şükela:  tümü | bugün
 • piyasada yıllardır hiçbir nakit alışverişimde bana 1 kuruş para üstüm ilgili kuruluşlar tarafından asla verilmiyor. örneğin 3,97 ? tutan bir alış verişim için benden 4 ? alınıyor. para üstü sorulduğu zaman karşı taraf tarafından 1 kuruşun peşine düşüyor imajı yaratılıyor veya kasada yok diyip geçiştiriliyor. ilgili para miktarı müşteriye kasada yok diye verilemiyor. müesseseler asla bu durumu kendi bütçesinden kesintiye uğratmıyor. hiçbir avrupa ülkesine bir market alışverişinizin parası sırasında size eksik para üstü verildiğini göremezsiniz. son 1 cente kadar tüm para üstü size ödenmesi gereken şekilde ödenir. ülkemizde bu şekilde olmadığına göre çok ciddi bir denetim eksikliği var demektir.(yani bildiğiniz gibi) son zamanlarda; örneğin 32,95? tutan bir alış verişimde 5 kuruş veya benzeri örneklerde 10 kuruşum kasada yok veremiyorum şeklinde sürekli kasalarda kalıyorum. hakkım olan para üstünü alamıyorum resmen. ve bu senerdir böyle. eğer devlet bu işin denetimini haksız kazanç sağlayıp uygun para üstününü kim veriyor vermiyor denetlemesini sağlamıyorsa piyasada eskisi gibi fiyat etiketlerinde para üstü sadece 5-10-25-50 kuruş ile işlem görecek şekilde düzenleme getirilmesini öneriyorum.

  devlete olan maaliyeti 0,89 kuruş olan 1 kuruşlar vatandaşa uygun alışverişinde hakkı olan nakit para kullanımını kısıtlıyor ve yine hakkı olan para üstünü alamamasına neden oluyor.

  bu istanbul'un her yerinde bu böyle; fakat olmamalıdır.bu işin denetimi almanya'da, çek cumhuriyeti'nde veya danimarka'da.... her nasıl sağlanıyorsa aynı şekilde denetlenmeyecekse ve biz vatandaşlar hiçbir zaman (senelerdir olduğu gibi) para üstümüzü alamayacaksak uygulama kaldırılmalı yerine alternatifi getirilmelidir.

  günlük total alışverişlerimde toplam 6 kuruş para üstü alamadığımı düşünelim.
  0,06 x 365 gün = 21,9 (yıllık zararım.)
  bu uygulama 2005 senesinden beri var sanırım.
  2018-2005 = 13 yıl
  13 x 21,9? =284,7 ?
  (bu analiz sadece 6 kuruş üzerinden yapılmıştır. günlük olarak 6 kuruştan daha fazla para üstü alamıyorum genellikle.)

  nakit parada bu olay bu ülkede çözülemiyor...

  edit: ülkede para üstü isteme veya nakit para da kullanabilme hakkının doğru düzgün denetlenmesinin istenmesini uyuşturucu satmakla ilgili sanan falan var, ama bazıları beni anladı..
 • çözümünü her şeyi kredi kartıyla almakta bulduğum durum. en azından hem vergilerini veriyorlar, hem bir kuruş fazla ödemiyorum, hem de bankaya komisyon ödüyorlar. beni bunlar değil de en çok “nakit olursa şu fiyat, kredi kartıyla şu fiyat” diyenler gıcık ediyo. göz göre göre vergi kaçırıyolar. bunu teklif etmenin bile suç olduğu bi ülkede yaşamak ümidiyle.

  edit: evet suçmuş bu ancak allah aşkına, bu ülkede insanlar cinayetten tecavüzden tutuklu yargılanmayacak artık neredeyse, "basit bi vergi kaçırma"yla kim ilgileniyor? gidin güzellik salonlarına, pahalı işlemler (250-300 tl mesela) kredi kartından ayrı, nakitten ayrı fiyatlandırılıyor. halbuki maliye müşteri kılığında girse böyle yerlere, nakit ayrı kredi kartı ayrı fiyat biçildiği zaman kapatsa mekanı. örnek olsa bu davranış, fiş vermeyen, vermeye burun kıvıran, "makinamız bozuk" diyen, müşteriyi salak yerine koyup önceden kesilmiş fiş veren yerlere. halbuki abd'de pek çok mekanda "size fiş veremezsek yemeğiniz/aldıklarınız bedava" yazar, adamlar fiş vermeye öyle adamıştır kendini çünkü yaptırımlar çok ağırdır. amaan neyse ya. ben bu ülkeden ümit keseli baya oldu zaten.
 • not: adam düzeltmiş. 2847 lira falan çıkarmıştı 13 yıllık kazancını. ona ithafen...

  1 kuruş 0.01 liradır.

  doğrusu;

  0.06 x 365 gün = 21,9 lira yapar.

  13 yılda 284,7 lira yapar.

  mhp'nin her yılı kutlu olsun.
 • marketlerde sırf o kuruşlardan canım sıkılmasın diye kart ile ödeme yapıyorum 10 tl nin altında bile olsa market kazanacağına ben kazanayım o kuruşları diyerek.
 • tanim: matematik dehasi yazarın dramı
 • kart ile ödeme yapmama sebeptir
 • bir kuruşu 0,1 tl zannedenlerin dert ettiği olay. halbuki ben bu olayı 20 yıldır tüm alışverişlerimde kredi kartı ile ödeme yaparak çözdüm. bende kalan kuruşlarla da 1 ev, 1 yazlık bir de tok kapı sesli araba aldım. şaka la şaka mercedes aldım elbette.
 • taksicilerin 5 liranın altında para üstü vermediği bir ülkede çok da önemsenmemesi gerekendir.