şükela:  tümü | bugün soru sor
 • surada anlatilan olay: http://news.nationalgeographic.com/…-vents-science/

  dunya sogumaya baslar baslamaz dunyada hayat baslamis olabilir diyolar.

  edit: zamanin gerisinden bir entry olmus, moderator bir arkadas entry'yi gunumuze tasirsa guzel olur.
 • fosil mosil boş işler. bir imam hatipli etmez.

  o değil de kimse 2017 yılını benimseyemedi.
 • bugün 4,28 x 10^9 + 1 yaşına basmıştır.
 • ilgilenenler icin calismanin makalesine suradan ulasilabilir.

  makalenin ozetinin kaba ozetini yapacak olursak;

  dunya'da yasamin ne zaman ve nerede basladigi bilinmiyor olsa da en erken yasanabilir ortamlarin bazilari denizdibindeki hidrotermal yanardag agizlari olabilir. bunlar da, en az 3770 milyon (3,370 milyar), muhtemelen 4280 milyon (4,280 milyar) yasinda, demir iceren tortul kayalarda fosillestigi varsayilan mikroorganizmalari tanimliyorlar. kayalari da kanada-quebec'teki nuvvuagittuq kemeri'ndeki deniztabani hidrotermal yanardag agzi cokeltileri olarak yorumluyorlar.
  bu yapilar mikro olcekte tupler ve iplikler halinde olusuyor. gunumuzde bulunan hidrotermal yanardag agzi cokeltilerindeki ve genc kayalardaki mikrofosillerle benzer morfolojik ozellikler ve mineral icerigi tasiyor. nuvvuagittuq kayalari karbonat ve karbonlu materyallerinde izotopik hafif karbon tasiyor. nihayetinde tum gozlemler oksitlenmis bir canli kutlesine ve bulundugu ortamda 3.770 milyar yildan daha once biyolojik aktivitenin var olduguna isaret ediyor.

  onemli not: ozet kabaca cevrilmistir. ayrintili ve en dogru bilgi icin makaleye bakiniz.

  edit: ayrintili turkce haberi icin bakiniz.
 • evrenin başlangıcının 13.7 milyar yıl önce olduğu düşünülünce, gerçekten de dünya stabil hale gelir gelmez organizma düzeyinde yaşamın görülmeye başlandığını ortaya koyan keşif.

  yalnız, makaleye göre bu tarih ve bulgular tartışmalı. bir milyar yıl kadar daha genç olması mümkün.

  yaşam meteorlarla gelen organizmalar ile mi başladı yoksa dünyanın kendi inorganik maddelerinden mi diye farklı teoriler varken, hidrotermal alanlar ciddi bir çalım attı.

  bu iddia sonrası gözler tübitak'ta. papaz eriğinden beri sesi soluğu çıkmadı pek.
 • (bkz: sonunda 7 sifir bulunan sayinin kusuratli olmasi)

  eger bu veriler dogruysa hayatin baslamasi icin gecmesi gereken sure tahmin ettigimizden cok cok daha once olabilir.

  bu da demektir ki, evrenin bambaska koselerinde bizden milyarlarca (bir sonraki kelimeyi okumadan bir dusun, nefes al, son 100 yildaki ilerlemeyi dusun, sonra devam et) yil ileride medeniyetler olabilir demek.

  milyarlarca yil ilerideki bir medeniyetten bahsedeceksek aklimizin almayacagi hayalimizin kapsamayacagi seyler yapan medeniyetlerden bahsediyoruz demek. dusununce beyni ucukluyor adamin.
  o medeniyetten herhangi birini getirsen burada tanri diye tum dunyaya yutturabilirsin, o derece ilerlemis adamlardan bahsediyoruz.
 • fosil demişsiniz ama linkteki resme bakarsan bu düpedüz salçalı düdük makarna!