şükela:  tümü | bugün
  • heh..

alın götünüze sokun böyle ekonomiyi. istikrar!
  • geçen hafta mado'da sade dondurmanın kilosunun 50 tl, fıstıklının 75 tl olduğunu duyup sebebini sorunca öğrendiğim durum.

800.000 km2 alana sahip, 80.000.000 nüfuslu bir ülkede üretilebilen şeker, süt ve fıstık ile yapılan bir tatlının kilosu 75 tl. ayıptır. olması gereken en fazla 20 tl'dir. gerçi aynı şey et için de geçerli.

edit: biraz önce bizim buradaki tatlıcı abi ile konuştum. geçen hafta 160 tl’den fıstık içi almışlar ama bu hafta 200’ü geçtiği için almamışlar. fiyatları yükseltip müşterinin ayağını kesmek yerine, fıstıklı tatlı isteyene “kalmadı” diyormuş.
  • özet:

baklavacılar derneği başkanı fıstık lobisi var o yüzden fiyatlar yükseldi diyor. bayramda yok size fıstıklı baklava diyor. fıstık ithalatında vergi kalksın insin fiyatlar, bol bol fıstık alalım dışarıdan ülkenin fıstık üreticisini siktir et diyor.

edit: gelen mesajlar üzerine açalım konuyu, bir akp'li kardeşimiz kuruyemiş ithalatı işine girecek belli, bu eleman da fıstık çok pahalı kota kalksın, vergi insin diye kulis yapıyor.

al kardeşim fıstık fiyatları burada:

siirt fıstığı

carrefour antep

çerezci bilmemne

edit2: kabuksuz fıstık ama diye mesajlar geliyor al kabuksuz iç fıstık:

kabuksuz iç fıstık
  • birazdan buraya hep 50$'lık alanlar gelip, fiyat aynı diyecekler..
  • o fıstıkçışahap'a ben de cok kirginim. amina koyayim onun.
  • bu seneki rekoltenin geçen seneki ne gore %60 %70 dusmesiyle ilgili olabilir.
  • akp sayesinde olmuştur, eskiden üç kuruş paraya satılan fıstığımız şimdi 200 tl üzerine alıcı buluyor, üreticimiz para kazanıyor yüce dünya liderimiz sayesinde. kıskananlar da fetö bezelyecileri ile baklavalara bezelye falan katıyor hep fıstık diye hile hurda için. işte bunlar hep dış güçlerin işi ama biz büyük oyunu görüyoruz.

nihat zeybekçi'den açıklama gelirse herhalde fıstıktaki yükselişi kabul etmiyorum olur.
  • herşey ucuz da bi fıstık pahalı sanki..
  • her şey ateş pahası artık markete giriyorsun 100 lira verip çıkıyorsun eve geldiğinde bakıyorsun birkaç parça almışsın. ulan bunun neresi 100 lira tuttu diye düşün dur.