şükela:  tümü | bugün
 • gümüşsuyundan sarıyere kadar uzanan kortejin her safında mutluluk,heyecan ve umudun olmasını dilediğim güzel bir bayram günü.
 • yurtsever cephenin taksimde olacağını açıkladığı gün. 77deki kanlı 1 mayısın 30. yılı olması dolayısıyla bir kat daha önemli olacak gün aynı zamanda.
 • taksim'de kutlanacağı konuşulan bayram günü.
 • taksim'e yakışacak bayram günü.

  türkiye işçi sınıfının bu bayrama dair talepleri şöyledir.

  "insanca yaşam, insanca düzen için yürüyoruz!
  halkların kardeşliği ve birarada yaşamak için yürüyoruz!
  yoksulluk, adaletsizlik ve sömürüye karşı yürüyoruz!
  parasız eğitim, parasız sağlık için yürüyoruz!
  neoliberalizm ve irkçılığa karşı yürüyoruz!
  işsizlik, özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı yürüyoruz!
  işçilerin, emekçilerin ve ezilenlerin birliği için yürüyoruz!
  her tür ayrımcılığa karşı eşitlik ve özgürlük için yürüyoruz!
  tecrite ve f-tipi cezaevlerine karşı yürüyoruz!
  savaşa ve işgale karşı yürüyoruz!
  12 eylül darbecilerinin yargılanması için yürüyoruz!
  1 mayıs 1977 katliamı dosyasının açılması için yürüyoruz!
  1 mayıs’ın resmi tatil ilan edilmesi için yürüyoruz!" *
 • kanlı 1 mayısın 30. yıldönümünde taksimde kutlanmayı hakeden gün..

  28 şubat postmodern darbesinden bu yana sessizce beklemekte olan emasyanın ilgili komutanlıklarının müdahalesinden endişeliyim.. ki son günlerde emasya "ayaklanma bastırma" tatbikatı gibi konularla gündeme gelmişken..

  14 nisan 2007 cumhuriyet mitingi, nokta dergisine düzenlenen baskın, cumhuriyet mitingi rahatsızlığı ve 1 mayıs 2007 günü aynı zamanda cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun oylanacak olması tesadüfü... bunların hepsi birbiriyle bağlantılı olaylar ne yazık ki..

  (bkz: emasya/@burali)
 • 1 mayıs platformunun 12 nisan'da taksim gezi parkında yaptığı açıklama:

