şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bunu hatirlayan liseli degildir. suradan geminin istanbul bogazindan gecis goruntuleri izlenebilir. varyag olayi nedir diyenler icin, birkac anektod ve kesin olmayan bazi cikarimlar;

  kimse kizmasin bu ilk kandirilisimiz degil.

  varyag 1985 yilinda kizaga bindirilirken 1988 yilinda rusya tarafindan suya indirildi. bu sure icinde berlin duvari yikildi, sovyetler dagildi boyle bir kaos icinde varyag yapim asamasinda kaldi ve askiya alindi. 5 yil boyunca civi bile cakilmadan ruslarin elinde bekledi, tarihler 1993'u gosterirken rusya ve ukrayna arasinda yapilan anlasmayla varyag ukrayna'ya birakildi. fakat ukrayna'nin amaci gemiyi bitirip ustune ucak koymak degildi. amaci tamamen duygusaldi. ruslardan 3'e aldigini bir baskasina 5'e satacakti. oyle de oldu..

  yanlis hatirlamiyorsam ilk olarak ingiltere ile anlasmaya varildi, daha sonra yasanan uluslararasi problemler nedeniyle bu satis askiya alindi ve ukrayna varyag icin bir turizm firmasiyla anlastigini duyurdu.

  turizm firmasinin ucak gemisiyle ne isi olurdu?

  varyag icin 20 milyon dolar odendi, gemi turizm firmasina satildi ve kamuoyuna geminin eglence merkezi haline getirilecegi, turistler icin kullanilacigi yalani soylendi. ruslar bu duruma icerlemis olacak ki, turizm firmasinin paravan sirket oldugunu, geminin aslinda cin'e satildigini ve ilerleyen donemlerde askeri amaclar icin kullanilacagini iddia etti.

  artik geminin bir sekilde cin'e gitmesi gerekiyor, cin'e gitmesi icinde canakkale ve istanbul bogazindan gecmesi gerekiyordu. bu arada belirtelim, ucagin motoru ve dumeni yok. baska gemilerle cekerek gemiyi yuzdureceklerdi. turkiye ilk olarak bu duruma karsi cikti ve montro bogazlar sozlesmesini hatirlatti. geminin kontrolsuzce bogazlardan gecmesi tehlikeydi olasi bi yasanan kaza sonucu can ve mal kayiplari yasanabilirdi ve gemi hala askeri bir amaca hizmet ediyor olabilirdi.

  cin turkiye'ye 1 milyar dolarlik bir kaza teminati yazdi ve gelecek yillar icin turist gondereceginin, geminin askeri amaclar icin kullanilmayacaginin sozunu verdi. o donem krizle bogusan turk ekonomisi icin iyi bir secenekti. gemi bogazlardan gececek olasi bi kazada 1 milyar dolar alacakti ve ulkeye tatile gelen cekik gozlu turistler ekonomiye can verecekti. anlasma imzalandi.

  1 kasim 2001 gunu varyag sularimizdan kazasiz belasiz gecti. cin sozunu tutmadi o yil ve takip eden yillar sozu verilen turist ulkemize hic gelmedi. yillar sonra geminin yapimi tamamlandi, varyag bir eglence merkezinden ziyade tam tesekkurlu bir ucak gemisi oldu ve cin envanterine girdi.

  ozetle kandirildik sayin okur.
 • geminin 2012 yilinda liaoning ismiyle hizmete girmesi, 2016 kasim ayinda ise savaşa hazır durumda oldugunun aciklanmasiyla devam edecek olaylar zincirinin ilk halkasi.

  liaoning, çin donanmasının ilk uçak gemisidir; çin donanmasının uçak gemisi nedir, ne ye ne icer ogrendigi platformdur. (evet platform dedim, askeri mevzulara cok hakimim, oyle boyle degil.)
 • çinliler bizimkileri ikna etmek için simulasyon tarzı bir şey hazırlamışlardı, buna göre motoru olmayan gemi boğazdan tehlike yaratmadan geçebilecekti. sunumun sonundan bizim taraftan biri ters akıntıyı hesaba katıp katmadıklarını sormuş, çinliler ne dese beğenirsiniz: boğazda ters akıntı mı var. işte böyle bir ciddiyet içinde sürdürüldü çalışmalar.

  o zamanki koalisyonda mhp'ye düşen denizilikten sorumlu devlet bakanlığı tarafından geçişi için uzun süre izin çıkmadı. açıkçası ne savaş gemisi olmayacağı, ne de bir milyon turist yalanına o zaman kimsenin inandığını hatırlamıyorum, ama deprem sonrası vuran ekonomik krizde bir milyon çinli turistin gelme ihtimali bile önemliydi.

  bütün bunlardan akılda kalan tek olumlu nokta geçişin sorunsuz olmasıydı.

  geçiş de şöyle bir şeydi
 • güya bu geminin geçmesi sonrası ülkemize oluk oluk çinli turist gelecekti.
 • marmara üniversitesi, haydarpaşa kampüsünde sıkılan üç öğrencinin. okuldan çıkıp ne yapalım diye düşünürken "varyag geçecekti" diye düşünüp birden harem'e koşmasını, ordan üsküdar'a doğru yürürken görüp kısa süreli bir heyecan yaşamalarını sağlamış gemidir.

  evet, gittik izledik. bizle birlikte bir sürü kişi vardı. hatta okuldan çocukları getirmişlerdi. ya kaza olursa, çıkarsa rotadan şu an naparız, acaba ailelerimize tazminat öderler mi diye güldük.ama büyük tehlike olur, türkiye'ye ne kadar tazminat ödeyeceklermiş, bu gemiyi ne yapacaklarmış şimdi diye çiğdem yiye yiye muhabbetini yaptık. yok oğlum ne eğlence parkı, bunu burdan bu kadar tehlike ve masrafa eğlence parkı yapmak için mi taşırlar, o kadar da büyük değilmiş aslındayla, yok abi acayip büyük arasında, ortası olmayan bir tartışma.

  sonra da işte o genç ve heyecanlı ruhumuz hemen sıkıldı ve ne gerek vardı ya diye düşünüp geri döndü okula. o an arkadaşım "olsun, tarihe tanıklık ettik, yarın bir gün konuşulduğunda, olayı hatırlayacağız ve oradaydık diye anlatacağız" demişti. yürü git ya nesini anlatacaksın diye gülmüştük bu romantik çıkışına.

  ama bakın o gün geldi. ve oradaydım.