şükela:  tümü | bugün
 • işçi bayramından başka birşey gelmiyo insanın aklına...
 • diğer ülkelerde işçi ve emekçilerin gövde gösterisi olurken, yurdumda az sayıda kalan devrimci ve solcuların birbirleriyle kavga etme günü olarak akıllarda yer edinen gün.
 • altan erbulakin olum yildonumu
 • 77 de kanlı bir mayıs diye bi olay olmuş bi de.hala kazancı yokuşunda öldürülenler için karanfil dökülür bir mayıslarda... annemin ayağı ezilmiş kargaşada...
 • (bkz: yarın)
 • işçi bayramı olmazdan evvel, hatta daha işçi kavramı dahi olmadığı zamanlardan beri kutlanan bir gündür 1 mayıs. may day şenliklerinin orijinali de kızıl bayrakla yürünmesi değil maypole etrafında dönülmesi, morris dansçıları, may queen ve may king, ve buna benzer doğanın uyanışı temalı kutlamalardır.

  bakalım kelt'ler ne diyor (bkz: beltaine)
  o kadar uzağa gitmeye gerek yok, doğu avrupa-asya şaman geleneğinde de vardır, yok sanmayın (bkz: hıdrellez) hatta (bkz: ederlezi)
 • "uluslararsı birlik, mücadele ve dayanışma günü";isci bayrami olarak kutlanan "1 mayıs"ın kökeni, 19 yüzyılın sonlarinda, amerika ve kanada'da sendikalar tarafindan örgütlenmis 350 bine yakin iscinin, haklı mücadelelerini kararli bir sekilde sokaga tasimasina ve genel greve gitmelerine dayanir. işverenler, abd burjuvazisi,hükümet, kapitalist medya ve silahli kuvvetler bu kararli direncten ve tepkiden korktuklari üzere, "paralı" çeteleri ve kuvvetleri emekçilerin üzerine salmışlar, provakatörlük görevlerine yerine getirerek haklı gösterileri çatışmalara dönüştürmüşlerdir. ayni, sömürgeciler daha sonra kurulan düzmece mahkemeyle, dört işçi lideri asma karari almis ve öncü işçilerin ölümüne neden olmuslardir.

  bu olayin anlamı ve önemini tespit eden, ikinci enternasyonal, 1 mayis'in işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olmasına karar verir ve 1 mayis'in tüm dünya işçileri tarafından, burjuvaziye ve sömürüye karşı haklı direnişlerini haykırmalarına vesile olmasını sağlar.

  türkiye'deki "1 mayıs" kutlamalarını , istiklal savasi devam ederken, t.c.'nin ilan edilmesinden hemen önce başladığı bilinir. sonrasinda, özellike 976 ve 977 "1 mayıs"lari, 12 eylül darbesinden sonra 987'de gerceklestirilen "1 mayıs", 995'te özellikle gazi olaylari sonrasi uyanan ve bu gelenegi 996'ya (977 de ki gibi provakasyon ve ceteciler is basindaydi, ayrica tutuklananlar ve haber alinamayanlar) tasiyan halkin genis katilim sagladigi isci bayramlari, bu gelenekte önemli olarak adledilir.

  zira günümüz türkiye'sinde kutlanan "1 mayis"lar, anap, chp, sp, akp ve dyp gibi sag cenahlarin yaninda, reformist isci sendikalari ve askerin gözünde mesrulasma yarisinda olan sol partiler nedeniyle ihtivasindan cok sey kaybetmistir.

  (bkz: yek gulan)
 • bir dönem türkiye'de "bahar bayramı" olarak kutlanan ve ayrica isci bayrami olmasi hasebiyle "tatil" edilen gün(dü).
 • 1886'da chicago'da haymarket riot bugun baslamistir. bahsi gecen gocmenlerin, mevcut bahar bayramlarinin gaza getirici bir etkisi oldugu sanilmaktadir. esas olaylar 4 mayisda olmus olmasina ragmen bahar bayraminin, isci bayramina donusmesi baslangic tarihi 1 mayis ile anilir. isin daha da komik kismi, bahsi gecen ulkedeki* isci bayrami tatilinin eylul'un ilk pazartesi* yapilmasidir. bu tarih degisiminin bahanesi takvimdeki en tatil olmayan boslugun ortasinin doldurulmasidir. (madem isci bayrami bari tatillerini adam gibi yapsinlar)*
 • cin halk cumhuriyetinin, resmi tatil ulkesi (ne demekse artik) ilan ettigi turkiye'ye cinli turistlerin gelecegi tarih.

hesabın var mı? giriş yap