  “bütün dünyada bayram havasında geçen 1 mayıs’ın ükemizde uzun yıllardır gerilimler yaratılarak, kutlamalara gölge düşürülerek, çeşitli vesileler öne sürülerek engellenmek isteniyor. bu yıl bu oyunları boşa çıkartarak 1 mayıs’ı hakettiği anlam ve önemle kutlamakta kararlı kararlıyız. 30 yıl önce, 1 mayıs 1977’de bu meydanda, bir bayram sevinci yaşarken yaşamlarını yitiren 36 yurttaşımıza, yakınlarına ve işçi sınıfına, demokrasi adına toplum olarak ve vicdanen borçluyuz. bu yıl, bu borcumuzu ödemek, yarım kalmış bir sevinci tamamlamak, kaybettiklerimizin yaşıyor olsalardı duyacakları coşkuyu sürdürmek, 1 mayıs geleneğini yasaklardan arındırmak için emekçilerin önlerine konan engelleri, yasakları aşarak, taksim alanı’nda olacağız. oysa, ne 1 mayıs 1977’de meydana gelen olaylar aydınlatılmadan, ne, dünyanın pek çok ülkesinde bayram olarak kutlanan 1 mayıs’ı ülkemizde de bayram ilan etmeden ve ne de 1 mayıs kutlamalarını demokrasi mücadelesinin sesi olan, ülkenin en seçkin sendika ve örgütlerince bugün en anlamlı yerde kutlamamıza olanak tanınmadan “demokratikleşmeden” söz edilemez.
  bu nedenlerle, toplumsal hassasiyetlerin tepe noktalarda yaşadığı günümüz koşullarında;
  - 1 mayıs’ın emeğin bayrami olarak tbmm’de ilan edilmesi,
  - 1977 suçlularının ortaya çıkarılması ve yargılanması için tbmm araştırma komisyonu’nun kurulmasını talep ediyoruz.
  işte, 2007 1 mayıs’ı, ülkemizde yaşanılan toplumsal sorunlara “dur” demek için, haklarımıza, ekmeğimize ve daha da önemlisi geleceğimize sahip çıkmamız için meydanları dolduracağımız bir gündür. yer, taksim’dir!
  şekli ise, birlik, mücadele ve dayanişmadir!”
  açıklamanın ardından tüm emek dostları ve halk, 1 mayıs 2007 günü taksim’de yapılacak olan 1 mayıs kutlamalarına çağrıldı.
  1 mayıs katılımcıları: disk, kesk, tmmob, ttb, chp, dsip, dtp, emep, hkp, ödp, sdp, shp, sosyalist devrim parti girişimi, tkp, 78’liler türkiye girişimi, birlik dayanışma girişimi, esp, halkevleri, işsizlik ve pahalılıkla savaş derneği, kemal türkler eğitim vakfı, mayısta yaşam kooperatifi, pir sultan abdal derneği, tmmob ist. ikk, tüm igd, yurtsever cephe, psakd marmara şubeleri, sodap, seh, sosyalist gençlik, toplumsal özgürlük, öğrenci muhalefeti, umut kooperatifi, töp, igd, mücadele birliği, birlik ve dayanışma, devrimci 1 mayıs platformu (alınteri, bdsp, dhp, devrimci hareket, ehp, höc, hkm, kaldıraç, köz, partizan, proleter devrimci duruş, odak, çağrı), işçi mücadelesi, ürün sosyalist dergisi"
 • timur selçuk'tan 1 mayis marşı'nı dinleyerek kendimi şimdiden hazırladığım taksim ziyaretidir. tüm tarihi olayları bir kenara bırakıp, polisten orduya, yılbaşından meclisin bilmem kaçıncı yıldönümüne her tür kutlamanın yapıldığı meydanın, neden gerçek sahiplerine bu kadar yıldır verilmediğini düşünmek ve illa böyle mi alınması gerektiğini sorgulamak gereken gündür. ayrıca bu kadar tatil yapılan gün varken, neredeyse bütün dünyada resmi tatil olan bu günün verilmemesi de emeğiyle yaşayanlara bir hakaret olsa gerektir düşüncesiyle, taleplerine saygı duyduğum etkinliktir.
 • istanbul valisi muammer güler'in "taksim miting alanı değildir. orada yapılacak bir gösteri yasadışıdır ve dağıtılacaktır" şeklinde beyanatı vardı televizyonlarda birkaç gün önce. oraya, o gün gösteri için gitmeye niyetlenenlerin, bunun hala geçerli olup, olmadığını kontrol etmelerinde fayda vardır.

  (http://www.ntvmsnbc.com/news/405760.asp)

  kötülemeden sonra edit: iyi. gidin, dayak yiyin, gözünüze biber gazı kaçsın o zaman. bana ne?
 • mitingin anlamı için (bkz: #1715935)
  dünyada var mı bilmiyorum ama ülkemizde tanımlanmış "miting alanları" yoktur. hani park, bahçe, sokak, ana yol gibi kavramlar ve bunların tanımlandığı yerler vardır ya, miting alanları böyle bir şey değildir. yani "orası miting alanı değil" gibi bir cümle mantıklı değildir. hadi "şu gün ki şartlarda müsait değil" dense yine bi nebze anlamaya müsait olacak belki.
  durum böyleyken yapılan beyanı buraya taşıyıp, göz korkutmaya çalışmak, bununla da yetinmeyip; " giderseniz, dayak yiyip, biber gazı ile yanacaksınız" vurgusunu göze, bilinçaltına sokmaya çalışmak, işçinin emekçinin bayramını yasadışı eylem şekline büründürmek, ne kadar iyi niyetli, ne kadar objektif ortada.

  nasıl 30 yıl önce taksim meydanındaysa, şimdi de aynı meydanda yapılacak işçi bayramı tarihidir 1 mayıs 2007.