şükela:  tümü | bugün
  • zengin değilim. üstelik zengin olup para bağışlamakla paramın -rızam olmadan, metazori olarak- üzerine yatılması arasında fark var.

yıllardır pos cihazı olan her yerden nakit yapmak istediğim alışverişimi "banka kartı" ile yapıyorum. bu şekilde firmalar hem yaptığım alışverişin vergisini ödemek zorunda kalıyorlar hem de küsuratlı tutarları yuvarlayamıyorlar.

kasalarda 1 kuruşum nerede? diye kavga etmekten yorulduğum bir zamanda bulduğum çözümdür. arz ederim...
  • güzel bir kampanya. destekleyelim.

şimdi hesaplayan adamlar moduna girmek istemezdim ama dayanamadım;

düşünün ki günde iki kez alışveriş yapıyorsunuz ve her seferinde atıyorum 3.98 veya 5.03 tutan ürüne fazladan 2 kuruş veriyorsunuz. (4 lira ve 5 lira 5 kuruş olmak üzere) yani günde 4 kuruş.

365x4=1460 kuruş yani 14.6 lira.

yuvarlak hesap 15 lira diyelim. baktığınızda çok bir miktar olmayabilir ama neden cebimde durmak yerine haksız yere bir işletmenin kasaına girsin.

çoğumuz için önemsiz bir para olabilir ama boşa gitmesi yerine sokaktaki bir çocuğun karnını doyurmak ya da bir derneğe bağış yapmak için kullanılabilir pekala.

bir de migros gibi büyük marketlerin bu kuruş olayından kazandığı ekstra parayı düşündükçe sinirim zıplıyor.
  • güzel bir kampanya. biraz bakındım nette konu ile alakalı olarak evet ya bir ara 1 kuruş vardı ne oldu diye bunlara anladığım kadarı ile birileri bundan para kazanmış. 1 kuruşun hurda değeri 1.92 kuruş ediyormuş. piyasada da 50 milyon adet 1 kuruş sürülmüş buda totalde geri dönüşümde 960 bin ediyor. anlaşılan bazı kişiler piyasanda parayı toplayıp hurda satışı yapıyor. nasıl bir ülkedeyiz arkadaş ya...
  • banka kartiyla alisveris yapilarak cozulecek problemdir.
  • esnaflarda 3.95 de 4 lira, 4.10 da 4 lira olduğu için esnafları olumsuz olarak ilgilendirmeyen kampanya. şu bimlerin migrosların ettiği karları da konuşmaya gerek yok sanırım.

ancak markete 1 kuruş kaptırmayayım diye kredi kartı kullanıp bankalara yüzlerce kuruş kaptıranlara götümle gülüyorum.
  • işletmecinin kasasında diye cevaplanacak soru. ingilterede yaşamış olanlar bilir. orda da küsüratlı fiyatlar mevcut. ama alışverişlerde siz üstü kalsın demediğiniz müddetçe o küsüratı vermemezlik etmezler. 9,99'luk bir alışverişte para üstü olan 1 peni kasa fişiyle birlikte size verilir. üstü kalsın dediğiniz zamanda o para kasaya kalmaz çalışana bahşiş olarak kalır.
    insanların evinde kavanoz dolusu 1 peni vardır. daha sonra götürüp tümletiyorlar. burda neden olmasın hadi kaldı işletme sahibine neden kalıyor çalışanlara kalsın o vakit.
  • bir kasiyer olarak bu kampanyayı destekliyorum. yalnız şöyle de bir şey var 1 kuruşunu isteyen adam veya kadın iki gün sonra bir sepet dolusu alışveriş yapıp da 50 kuruş ya da 1 lirası çıkışmazsa sonra getiririm demesin vallahi hattori hanzoyla böler tavuk döner piyasasına satarım sizleri.
  • güzel kampanya. bir benzerini de 9.75 lira tutan mesafe ücretini para üstü vermeyip "bozuk yok abla, helal" diyerek cukkalayan ankaralı taksiciler için de yaparsak çok sevinirim. daha henüz para üstü verebilen taksiciyle tanışamadım ne hikmetse. haa, ücret 10.25 tutarsa ama 100 lirayı bile bozabilirler o 25 kuruşu kaptırmamak için.
  • bunu soranlar bankaya gelir gişede çalışan elemana çemkirir. yok dersin anlamaz bir de üstüne sanki o paraları sen tip olarak alıyormuşsun gibi "bu bir kuruşları alıp alıp cebe atıyorsunuz, her gelen müşteriyle toplasan ne kadar para olur o, verin 1 kuruşumu" der.

öyle bir paranın piyasada olmadığını* anlatmaya çalışırsınız anlamaz. peki bu durumda çalışan neden zorda kalıyor? aynı mantıkla gidip migros kasiyerine çemkirirsen oradaki çalışan ne yapabilir?

mail atın, müşteri hizmetlerini arayın, şikayet formu doldurun hatta isterseniz maliyeyi arayın ama orada size para üstü veren gişedeki adamı milletin içinde azarlama hakkını kendinizde görmeyin.

edit: * şunu biraz açalım; basılan hali hazırda tedavülde 1 kuruş var. piyasada yok dediğim bakkalda, markette, bankada, restoranda, mağazada nerede para alışverişi yaparsan yap 1 kuruş yok. para üstü 5 kuruştan aşağısını kimse vermiyor. kasalarında da bulunmuyor. bulunmadığı için kuruşu kuruşuna sen de ödeyemediğinden borçlu kalmamak adına tutarı fazladan verip üstü kalsın diyerek* geçiyorsun.