şükela:  tümü | bugün soru sor
 • o değilde bu bahsettiğin 2 hidrojen atomunun 1 oksijen atomuna 120 derecelik açı ile bağlandığı zamazingoyu rakı denen şeye 1/1 oranında katıyorsun güzel kardeşim, fişek gibi oluyosun, hayatta kalmak* için opsiyonel bi olay o da.
  hemen 2 sn sonra editi: fişek değil hatta, fişşşek.
 • yarımşar litre hidrojen ve oksijenin sıvı fazda bulunabildiği ortamda bulunuyorsanız, karışımı içmekten daha büyük dertleriniz olacaktır, bundan emin olabilirsiniz.

  oksijenin 1 atm basınç altında sıvı fazda bulunabildiği sıcaklıklar -218 ile -182 santigrat arasında.
  hidrojen'in sıvı fazda bulunabilmesi içinse -252 santigrattan daha düşük sıcaklık gerekiyor.

  ikisinin de sıvı fazda bir arada bulunabileceği bir ortam pek mümkün değil sanırım. veya tabi insan vücudunu saniyeler içerisinde parçalayacak basınçlara çıkarırsanız ortamı, belki yaşamsal fonksiyonları gerçekleştirebilecek bir sıcaklıkta ortam elde edebilirsiniz. her şekilde, sıvı hidrojen ile sıvı oksijen karışımı bir sıvıyı içemezsiniz. ki zaten oksijen ve hidrojen molekülleri bir araya geldiklerinde, gibbs serbest enerjisi negatif olduğundan, kendiliğinden su molekülü oluşturmaya başlayacaktır. her mol oksijen molekülü başına 2 mol hidrojen molekülü telef olarak su moleküllerini oluşturacaktır. bu tepkime standart şartlarda çok yavaş gerçekleşmektedir.
 • 120 derece değil o bir kere. 104,5 derece . oksijenin bağ yapmayan elektronlarının itimiyle açı biraz daralmıştır. bu bir.

  ikincisi elementler bileşik oluştururken , kimyasal özelliklerini yitirirler. misal , tuzu oluşturan sodyum ve klor elementlerini ele alalım. sodyum suyla şiddetli tepkimeye giren bir metal. klor ise zehirli bir gaz. ancak uygun koşullarda kimyasal tepkimeye girdiklerinde sodyum klorürü yani yemek tuzunu oluştururlar. yemek tuzu, iyonları bakımından insan vücudunda hayati öneme sahiptir.

  son olarak "500 ml sıvı haldeki hidrojen ve oksijen" ifadesini de hiç yakıştıramadım. aynı şartlar altında
  2 birim hacim su eldesi için 2 birim hacim hidrojen gazı ile , 1 birim hacim oksijen gazı tepkimeye girmelidir. öyle "3'e 5 katam, 8 yapam" yok yavrucuğum.

  yarın velini çağır, dersine de iyice asıl. yoksa kimyadan geçemezsin, e mi evladım!
 • içine bir demet sodyum, potasyum, kalsiyum vs konmadığı takdir de içmesi tehlikeli olabilecek karışım daha doğrusu bileşimdir.
 • (bkz: mind blown)
 • hidrojenin sıvı olduğu -253c'de ve oksijen -218.79c'de katı hal gelğindan karıştırıp en fazla snoothie yaparız. benim diyen delikanlı o soğukta ve basınçta lütfen bunu karıştırsın ki ben ebeminkini göreyim.

  hadi diyelim oda sıcaklığında ve gaz. aaaaa nefes aldım. ebeminkini göremedim.

  ama dersen ki sadece h2o'dan oluşan saf suyu içiyorum, benim mal kardeşim, ebeninki karşında. ıçtigin saf su mineral barındırmadığı için, mineral barındıran hücrelerine akın edecek, hacmi kaldıramayan hücrelerin patlayacak.

  umarım hızlı bir şekilde beynindeki o hücreleri patlatır da beyinsiz olduğun tescillenir.

  edit: sıvı nitrojenle pişirilmiş(?) sorbe ya da dondurma yiyebildiğiniz bu günlerde, basitçe gazların sıvı haldeki sıcaklıklarının bulunamamasına, osmoz gibi lise müfredatında yer alan basit bir bilginin bilinmemesine karşıyım. miktar hesaplamasına girememiş olmakla birlikte, bileşiklerin molekülleri arasındaki çekim kuvveti farklılığının olduğunun da, gaz ve sıvıların yoğunluk farkı olduğunun bilincindeyim. işbu sebeple temel bilimlerin öğretilmesinin ve öğrebilmesinin önemli olduğuna inanıyorum.
 • (bkz: kimya)