 tl masrafı var. bunu 17 yolcuya bölersem 100 tl eder. kaptan ı otogar olayınıza düşünürsek bilet başına 150 tl uygundur
    ama bakıyorsun 500 km için 300 400 tl ler havada uçuyor

hesaplarımızı buna göre yapın. sürekli fiyat geçirenleri haklı bulmaktan vazgeçin
    adam olun
    o zarar etti diye o zaman yoldan geçenlerden tazmin etsin zararını mecidiyeköy deki yayalardan istesinler

beyinsiz olmayın
  • yukarıda travego örneğini veren suser travego'nun fiyatını yazmamış: evet tam tamına 2 milyon türk lirası. tabi ki yarısı vergi. ayrıca ilçe otogarlarına giriş çıkış bile ücretli. sektörde değilim ama sık gidip geldiğim için biliyorum. sosyal mesafe nedeniyle artışlar normal.

ayrıca:(bkz: pamukkale turizm'in şubelerini kapatması)

edit: imla
  • diğer firmalar ne alemde pek araştırmadım ama has turizm ile yarın normalde 60tl'lik yolu 70 tl'ye gideceğim. otobüsün en az yarısı boş olacağına göre bu durumu ben normal karşıladım.
  • daha durun bakalım. neler neler geçirecekler?
  • adamlar 1+1 gidiyor. insaf. izmir istanbul 135 lira lan daha ne istiyorsunuz. siz beleşçi ve dar görüşlü tiplersiniz.
  • şehirlerarası koltuklar normale dönmesine rağmen fiyatlarda bi değişme söz konusu değil. adamlar 5 koltuk parasına maliyeti çıkaracaklar. vay be.

not: farklı firmalardan kontrol edip öyle yazdım.
  • şehirlerarası otobüslerin tam kapasite çalışmasına izin veren resmi yazı yürürlüğe girdi. firmalar en yakın zamanda fiyatları düşürür diye umut ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap