şükela:  tümü | bugün
  • taşlarla sopalarla yapılacaktır.

hatta bu iyimser oldu, sandık çevresinde kimin daha çok silahlı adamı varsa o kazanacaktır.
    1946 seçimleri ne benzer bir şey olacaktır bu erken seçim.

sonrası kan, sonrası gözyaşı.
    ülkece hakettiğimiz sona doğru gidiyoruz.
    salaklıktan helak olan toplumlara örnek olarak tarihte yerimizi alacağız herhalde..
  • ''teşekkür mitingleri'' ne zaman başlayacak merak ettiren seçim . akp gelene kadar bitmez bu seçimler , milli irade …. yersen ….
  • sanırım katılımı düşürüp, akp'nin oylarını daha da yüksek tutmak için seçilmiş bir tarih. şöyle ki 29 ekim perşembeye geliyor. bunlar 30 ekim cumayı da tatil yaparlar. cumartesi-pazar zaten tatil. seçim sonrası gün de tatil olur genellikle... toplamda: 29-30-31-1-2 (5 gün tatil). sandığa gitmeyip de tatile gidenin ta...

edit. seçim sonrası sadece okulların tatil olduğu söylendi. şüphesiz doğrudur. fakat okulun o gün tatil olması, kendi işini yapanların tatilini uzatabilir. kişi nasıl olsa çocuğun okulu yok, deyip tatili uzatabilir. pazar günü dönecekken pazartesi dönebilirler. onu anlatmaya çalıştım.

edit2. 30 neden tatil yapsınlar diyorlar. o işler belli olmaz. eğer işlerine geliyorsa yaparlar. kafadan tatil yapacaklar da olur. yani bu dönem özellikle müsait. onu anlatmaya çalışıyorum.
  • yine bunlar tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlayamazsa, o zaman nasıl bir kaos bizleri bekliyor diye düşündüğüm seçim.
  • hdp'nin oyunu daha da artiracagi, akp'nin daha da dusurecegi secim olacaktir. bir yerlerini de yirtsan, kendini de parcalasan sana iktidar yuzu gostermeyecegiz oglum.

ayrica halkin, milletle dalga gecercesine simarik bir cocuk gibi davranarak hem akp'yi tarihe gomme firsatini elinin tersiyle iten, hem de bugun erken secime gitmemizdeki tek sebep olan mhp'ye gereken tepkiyi verecegini dusunuyorum sandikta.

ve tum hukuk tanimazligina ragmen unutma!
    (bkz: seni yine başkan yaptırmayacağız)
  • oy hırsızlıklarının tavan yapmasını beklediğim seçimdir.
  • 2 gün önce ysk'nın yapılacak seçimi erken tarihe çekmek için oylama yaptığını ve oy birliğiyle kabul edildiğini bilmeyen, bilmemesinin ötesinde bi de bilmeyip diğer insanları aşağıladığını zanneden sığırları da ortaya çıkarmıştır
  • muhtar rezervinin imtinali kullanılmasıyla 400 yakalanir bence. hem muhtar onemli bak. muhtar demis miydim.
  • 7 haziran'da da görüldüğü gibi önemli olan akp'yi iktidardan indirmek değil %60'ın birlik beraberlik oluşturmasıdır.

rte'nin amaçladığı:

1-hdp'yi bir terör örgütü gibi göstermek ve ona giden oyları kendisine geri almaktır.
    (biz biliyoruz ki selahattin demirtaş pkk saldırılarını da kınamış, başkanlık seçimini referanduma götürmeyi de teklif etmiştir.)
    (anketler gösteriyor ki rte'nin önünü açtığı baskıcı zihniyet hdp'yi 3. parti bile yapabilir. hdp'ye giden oylarda artış gözlenmekte, ama yine de bu kesinlik ifade etmiyor.)

2-mhp'yi gerek çocuğu yok anlamaz halimizden, gerek aileme saygısızlık yapmış ona koalisyon yok gibi sözlerle yıpratmak, onlara gidecek olan milliyetçi oyları terörist saldırılarında devletin mecburi görevini yapan askerlerin şehit cenazelerini mitinge çevirerek insanları etkileyip geri almak.
    (biz yine biliyoruz ki 3'lü mhp-hdp-chp koalisyonu yapmayıp ülkeyi kaosa sürükleyenlerin en başında devlet bahçeli gelmekte. rte'nin pkk kamplarını bombalaması ve çıkan olaylar olası erken seçimde oy arttırmaya yönelikti, bu planı tıkır tıkır işlettiler.)
    (yine biliyoruz ki kaçak saraya giden de mhp'lilerdir. halbuki kaçak sarayın hesabı sorulacaktı.)
    (hdp'ye oy veren eli viskili yalılarda oturan seçmenlere yapılan hakaret, ki özgür mumcu toplasan 2000 hdp'ye oy veren seçemeni bulunamayacağını araştırmış söylemiştir.)
    (eli viskililere, yalılarda oturanlara sataşmalar nedense akp'nin cihangirdekileri hdp'yi destekleyerek terör örgütüne yardımla suçlamasından hemen sonra gerçekleşmiştir. kaçak saray görüşmeleri işe yaramış olsa gerek.)

