şükela:  tümü | bugün
  • muhtemelen olmayacak olan savaş, zira ben insanoğlunun marsta kolonileşebileceğine inanmıyorum. en basitinden bir gezegene manyetik alan oluşturmanın öyle kolay lokma olmadığını kestirebiliyorum, her ne kadar bilim dünyası bu konuda çok heyecanlı olsa da bana popüler kültüre yön veren ve insanın kendi varoluşuna dair algısını, sonsuzluk hayalini kendi tarzı ile doyurmaya çalışan bir hayal gibi geliyor. hatta bir bakıma çok alakasız gelse de, ahiret inancının doğuşu ile mars gezegeninde kolonileşmenin insanlığın aynı zaafına oynadığını bile söyleyebilirim. fakat uzun uzadıya bunu anlatmıcam.

diyelim ki, insanoğlu varoluşunun devamını mars'a taşıyacak hatta bu bir başlangıç olacak, artık güneşe en yakın yıldıza uzaklığın 4.1 ışık yılı olduğunu düşünürsek neyin başlangıcı ise... mars'tayız fakat bir savaşın meydana gelmesi için iki kutup olması gerekiyor. böyle birşey olur mu derseniz? muhtemelen ulus devlet ya da milliyetçiliğin söz konusu olmadığı bir yönetim tarzı olacak. tabi sonuç olarak yerel kültürlerde olmayacak, biz oraya ne götürürsek o, nasıl şekillendiriceğimiz bize kalmış, hoş bu 'biz' kelimesi ne kadar 'biz' olur o tartışılır. kısaca bir savaş gerçekleşmesi zor ama diyelim ki, o da oldu... taraflar neyi temsil ederdi acaba? belki bir iç savaş, düşünsenize marsa gitmişiz, islamiyet hala var ve şeriat isteyenler meydanlarda.. yok bu hayal gücümünde ötesinde o yüzden daha olası ihtimaller üzerinde duralım. sonuç olarak silahlardan bahsedicez ama önce bir savaş olması lazım, gerçi önce bir gittiğimizi görelimde...

galiba ben bulamadım o silahları.. ama tanım;
    (bkz: gravity gun)
    (bkz: half life)