şükela:  tümü | bugün
 • 7 haziran’da %16,3 olan mhp oyunun 1 kasım’da %11,9’a inme sebebidir.

  kalan %11,9’un da buyuk kismi bazi mhplilerin ve cogu akplinin de sandigi gibi erdogan sevdalisi tiplerden olusmamasidir.

  kabaca %12 olan bu kitle %4’luk kitleden farkli olarak bagimisz dusunebilme ve santaj/korku ile oylarindan vazgecme gibi ozellikleri barindirmiyor.

  bu secimde de yine en az %10’u rte ve cumhur aleyhinde konumlanacaktir. kalan %2+ kasim secimlerinde akp’ye vermis %4’luk mhp secmeni ile birlikte gorecegiz mhp’nin kac olacagini.

  hatta bazi akp’liler de protesto olarak mhp’ye verirse mhp %6-8 arasina da ulasabilir.
 • kim kime kaymış bilmem ama ben ve benim gibi her seçimde mhp yi destekleyen seçmenlerin bir çoğu, önümüzdeki seçimlerde akp ve mhp ye çok güzel "kayacağız"

  (bkz: swh)
 • %4lük mhp kitlesi değildir, %4lük mhp'ye oy vermiş akp kitlesidir.

  sanıldığının aksine akp'nin de hepsi, tayyip sevdalısı değil, 7 haziran'da akp'ye oy vermek istemeyen muhafazakar seçmen, baraj sıkıntısından dolayı saadet partisine veremediği için, mecburen gidip mhp'ye verdi.

  aynı seçimin aynı gecesi, bahçeli denen zat tarihinin en yüksek oyunu almışken "erken seçim :'(" diyince doğal olarak o kitle de "sikerim sizin gibi partiyi" diyerek ikinci seçimde tekrar ak parti'ye verdi oyunu.

  aynı seçimde %2lik saadet partisi oyu da yine erdoğan'a kaymıştır.

  ayrıca önemli bir nokta var ki, %3-4lük hdp oyu da yine erdoğan'a kaymış ve hdp'nin baraj altı kalmasını chp'nin emanet oyları engellemiştir. yani adamlar ikinci seçimde kendi partilerini baraj altı bırakmayı göze alıp oylarını gidip erdoğan'a vermiş, bizim tatlı su solcuları da hala "kürtler ince'ye oy verir" diye hayallerde geziyor. he kardeşim, hayatında güneydoğu görmemiş adam her hdp seçmenini, büyük şehirli seküler, marjinal tip sanıyor tabi, doğal.