şükela:  tümü | bugün
 • sampiyon kulupler kupasi ceyrek final ilk karsilasmasi. sirasiyla birinci turda rapid wien'i, ikinci turda ise neuchatel xamax'i deviren cimbom bu sefer avrupanin devlerinden monaco ile karsilasiyor. monaco'da o yil afrika'nin en iyi futbolcusu secilen george weah da var. lakin kral tanjumuz* 20. dakikada golu kokluyor, firsatciligini konusturuyor ve takimimizi deplasmanda 1-0 one geciriyor. macin geri kalan 70 dakikasinda herhangi bir gol olmayinca galatasarayimiz altin degerinde bir galibiyet aliyor ve 15 mart 1989 galatasaray monaco maci'na daha bir guvenle cikiyor. bu macin bir diger onemli ozelligi ise halen -sene 2003- takimin demirbasi konumunda olan bulent korkmaz'in galatasaray ile ciktigi ilk avrupa macidir.
 • ilk iki turda büyük i$ler yapan galatasaray'ın çeyrek final 1. macıdır.
  galatasaray taraftarı mactan önce birbirine fofana ve weah'ı anlatıp ''yok olm adamlar bizim erhan'la semih'i tost yapıp yer üstüne ismail'le bülent'i de tatlı niyetine yer'' geyikleriyle maca hazırlanmı$tı. galatasaray'ın nauchatel macından dolayı aldıgı 2 maclık saha kapama cezasıda kafaları karı$tırmı$ ve ali sami yen olmadan olmaz bu i$ demi$tir herkes.

  galatasaray oyunu kendi yarı sahasında kabul etmi$ ve 20 dakika boyunca bizim futbolcularımız dahil weah'ın nasıl oynayacagını test etmi$lerdir. netekim 15. dakikadan sonra onunda iki bacagı bizimde onunda iki kolu bizimde diyerek galatasaray'lılar mücadeleye ba$lamı$lar ve weah'ı 2 ki$i savunarak sindirmi$lerdir.
  19. dakika icinde prekazi'nin rakip yarı sahanın numaralı tribünlere bakan diliminden kestigi ortaya tanju colak ucarak kafayı yapı$tırmı$ ve ettori'i delirtmi$tir. bu golle beraber levent özcelik kendinden gecmi$ güney amerikalı meslekta$larına özenip uzun havayla gol demi$tir uzun kereler.

  macın geri kalan kısmında o dönem toplamda 90 kilo anca ceken semih yuvakuran ve bülent korkmaz, tek ba$ına 90 kilo kadar gelen weah'ı futbola tövbe ettirmi$ler ve galatasaray macı kazanarak ikinci mac icin cok önemli bir avantaj saglamı$tir.
  rövan$ ali sami yen kapalı oldugundan dolayı almanya'da idi.
  (bkz: 15 mart 1989 galatasaray monaco maci)
 • tanju colak bu mactan 28 gün kadar önce monaco'da görülmü$ ama önemsenmemi$tir, hatta ciddiye bile alınmamı$ dalga gecilmi$tir.

  i$te bu mac dalga gecenlere atılan agır bir tokat olmu$tur. tanju'nun ilk geli$inde üzerinde laci takım elbise olmasından mütevellit tanımayanlar 1 mart gecesi sarı-kırmızı parcalı 10 numaralı formasıyla tanju'yu beyinlerine iyice kazımı$lardır.

  (bkz: 1 subat 1989 altin ayakkabi odul toreni)
  (bkz: i$te kral monaco'da)
 • guzel bir dogumgunu hediyesidir 1 mart dogumlu galatasaraylılar icin.
 • sampiyon kulupler kupasi çeyrek finali ilk maçıdır. 9 kasim 1988 galatasaray neuchatel xamax macindan sonra avrupa cimbom'un ayak seslerini daha yakından duymaya başlamıştır. bundan yaklaşık 1 ay önce 1 subat 1989 altin ayakkabi odul toreninde tanju colak yine monaco'ya gelmiş pis fransızlar 'tısısı kral mı ne kralı lo' diye dalga geçmişlerdir kralla. ancak sağolsun tanju çolak maçın 20. dakikasında soldan yine yeni yeniden cevad prekazi'nin ortasına altının çatıyla kafayı koymuş ve galatasaray'ı monaco'da 1-0 üstünlüğe taşımıştır.

  maçta başka gol olmayınca galatasaray çok önemli bir galibiyetle fransa'dan ayrılmıştır. maçla iligli bir enstantene ise maçı tvden anlatan öztürk pekin tanju'nun golünden sonra iste kral monaco da diyerek fransızlara da ayarın kralını vermiştir.
 • bu maçta tanju çolak'ın 20 metre civarından kullandığı bir serbest vuruşun çataldan döndüğünü de hatırlatmak lazım. neden prekazi kullanmadı bu kadar yakın mesafeden vuruşu diye düşünülürse, lig'de de olduğu gibi kaleye yakın mesafeden tanju'nun sağ ayak içini kullanılabileceği açıdaki topları prekazi ona bırakırdı. köşeye kesme iyiydi, ama direk izin vermedi. ama rövanşında bu sefer topun başında mesafe dinlemeyen prekazi olacaktı.. (bkz: prekazi nin monaco ya attigi efsanevi gol)
 • galatasaray'ın 100.yıl belgeselinden alınan maç özeti dönemi yeniden yaşamak isteyenlere:

  http://www.youtube.com/…_66nt9kycsy&feature=related
 • galatasaray'ın http://www.kadrodakimvar.com/?k=6797036 kadrosuyla çıktığı ve o zaman arsene wenger'in çalıştırdığı monaco'yu 0-1 yendiği karşılaşma.
 • bana bunu yapmayın ne olur, oturur ağlarım şimdi. bir tane video kaset oynatıcımız vardı, kayıt da yapıyordu, hatta tv kapalıyken bile kayıt yapabiliyordu. ayarladım, kurdum, video kasete alacağım, ertesi günü izleyeceğim. babaannem ve dedem de evde yok bir şekilde. ee yarın okula da kalkacağız, yaş 11, orta 1 talebesi, mini mini. bir 'goooooolll' sesi geldi, bir fırladım içeriden yataktan, açtım televizyona bakıyorum. prekazi soldan kesmiş, tanju kafayla ağları görmüş.
  o zamanlar şimdiki gibi de değildi seyirci, avrupa'da bir başarı olduğu zaman sabahlara kadar sokakları birbirine katardı. tabii o zamanlar avrupa'da kazanılan başarı da azdı; galatasaray'ın 1989 yılında avrupa'da yarı finale çıkması, günümüz koşullarında milli takımın dünya şampiyonası olmasından daha sükseli bir durumdu.
 • galatasaray tarihinin en güzel ortasını prekazi nin yaptığı ve tanju nun uçan kafayla attığı golle kazandığımız maç.
hesabın var mı? giriş yap