şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sokakta yasayanlar icin corba otomati)

  düzeltme: başlık bana ait değil, haberi iki ayrı kaynaktan okuyup ikincinin linkini verdim.
  başlık kaynağı:
  bbc türkçe

  tam hali : "enerji ve tabii kaynaklar bakanı dönmez: elektrikli otomobil için 1 milyon şarj istasyonu kurulacak"

  "yapılan planlamalarda türkiye'de 2030 yıllarında 1 milyonun üzerinde elektrikli otomobil olacağını öngörüyoruz. buna göre de şebekede hazırlıklarını planladık. türkiye'nin otomobili girişim grubu (togg) yönetimi bize planlarını aktardı ve bizim arkadaşlarla birlikte çalışıyorlar. burada yavaş şarj dediğimiz istasyonlarda şebekeye çok büyük bir etki olmasını beklemiyoruz ama hızlı şarj istasyonlarının lokasyonu asıl konu. bu istasyonlarla arabanının hızı ve kapasitesine göre 15-20 dakikada hızlı şarj etme imkanı olacak. burada da şebekeyi saatlik olarak 50-100 kilovat yüklemeniz gerekiyor. bu kapasiteler üretim tarafında arz güvenliği için problem değil.
  problem, şarj istasyonu kurulmak istenen noktadaki şebekenin altyapısında olabilir ki bu da bir planlama gerektiriyor. inşallah bizim hedefimiz bu tarihe kadar 1 milyon adet şarjı yavaş, orta ve hızlı olmak üzere dağıtım şebekesine etkilerini değerlendirdikten sonra bir planlamayla yapmayı arzu ediyoruz. togg sadece büyük şehirlerden değil anadolu ve kırsaldan da fazla talep aldığı için, şarj istasyonlarının en ücra beldelere kadar olmasında fayda var. bu anlamda yaygınlık, bu araçların kullanımını da kolaylaştıracak. evde şarj olabilir ama uzun süreli olacağı için pek cazip olmaz."

  https://www.aa.com.tr/…lacagini-ongoruyoruz/1704125

  bakan sanırım bireysel şarj istasyonlarını da katmış,zira ülkemizde lpg istasyonları dahil toplamda 25 bin akaryakıt istasyonu var. bakalım bireysel şarj ünitelerine bir devlet katkısı, teşviği olacak mı?
 • (bkz: yalan)
  bir iktidarın her işi mi kolpa, yalan samimiyetsiz olur?
 • ''10 dakka şarz 5 milyon'' ''togtan volkvagene adaptör bulunur'' gibi milyon tane çıktının camlara asılacağı tarih yakındır.

  edit: on tane yorum geldi. şarz değil şarj olacakmış. keşke sınavla alsalar sözlüğe, mal kaynıyor. illa ironi mi diyeyim.
 • gönül ister ki böylesi açıklamalara bir yerlerimizle gülmeden, inanarak ,ülkemiz için, geleceğimiz için mutlu olarak baksaydık.

  o kadar asılsız, mesnetsiz ve akıl almaz icraatler yaptınız ki ağzınızla kuş tutsanız “kesin ip var” diyeceğiz.
 • artık her evde bir sinema olacak!
 • yalandan kimsenin ölmemesi nedeniyle ortaya birakilmis sallamasyon... 1 milyona kadar say desen... neyse la...

  ince uclu nokia şarji olan var mi mubarekler?
 • adamlar yaptıkları işe ilte bu kadar uzak ve saygısız. 1 milyon şarj istasyonu nedir yahu ? hiç araştırma yapmadan işkembeden sallıyorsunuz.
 • lan şöyle düşünün, en fazla şube sayısıyla övünen, her sokak başı gördüğünüz market zincirinin toplam 7 bin mi 9 bin mi ne şubesi var. 1 milyon ne mk.
 • yoğamına
 • bu ekşi sözlük ahalisi gerçekten zır cahil.

  ama gel gör ki bu başlıkta gördüğümüz cehaletlerine inat, bir de kendilerini okumuş, kin duyduklarını ise cahil olmakla suçlama cüretinde bulunabiliyorlar sık sık.

  burada görebileceğiniz ahmak arkadaşların sığ ve zavallı dünyaları dar olduğu için şarj istasyonu denince hemen akıllarına benzin istasyonunun muadili bir yapı geliyor. dedim ya, sığ ve cahil bu arkadaşlarımız. dünyayı kendi zan ve algı kapasiteleri ile doğru orantılı görebiliyorlar. halbuki elektrikli araçların gelmesiyle ve fosil yakıt kullanan içten yanmalı motorların minimize oluşuyla, en büyük değişim bu alanda olacak. artık 100 milyon tl yatırımla ancak ultra varsılların açabileceği benzin istasyonlarının yerine çok daha ekonomik şekilde inşa edilen şarj istasyonları kurulacak. (bu ebleh arkadaşlar şu an istanbul gibi büyük kentlerde zaten var olan bu şarj ünitelerini de görmemiştir doğal olarak.)

  kısacası orta halli bir esnafın bile şarj noktası / istasyonu kurabilmesi ve yatırım yapabilmesi mümkün olabilecek. ayrıca gerekli enerjinin nakli için de etrafta dolanan tehlikeli tankerlere ihtiyaç duyulmayacak. zaten bu enerjiyi nakleden elektrik hatları mevcut. en fazla ileriki yıllarda bu konuda yatırımlar artacak ama bunun nakli hem kolay hem de çok ekonomik ve sorunsuz olacak. bu da şarj istasyonlarının işletmesinin de kolay ve masrafsız olmasına ek bir katkı daha sunabilecek.

  ayrıca bunları yönetmesi de kolay ve kullanıcıların bizzat kendilerinin telefon şarjını takar gibi takabileceği yapıda üniteler. dolayısıyla 20-30 tane, dijital otomasyon sistemle yönetilen üniteyi belki 1 veya en fazla birkaç personel yönetebilecek. bu üniteleri kurmak için etrafı boş ve geniş, çevreye risk oluşturmayan bir arazi işgal etmeye gerek duyulmayacak. binaların bodrum ya da giriş katlarına, çok katlı otoparklara, veya avm otoparklarına, aklınıza gelebilecek araç sokulabilecek her yere kurulabilecek. dolayısıyla benzin istasyonlarının ihtiyaç duyduğu, merkezi konumlarda 3-5 dönümden başlayan pahalı arsaları satın almaya da ihtiyaç duyulmayacak.

  kısacası küçük dünyalarında kafalarını kuma sokan cahil ama kendince allame olan arkadaşlar. salak saçma ukalalıklar yapıp komik duruma düşmemek için her boka muhalefet etmeden önce iki dakika düşünme yeteneği sergilerseniz hem kendinize ve çevrenize daha faydalı canlılar olabilir, hem de komik ve ezik duruma düşmezsiniz.

  edit: 1 milyon araç diyor, okuduğunu anlayamayan andaval arkadaşlar. 1 milyon tane şarj ünitesinden bahsediliyor. yavaş/orta ve hızlı şarj ünitesi. yani kendi sitenize kurulacak bir şarj ünitesi dahil gerekli bir hedef bu. hem de minimum hedef olmalı ama belli ki buradaki sığlara bu bile çok gelmiş. siz (icra edebilme kapasitenizi geçtim) hayal bile kuramayacak kadar kokuşmuşsunuz vallahi...