• 80 lerde cocuk olan herkesin bir kere bakkala bosunu gotururken kirdigi enfes sise..80 lerde ramazan ayi yaza gelirdi ki iftardan once kosa kosa bakkala gidilir depozitolu sise verilir yerine dolu sise verilirdi..bakkala gider iken "1 cola 2 pide" diye de sayiklanir idi..o zamanlar oruclar olenleri kirmizi kurdele esliginde baglanir ogle yemegi yenir sonra tekrar oruc tutulurdu..mevsim yazdi cok da su icerdik..sonra yatagimiza iser annemizden dayak yerdik..hatta hic unutmam kola sisesini kirmisti kafamda..
  • metal bir kapağı vardı, çevrilerek açılırdı. kimisi açılmaz metal kelepçe ile bağı bıçak yardımı ile kesilirdi.
  • soğukluk kavramını elinize aldığınız andan itibaren hissetmenizi sağlayan muhteşem şişe. 80'lerde çocuk olan her insan bu şişeye olan özlemini hisseder, ancak o duyguyu tatmamış yeni nesil, alt tarafı şişe, ne özelliği olabilir ki şeklinde anlamaz gözlerle bakar.

(bkz: cam sisede kola)
  • başlığı gördüğümde yoksa efsane geri mi dönüyor diye heyecanlandığım, 80 lerin güzel hatıralarından biri. depozitolu olurlardı, yenisini alırken eski şişeyi iade ederdik ki şişe parası ödemeyelim. sonraları pet şişe çıktı mertlik bozuldu.
  • herzaman doldurulması zorunlu gibi yalvardığım ve her yenisi alındığında yarısını iştiğim dayanılmaz tad o yıllarda çok estetik bir şişede depozitolu satılırdı. demir kapak açarken bazen elimi kesse de gene de koşa koşa almaya gidilirdi.
  • kapağını açarken elini kesmeyene pembo verilirdi. off nası keserdi avcunun içini cızzzz.
    bi de şişeleri her nedense sıfır gibi durmazdı, bi yerleri kireçtenmidir nedir hep beyazlamış olurdu yeni aldığımız şişelerin, ben bakkal dolduruyo diye şüphelenirdim.
  • arkadaşlarıma göstere göstere eve taşırdım zamanında, büyük marifetti sanki kola içmek. çocuktuk işte.
  • (bkz: #5805705)
  • şişelerin bazıları beyaz cam olurdu, bazıları ise yeşile çalardı boşaldığında.
    yenisi alınıncaya kadar eski şişelere su doldurulur dolapta soğutulurdu, soğuk su ihtiyacı giderilirdi.
  • bir aile yemeği için bir şişe alırdık bundan ve yeterdi. bardaklar minicikti o zamanlar ondan herhalde. 200cc'den ööyle pıtır pıtır içiyormuşuz demek ki, artık lök lök yutuyoruz. hep şu wimpy-mcdonalds furyası yüzünden oldu, bugün bir kola bardağının şöyle elin ayasını doldurması, başparmağı geriye doğru esnetmesi lâzım.
hesabın var mı? giriş yap