şükela:  tümü | bugün
  • "sahaflar -nihayet- kadıköy'de de bir etkinliğe imza atıyorlar!

9 haziran-17 haziran 2018 tarihleri arasında, ali suavi sokak'ta kurulacak stantlarda istanbullular, sahaflar ve kitaplarla buluşacak.

onbinlerce ikinci el kitap ve derginin yanı sıra osmanlıca kitaplar, dergiler, haritalar, gravürler; birinci baskı kitaplar, imzalı kitaplar, nadir eserler dokuz gün boyunca kitapseverlerin beğenisine sunulacak.

dokuz gün boyunca açık olacak üç serginin yanı sıra her gün nâzım hikmet'ten küçük prens'e, sahaflık tarihinden oğuz atay'a, mehmed siyah kalem'den edgar allan poe'ya, edebiyata ve edebiyat tarihine ilişkin pek çok konuda söyleşiler olacak, atölyeler yapılacak. (tüm etkinlikler ücretsizdir.)

tüm kitapseverleri, ali suavi sokak'a bekliyoruz!"

etkinlik takvimi
  • sahaflar gördüğüm kadarıyla artık paragöz esnaftan fazlası değiller. böyle bir etkinlikte bile insanın gözünün içine baka baka kazıklamaya çalışıyorlar. 10 senelik kapağı erimiş ve üzerinde 1 milyon bakteriye host olmuş kitaba 20 tl diyor. internetten son baskı sıfır haline baktım indirimle (ki her zaman oluyor) aynı ücret. evet, sıfırı ve kapağı erimiş ikinci eli aynı fiyata. platon'un iş bankası baskılı şölen kitabı 10 tl. ama iş bankası kitaplarını her zaman en az %25 indirimli satar dolayısıyla kitap 7,5 tldir pratikte. sahaf arkadaşlarımız müthiş bir indirimle bu kitabın ikinci elini 7 tlye satıyorlar. izmirden gelmiş bir sahaf vardı, onu tenzih ediyorum. kendisi olmasa sıfır kitaplardan birkaç lira daha ucuzlarını bulamayacaktım. geri kalan hepsi sıfır kitaplarla aynı fiyata hatta daha pahalıya satıyorlar.
    edit: 10 senelik kitabın antika değeri olması veya az bulunur olması gibi bir durum söz konusu değil tabii.
  • çoğunluk tarafından ancak yeme içme ve gezinip zaman öldürme mekânı olarak görülen kadıköy'de epeyce sahaf mevcut, lakin malum, büyük bir kısmı akmar curcunasına hapsolmuş durumda, diğerlerinin mekânlarını ise ancak kitap peşindeki meraklılar biliyor. dolayısıyla hem onların hem de şehrin diğer bölgelerinden gelen sahafların bir arada böyle bir etkinlik yapması çok hoş olmuş. ki normalde kadıköy, sadece kitaplar ve çizgi romanlar hatrına katlandığım, haricinde yorulduğum ve açıkçası biraz boğulduğum bir yer; o yüzden, kitapların ve sahafların okur için buluşmalarının o sokaklara bir parçacık da olsa nefes aldırdığını düşünerek mutlu oldum ve onca yolu ve gürültüyü göze almaktan çekinmeyip ziyarette bulunabildim.

beyoğlu ve üsküdar belediyeleri son yıllarda rehavete ve başka nahoş durumlara kapılsalar da sahaf festivalleri konusunda iyi başlangıçlar yapıp kültürel anlamda öncü ve örnek olmuşlardı, bu açıdan onlarla karşılaştırıldığında kadıköy belediyesi -kültürel konularda iddialı oldukları söylense de- enteresan bir umursamazlık içindeydi. anlaşılan organizasyonu bu işi ciddiye alan kişiler (beyoğlu sahaflar derneği) yapınca onlar da onay verip katkıda bulunmuşlar. lakin belediye onca imkâna sahip olmasına rağmen sahaflar için bir parçacık da olsa korunaklı bir yer oluşturamamış. kitaplar öylece açıkta sergileniyordu. hâlbuki birkaç basit tente olsun sağlayabilseler iyi olurmuş. zira bugün (artık saat itibarıyla dün tabii) yağmur başladığında aklıma direkt o kitaplar geldi, ya ıslandılarsa diye tâ bu yakadan endişeye kapılıp üzüldüm.

kitaplarla-kültürle ilgili düzenlenen, samimi bir şekilde emek verilen ve ayrımcılık yapmadan her kesimden okura açık olan her etkinliği önemsiyorum. umarım bu taze başlangıç da bu samimiyetini ve heyecanını kaybetmez, nitelikli bir şekilde kalıcı olur. bilhassa etkinlik içerisinde düzenlenen sohbet ve söyleşiler sahafların buluşmasının bonusu olacaksa, kalıcı olması her anlamda güzel olur.

lakin sahaflar hakkında "paragöz oldukları" konusunda genel bir yargı var, bu yargı özellikle de böyle festival ve fuarlarda ortaya çıkıyor. hiçbir meslek erbabını genelleyemeyeceğimiz gibi, sahafları da genellememizin hoş olmadığı kanaatindeyim. zira uzun yıllardır onlarla alışverişim var, içlerinde okura değil de kazancına önem verenler yok değil elbette, ne nahoş örneklerle karşılaşmışımdır; lakin pek çoğu da okuru takipteler, okurun kitaba ve sahafa verdiği değere göre mukabelede bulunuyorlar. kitapları için belirledikleri rakamları onlara değer veren kişileri görünce gayet makul bir şekilde indirip artı olarak insana hürmette de bulunuyorlar. o yüzden naçizane derim ki, aradığınız kitabı ucuza bulabileceğiniz pek çok nokta olsa da sizi ve takip ettiğiniz konuları bilip aradıklarınıza rahatça ulaşabilmenizi sağlayan sahaflarla selamınız, aranızda kitap hatrınız olsun. o zaman amacı sadece para kazanmak olan sahaflarla insana kıymet veren sahafları da ayırmaya başlar, hem kitaplıklarınızı hem de çevrenizi zenginleştirme imkânını da güvenli bir şekilde bulmuş olursunuz.*
  • kitap, edebiyat, ve düşün kültürünü günlük hayatın içerisinde temsil eden, dükkan sahibi olmayan sahaflara açıkça zulmeden belediye zabıtalarının şerrinden uzak olmasını dilediğim, kitapla yaşayan dostlar için şahane bir etkinlik.
    düzenleyenlerin ellerinden öper, hepsine iyi bayramlar dilerim.