şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şaka maka 2018'de gerçekleşmiş olay. geçen sene 3 liranın üstüne çıkan süte pahalı deyip almıyorken artık 4 liralık süt aldığım oluyor. hatta eğer a101, bimi şok veya migros'un firmalara kendi ürettirdiği sütlerden değil de; piyasadaki diğer markalardan alacaksanız en az 3,5.

  süt gibi temel bir şeyin bu kadar pahalanması çok korkunç umarım en kısa sürede fiyatı düşer. süt sadece içilmiyor bir çok şey için kullanılıyor. güvenmediğin sütü de alamazsın çünkü çok ucuz markalarda süt mü içiyoruz süt tozu mu belli değil. hadi diyelim dışarıdan bir şeyler almamaya çalıştın, kendin yapsan yine pahalıya geliyor. bu insanlar ne yiyip ne içecek?

  hatta direkt migros sanal marketten baktım, bir kere sütle ilgili yazınca kardeş siz ne içiyorsunuz ya 2-2,5 lira diye mesaj geldi. geçen sene evet o civardı ama bu sene değil.

  piyasadaki firmaların fiyatları şöyle:

  yörsan 3,95
  torku 3,45
  içim 3,5
  pınar 3,99
  sek 3,95 (bizim markette 4,10'du mesela)
  pınar organik süt 5,99 (organik olmayanda ne içiyoruz acaba?)

  edit: sadece fiyatını güncel olarak takip edebildiğim için ve herkesin kolayca ulaşabileceği bir ürün olduğu için burada marketlerdeki pastörize sütleri baz alarak fiyatları karşılaştırdım. markette de üreticide de pahalandığı için pahalanıyor zaten en nihayetinde. et gibi yumurta gibi bir şey bu. fiyatı, peyniri, yoğurdu, tereyağını her şeyi etkiliyor.

  ben de kendi ürettiğimiz süte ekstra para vermeden içiyorum ya da çiğ süt fiyatları da haliyle marka sütlerden ucuz tabii ama sorun sütün pahalanmış olması. neredeyse lüks, 1 lt coca cola bile 3,10 lira, kutu süt 4.

  edit 2: @tzantali 'nin verdiği bilgiyi de paylaşayım:

  1994:

  1 lt coca cola ;35.000,00 tl.
  1/2 cam şişe pastörize süt ;7.000,00 tl
  üreticiden alınan çiğ süt fiyatı; 3.500,00- 3.800,00 tl/kg aralığında olması.

  2017 :

  1 lt coca cola 2,75 tl
  1/2 cam şişe pastörize süt; 2,10 tl
  üreticiden alınan çiğ süt fiyatı; 1,40-1,60 tl/kg

  "kola mı ucuzladı? süt mü yükseldi?"
 • üreticiden toplanış fiyatı 1.75 tl civarı olunca 3 lira düzeyindeki pastörize süt fiyatı gayet normaldir... 2.5-3 liranın üzeri ise marka fiyatı...

  migros’un kendi sütü 2.5 lira mesela... bim ha keza ona yakın fiyatlı...

  2.5-3 lira kim ne derse desin gayet normal fiyatlar... sütün işlenmesi, üretim maliyeti, paketleme maliyeti, navlun maliyeti, toptancı ve perakendeci karı gibi bir sürü neden var...

  neden yüksek ben söyleyim... bir üretici 3 litre süt satmalı ki, 1 litre mazot alabilsin... 30 litre süt satmalı ki, 1 çuval yem alabilsin...
 • sütte tarihi düşüş, 1 litre süt 1 dolar.
 • aramızda son kullanma tarihi aylar sonrasını işaret eden kutu sütleri inekten sağılan süt zannedenler var.
  alayı süt tozundan imal ediliyor süt tozu da koca koca tankerler ile ithal ediliyor.
  fiyat artışı döviz kuru ya da akaryakıt zamları,vergiler ile ilgili.
  sadece günlük şişe süt olarak rafta gördüğümüz ürünler nispeten doğal olarak üreticiden toplanıp bakkal markete getiriliyor onun da litresi 5 küsur tl tarih itibarı ile.
 • sütün fiyatını 1 dolara sabitledik açıklaması gelirse şaşırtmayacak olan olay. fiyatlara bakınca dolar bazında hakikaten yıllardır her şey aynı aşağı yukarı bir artış yok. hani bizim para birimimiz tl idi?
 • arkadaş olayın diğer tarafına bakılmadan sadece ucu değdiğinde ağlayan malum partinin sempatizanları gibi yazmışsın. yem fiyatlarından haberin var mı ? yok. gübre fiyatlarından haberin var mı ? yok. mazot fiyatlarından haberin var mı ? bence vardır. ee üretici hayvan alıp bakıyor, besliyor, ilgileniyor. bırakın da biraz artsın. bunun yerine diğer zamları konuşalım birlikte itiraz edelim. bu mazot niye bu kadar ? gübreler , samanlar neden ithal ? et neden pahalı ? lütfen gerçek sebepleri tartışalım. bu arada (bkz: pınar ürünlerine boykot)
 • (bkz: 1 litre süt 1 dolar)

  gerçi süt dolarla alınmıyor ki amma telaş yaptınız ya.
 • insanların beyaz renkli ne olduğu belli olmayan sıvıya 4 tl verdiğini gördüğüm başlık. gidiyorum güvendiğim bir köylüden keçi sütü alıyorum. 1 tl daha fazla verip en azından gerçek süt içiyorum. o market sütlerini bedava verseler almam. çoluğumu çocuğumu göz göre göre zehirlemeye niyetim yok. sizin de olmasın. market sütü almayın! aldırmayın!

  edit: hanım uyardı 3 tl’den alıyormuşuz ohhhh mis gibi. yoğurdu da süper. rakının yanına koy tek başına 3 litre içirtir.
 • bir bardak çay'ın 3 lira olduğu yerler var. ben bakkal sütü almıyorum. diğer sütün kilosuna da 2,5 lira veriyorum. bence mandırada süt üretenlerden alın. sütaş ney lan