şükela:  tümü | bugün
  • saat 12’den beri bitmiyor. bugün cuma, sela ve ezan’a tamamım. ama yatsı ezanından sonraki duayı da okuyorlar şimdi. tam bitti diyorum salavat getiriyolar. tam bitti diyorum allaahum meselli ala.

ya her şeyin bi sınırı var ya. yeter daha yeter ulan. bak hala bitmedi. salavat bitti yine okuyor bi şeyler. abartmıyorum 1 saatten fazla sürdü.

edit: arkadaşlar götümüzden uydurmuyoruz. gün içinde kesinlikle oldu bu. ekşi sözlük buzlama sistemi . gün boyu bu başlık gündemden ve solframe'den gizlendi.
    (bkz: 1 mayıs 2020 ekşi sözlük sansürü)

edit-2: arkadaşlar çok sayıda mesaj aldım. küfür hiç almadım nerdeyse ve beni bu durum şaşırttı. herkes çektiği eziyetlerden bahsetmiş. resmen işkenceye dönüşmeye başlamış olay. kimse ezanlar sussun istemiyor. ezan dışında okunan, ezanın en az üç katı zaman alan şeyler bitsin istiyor.

ayrıca sağlık bakanlığının şu minarelerdeki hoparlörlerin desibel ayarlarını yaptırması, halk sağlığına göre ayarlaması gerekmekte. evi camiye yakan olanın suçu ne. 70 db’den sonraki her ses gürültü kirliliğidir. psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açar. adamlar 100 db’in altına dahi inmiyor. dinin neresinde var bu? hangi kitapta yazıyor?
  • ust edit baslik bugun / gundem sekmelerinden kaldirilmis. sozlugun geldigi hale bak.

* * *

arapça'ya o kadar maruz kalıyoruz ki, yakında pilavı elle yemeye, g.tümüzü taşa silmeye başlayacağız.

edit yallah hollanda'ya diyen var. hollanda'ya sen git amk. zaten orada yaşayan türklerin çomarlıkta senden aşağı kalır yanı yok.

bir de keşke çomarların avrupa'da yaşadığı gettoların ortasına selatin kiliseleri dikip 7/24 çan çalsalar, müslüman mahallesinde salyangoz satılmazcıların aklı başına gelse.

(bkz: köln'de camiye gidip müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz diyen çomar)
  • yoldan 100 kişi çevirsen rastgele okunan ezanın türkçe mealinin bir kısmını söyleyebilir misiniz deseniz kaç kişi cevap verebilir? bir elin parmağını geçmez, geçemez. bu ülke ne zaman okumaya başlar, ilmi, bilimi, kuran'ı işte o zaman gelişmeye başlarız. yoksa günde 5 değil 50 kere de son ses okunsa...
  • gerçekten akıl alır gibi değil. seslerden dolayı uykudan uyandım. bıktık artık arap şarkılarından. arkadaşlar hadi akşam yapılıyor, sabah ne alaka? bu ülkede sadece müslümanlar mı yaşıyor? herkes bunu çekmek zorunda mı? nasıl laik ülke lan burası!
  • namaz kılan bir insan olarak beni de rahatsız eden sorun. sürekli sürekli nedir bu? dışarı çıkmayın anonsları da bitsin artık. yasak varken bile baharın gelmesi sizin aldatmasın, çıkmayın diyor, herkes evde zaten.
  • diyanetin sanki bir halta deva olması mümkünmüşçesine sağlıkçılardan, bilim adamlarından rol çalma, "biz de bu süreçte çok önemliyiz" deme gayretlerinden biri. okunanların duyuruların bitmek bilmediği gibi sesini de sonuna kadar açıyorlar bu yüzden. hele o yaptıkları covid anonslarının kimseye bir faydası yok. üstelik duyulsun diye sesini sonuna kadar açtıklarında iyice hiçbirşey anlaşılmaz boğuk gürültü haline geliyor.

ılımlı bir deist iken bu pandemi sürecinde diyanetin bu çabaları , bu böğürmesi son ses devam eden gürültüler sayesinde militan islam düşmanına dönüşüyorum gitgide. teşekkürler diyanet
  • akp güruhunun güç gösterme yöntemi. hakimiyet bizde mesajı bir anlamda.
  • ne söylediklerini anlamadığım süreç.. ezan, sela, dua hepsi birbirine girdi..bu dönemde sağlıkçılar rol mu çaldılar ne...
  • kulağıma sala/ezan vb olarak değil de; propaganda sesleri olarak geldiği için, son zamanlarda dine ait ne varsa soğudum.
  • aldıkları bütçenin hakkını veriyorlar.