• ekşi sözlük'te gerzeklik sınırları her geçen gün zorlanıyor, çıta çok daha yükseğe çekiliyor. iğrenç bir sebzeymiş, zaten yemiyormuş, o yüzden zam gelmesinde sakınca yokmuş... olmayan beyninizle algılayabileceğinizi zannetmesem de olabilecek en basit şekilde açıklayayım: sizin kazancınız da bamya fiyatıyla birlikte artmıyorsa (hatta bamyadan daha fazla artmıyorsa) bu ekonomik olarak kötüye gittiğinizin ve muhtemelen zamlanan tek şeyin bamya olmadığının göstergesidir. örneğin benzine yapılacak zam, taşıma gerektiren istisnasız her şeyi etkileyecek ve uzun vadede kendini yeni zamlar olarak gösterecektir. toplandığı yerden hale ve sonra da pazara gelen sebze de, inşaat malzemesi de, ekmek de zamlanacaktır.

"ben bamya sevmiyorum, sorun yok" demek için gerçekten şuursuz ve aptal olmak gerekiyor. sanki türkiye'de her şey ucuz da senin sevmediğin bamyaya zam gelmiş, o yüzden problem yok. biri de demiş, keşke komple kalksa... umarım bu zihniyetteki insanlar bir gün yiyecek taş bile bulamaz. bunlar şaka ya da espri değil çünkü düpedüz arsızlık, düşmanlık. bu kadar düşüncesiz ve bencil insanlar toplumsal yaşam için uygun değildir, zararlıdır.

hepsini geçtim, sebze bu. şu an türkiye'de kırmızıyı geçtim, beyaz et bile bazı insanlar için lüks olmuş durumda. herkes sizin gibi prenses değil. çoğumuz hiç sevmediğimiz halde mecburen taze fasulye veya ıspanakla beslenmek zorunda kalabiliyoruz. üstelik bu sebzeler sağlıklı da. her yandan aşırı şekerle bombalandığımız, yediğimiz neredeyse her şeyin sağlığımıza uzun vadede zarar verdiği bir zamanda nispeten kabul edilebilir, yenebilir durumda olan bitkiler. böyle saçmalıkları yazarken bunları hiç mi düşünemiyorsunuz, akıl edemiyorsunuz? durumun ciddiyetinin farkında değilsiniz sanırım: 80 milyonluk ülkede çocukların belki yarısı kırmızı eti aydan aya yiyebiliyor, ekmek ve makarnanın dışında belki az biraz zeytin, peynir, yumurta, salatalık, bakliyat falan tüketmek zorunda kalıyor sadece. spor yok, beslenmede çeşitlilik yok, alternatif de yok. hadi sizin zaten beyniniz yok da sizin gibiler yüzünden koca bir nesil eriyip gidiyor, sağlıksız büyüyor.

ya hadi siyasi sebeplerle "su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim" diyenleri bir nebze anlayabiliyorum da bir insan nasıl "ben yemiyorum, o zaman zam gelsin" diyecek kadar şuursuz ve cani olabilir? yarın senin yediğin şeye zam geleceğinin farkında değil misin, bunu "bamya lobisi"nin sadece bamyayla sınırlandırılmış bir komplosu falan mı zannediyorsun?
  • yemeksepetinden beslenen tayfanın bok attığı sebze. çiçek bamya, sultani bamya diye bir ayrım var.sultani bamya 20 liraysa pahalıdır tabi, içi jel gibi olur. konyalılar çorba yapıyor ama ben şahsen beğenmiyorum. ama çiçek bamya adı gibi çiçektir, azıcık limon tuzuyla beraber yemeği yapılırsa efsane olur. kurutulmuşunun bir ipini 200 liraya satıyorlar, pazardan ufakları seçip ipe dizip kurutuyorum. 100 gram kuru bamyayla dünyanın yemeğini çıkarırsınız, f/p oranı epey yüksektir.
  • bugün semt pazarında fark ettiğim durumdur. sonunda taş yiyeceğiz sanırım.
  • iki haftadir kiş icin hazirliklara basladim. barbunya, fasulye 5, bamya 15, domates 2 lira. pazara cikarkem bankaya ugrayip para cekiyorum ekstradan.

ayrica kuru bamya corbasi icmemis kimseler bamya yedim demesin. bulursaniz tadina bakin, kacirmayin, bamyayla yeni bastan tanisin, seversiniz.
  • izmirden bildiriyorum
    ufak olanları 14-16 arasında iken daha irileri 9-12 arası en büyükleri ise 8-9 civarı satılıyor.
    ayrıca
    tat ve tamek gibi firmaların 800-850 gr lık konservesi 9 lira filan
    sera çiçek bamyanın ise 550 gr lık konservesi 11-12 liraya satılıyor
    (süzme ağırlıkları ne kadar bilmiyorum)
    son olarak dondurulmuş 450 gr. lık bamya fiyatları ise 11 ile 16 lira arasında değişiyor.

mu9857 bamya piyasalarının son durumunu aktardı herkese iyi günler.
  • kendimi bildim bile kilosu yüksek fiyatlara satılan bir sebze. yani sadece son zamanlarda fiyatı artmadı hep böyleydi.
  • günlüğü 150 liraya bamya toplamak için işçi bulunamadığı içindir.
    bamya bitkisi çok dikenli bir bitkidir. toplarken insanın elleri diken yarası içinde kalır.

40 derece sıcağın altında o bamyayı gel sen topla bakalım kaça satacaksın ?

öyle pazardan poşete doldurmaya benzemiyor o iş. bir ürünün fiyatını eleştirirken birazda işin emek kısmını düşünmek gerekiyor.
  • sanki çok yediğiniz bir şey de fiyatına bozulmuşsunuz... siz gidin kilosu 1 lirodan satılan klorpirifos kalıntılı biberleri kızartıp yiyin.

daha birkaç hafta evvel 14'e almıştım, bildiğin böyle serçe parmağımın bir boğumu kadardı, o kazık gibi ikiye bölünmesi gereken, sümüklü ve çekirdekli ebegümeci kırmalarından değildi. neyse ne dicektim, ben 30'a kadar veririm, iyi bir bamya ve birkaç kilo taze iç bakla için açık artırmaya bile çıkarım. allah bu millete o günleri göstermesin, bir kilo bamya için imf'ye el mi açacağız reyiz?
  • (bkz: yine mi bamya)
  • ben hep 5 liralık aldığım için etkilenmeyeceğim bir durum çünkü sadece ben yiyorum. 50 lirada olsa alırım tek lüksüm.
hesabın var mı? giriş yap