3- 3 dönemliklerin yardımını da alarak, ülkeyi gerekirse bir iç savaş ortamına yönlendirip akp'ye oy vermeye mecbur kılmak.
    ( güya işidle savaşacak, güya suruçtaki patlamanın ardından işide sınır güvenliği için dur diyecek olan devlet, rtenin önderliğinde yine sağ gösterip sol vurarak pkk kamplarını bombalamıştır. suruçtaki katlimda devletin parmağının olmadığını nerden bilelim, nerden bilelim ki yas ilan edilmeyen bir olayın rte'nin oluşan öfkeyi pkk'ya yönlendireceğini.)

4- doğuda taşımalı oy yönteminin kullanılması ve pkk baskısı altında oy kullananları kendi safına -güya özgür seçime- yönlendirme çalışmaları.
    (biz biliyoruz ki birlik olamayan muhalefet ve seçim sarhoşu hdp uyuya dursun rte ilk günden sessizce hani sayaçların tik tak kanallara çıkmadığı dakikaları gösterdiği günlerde harıl harıl dersine çalışmakta idi. sonuç :
    * iç savaşa sürüklenen bir ülke
    * koalisyon kuramayacak kadar beceriksiz muhalefet
    * plana belki akp'den de sadık bahçeli ve baykal.
    * milliyetçilik duyguları kabarmış mantıkla değil öfkeyle düşünen, bunların asıl sebebinin devlet olduğunu göremeyecek tehlikeli bir kitle.
    * daha dolapta bekleyen kanlı bir sürü seçim taktiği.

kısacası pkk da kürtlerin ilk kez çoğunluk olarak selahattin demirtaşı apo yerine lider görmelerinden gocunmuş kıskanç bir terör örgütü.

en zor görevi kime versem bilemiyorum ama:

* başı hdp çeker. şımarık bir pkk'yı siyasi çizgilerde sorunları çözmeye ikna etmeli, ayrıca kendisinin terör örgütü olmadığını desteklemediğini defalarca söyleyip ispat etmeli rte tarafından gelecek suçlamalara karşı)

*mhp ise her şeye köstek olunarak bir sonuç elde edilemeyeceğini, akp-chp koalisyonunu desteklemeyi akılcı bir çözüm olarak görmekten vazgeçmeli. tek seçeneği bu olan bir parti vizyonundan zerre söz edilemez. yedek planları alternatifleri olabilmeli bir partinin. aslında mhp için tarihten ders çıkarmalarını önerebiliriz. gerçi kaçak sarayı dillerine dolayıp sonra ilk fırsatta saray ziyaretini unutmaz umarım bu halk. asil duruşmuş, iradeli duruşmuş, hayır dediğim dedik diye esip gürleyen günün koşullarına ayak uydurmayan bir duruş.

*chp ise önce baykalla ne yapar bilmiyorum ama artık bu neye hizmet ettiği belli olmayan meclis başkanlığını ille de isteyen, koltuk sevdalısı ve eski zihniyetten bir an önce kurtulmalı. saygı eskiye minnet duygusundan vazgeçmeli ki söyledikleriyle yaptıkları benzesin. daha fazla yapıcı olmalı. akp ile görüşmelerde saatlerce konuştuktan sonra koalisyon teklifi, koalisyon şartlarını konuşmadıklarını öğrenmek halkı kandırmanın bir diğer yolu. yapıcı olacağız derken akp zihniyetine destek verdiklerini unutmamalı.

yeni seçimde daha fazla ekonomi, daha fazla umut, daha gerçekçi projeler.

*davutoğluna da söylemek istediklerim var aslında. daha fazla mağduru oynamadığı, ben koalisyon istiyorum ama işte rte derken yüzünün kızarması gerektiğini düşünüyorum. kendisi bir akademisyen ve bu akademisyenliğe bir hakaret boyutunda bir duruş.