şükela:  tümü | bugün
  • kaçtır muz almaya niyetlenip "yuh amk, 1 kg muz 9 tl olur mu?" diyerek geri döndüğüm aklıma geliyor. para olmadığından değil, bir meyveye o parayı istemenin utanmazlığına eyvallah edemediğimden.

pınar süt içicisi değilim ama raflarda denk geliyorum. 5 tl yazıyor. en kabadayısı 4 tl. bu müthiş doğa olayı karşısında resmen ağlamaklı oluyorum.

sonra birden bu sene turist sayımızın da tavan yaptığını hatırlıyorum. içimi bir huzur kaplıyor. ayağa kalkıp avuç içlerim patlayınca kadar alkışlamak istiyorum. iyi ki diyorum, iyi ki türkiye'de yaşıyorum.

not: etten bahsedemedim :/
  • muz yetişmeyen ingiltere'de muzun 50p (yani 0.5 pound) olup, muz yetişen ülkemizde 9-10 tl olması beni ilk seferinde şaşırtmıştı, ama sonra insan alışıyor.
  • olsun her şeye rağmen almanlar bizi kıskanıyor(!)

yeter artık! #tamam
  • patatesin fiyatını görmediniz galiba.

marketlerde 8 lira.
    pazarda 4 lira.

patates patates.

sanalmarket linki

8 lira

pa
    ta
    tes

8 lira

#sekiz#

yazıyla sekiz.

edit:imla
  • 1 aylık asgari ücretle bu ürünlerden türkiye'de ne kadar alınabilir diye hesap yapıldığında.

177 kg muz
    32 kg et
    320 lt süt
    alınabilmekte.

ingiltere'de ise aylık asgari ücretle bu sayıların 6 katı ürün alabilmektesiniz. pazar pazar boş beleş işler işte..

izleyin derim
    karşılaştırma
  • son bir yılda %20 üzeri enflasyon olduğunun göstergesidir.
    bir kaç yıl önce üniversitedeyken sütün 1,90 olduğu zamanlarda et 30 liraya çıkmış ve tepki oluşmuştu, o zamanlar cebimdeki 230 tllik öğrenim kredisi ile spora gidiyor ve gerektiğince beslenebiliyordum.
    şimdi çalışıyorum, orta alt düzeyde bir maaşım var ama sofram eskisi kadar zengin değil, istesem yine aynı çizgide kalırım ama artık gereksiz pahalı geliyor bazı şeyler. mesela et ihtiyacımı karşılamak için kasaba gitmek istemiyorum çünkü benzinden kesmem gerekecek.
    neyse dağıldı iyice, fakirleştik sonuçta.
    3 kuruş maaş alıp insan gibi yaşayacaz diye kölelik yapıyorsunuz o da yetmiyor.
  • mesajlar geliyor. tarım ve hayvancılığın çökmesiyle alakalı olabilir diyorlar.

bence onunla pek alakalı değil. dış güçlerin oyunu olması ihtimali daha mantıklı.
  • a haber izle rahatlarsın şöyle hafif bir zenginlik hissi gelir.
  • enteresandır, gürcistan'da 1 euro 2.9 lari ve bir kilo muz ortalama 2.5 laridir.

rusya'da bir kilo muz 45-55 ruble, 1 euro 73 rubledir.

litvanya'da bir kilo muz 1 euro'dur.

hatta mango, ananas, hindistan cevizi gibi ürünlerin fiyatları da türkiye'dekinin yarı fiyatından daha aşağıdadır. merak ediyorum, bizim cennet vatanımızda neden bu ürünlerin fiyatları böyle sapıkça yüksek?
  • peynirin kilosunun 28 tl olması, ayçiçek yağının litresinin 8.5 tl olması ile desteklenmektedir. geçen yıl bu dönemlere göre yaklaşık %30 fazla.