şükela:  tümü | bugün
  • yıllarca acaba birtek bana mı 1 litrelik kola daha güzel lan düşencesiyle yaşıyordum. şu başlığı görünce ne kadar mutlu olduğumu anlayamazsınız :)
  • en basidinden kolanin icindeki asidin kapagi acildiktan sonra sure gectikce kacmasi.
  • teneke kolanın 1 veya 1,5 litre (ve haliyle aynı zamanda 1,75/2/2,5 litre) koladan daha lezzetliği olduğunu fark etmeyenlerce fark edilmiş duyu durumu.

anlayacağınız 1 santimetre küp içindeki asit oranı ne kadar çoksa o kadar lezzetli geliyor.

ek:

cam şişe: 200-250 ml civarı.
    teneke kola: 330 ml.
  • yine de bir cam şişedeki coca-cola değildir.
  • 1 litre kolanın satış sirkülasyonunun daha yüksek olmasından dolayı raflarda taze (gazı kaçmamış) colanın bulunma olasılığıyla alakalı bir durumdur.

bana kalırsa cam şişede cola daha da lezzetlidir.

(bkz: gıda mühendisi)
  • kaldırım mühendisi olarak bende mantıklı bir şey bulamadım. diğer mühendis adaylarını bekliyoruz.
  • ev icin sayet tek basima iceceksem teneke veya cam sise kola alirim ancak esim de icecekse litrelik alirim hani istihkakimiz bellidir askerdeki gibi cope gitmesin diye. ne olursa olsun cam sisedeki kolanin kokusu hic birinde yoktur. evet teneke veya litrelik daha gazli olabilir ama kolanin kendisine has kokusu yalnizca cam sisede var. bunu basta gazoz olmak uzere butun gazli gazsiz icecekler icin de genelleyebilirim.
  • pet şişelerde gözle görülemeyecek küçüklükte delikler mevcuttur. bu deliklerden zamanla gaz kaçar ve gazlı içecekler iyice dandikleşir. 1 litrelik şişelerin yüzeyleri diğerlerine nazaran daha az olduğu için gaz kaçma olayı daha zor olur ve lezzetini muhafaza eder. bu yüzden cam şişeler ve küçük hacimli ürünler daha leziz olur. ayrıca cam şişelerde bu delikler bulunmaz. şimdi defolun gidin yatın. yatmadan kola içmeyin. obeziteye neden olabiliyor.
  • ben hep 1 litrelik aldigim icinahssjakshss..

şüphe götürmez gerçek. daha iyisi için: 1 litrelik cam şişedeki kola. eskiden vardı. depozitolu falan hep ondan alırdık.
  • olayın bilimsel yanı da açıklandıktan sonra o kadar da önemi kalmayan durum. artık uyuyabiliriz...