şükela:  tümü | bugün
  • hem pazar gününe denk gelmesi, hemde tatil olmasından dolayı oluşmayacaktır.
  • (bkz: 3.72 tl)
  • 2017 kurunu bilmem ama 2018 kuru taş ve sopalarla olacaktır.

not: yapamadım.
  • arttırıyorum ve 4.0000+ diyorum. küsüratı sevmem.
  • en az 4 lira olacağını tahmin ediyorum.
    ondan sonrası paradan sıfır silmek olacaktır.
  • en az 4 diyor ve domelmis bekliyorum. adamlar dedi zamanjnda. amimiza koyacaklar. koymadan birakmazlar.
  • taşlar ve sopalarla yapılaca.... pardon o başkaydı.

ilk basamağını merak ettiğimdir. 4 mü 3 mü?
  • şu anki kur düzeyinden çok daha yüksek olacak kurdur. ne kadar yüksek derseniz, bir daha hiçbir zaman 3.45- 3.50 bandını göremeyeceğiz, ötesini hayal gücünüze bırakıyorum.

şu an 2016 sonu ve şirketlerin bilançoları biraz traşlansın, dış borç biraz daha makul hale gelebilsin amacıyla kur stabil tutulmaya çalışılıyor. bunun için de merkez bankası ne tip bir çılgınlık yapıyor bilmiyorum, ama tahminim sıcak para sürüldüğü yönünde.

yoksa dolar; euro, altın, pound karşısında ortalığı yıkıp geçercesine güçlenirken türk lirası karşısında nasıl olur da stabil hale gelir? nasıl oluyor da, tüm para birimleri karşısında dolar değer kazanırken, tl karşısında stabil kalabiliyor?

oturun hesaplayın, euro karşısında 1,065 düzeyinden 1,03 düzeyine geldi parite. yıl başından sonra gerçekleşecek asıl yükseliş ve 1 ocak da milat olacak bu nedenle de. 1 ocak sonrasındaki süreçte, dolar hızla yükselmeye başlayacak ve olması gereken düzeye de ocak ayı içerisinde çok hızlı bir biçimde ulaşacaktır.

tc merkez bankasının faiz yükseltmesi de artık pek bir şey ifade etmeyecek çünkü geç kalındı zaten. şöyle düşünün, gripsiniz, hemen doktora giderseniz ufak bir ilaçla iyileştirir sizi. daha da geç giderseniz, antibiyotik ile çözmeyi dener. yok siz bir hafta sonra giderseniz, o zaman hastaneye yatmanız ve çok daha ciddi bir tedavi gerekecektir.

kısacası;
    siyasi ( terör, savaş, başkanlık vs. ) tüm konuları kenara bırakarak yazıyorum şu satırları, ki onların da nasıl baskı unsuru olabileceğini az çok tahmin edersiniz.

mb faiz oranlarında yeniden düzenlemeye gitmediği sürece, ki dediğim gibi onun için de geç kalındı ama yine de bir faiz arttırım kararının en çok vuracağı yer inşaat sektörü olacak hiç şüphesiz, çoook zor bir 2017 bizi bekliyor. o faiz arttırımı da eninde sonunda gelecek, geldiğinde de dilerim özellikle bankalara borcu olmayan, kredi kartları ile boğuşmayan biri olursunuz. kısacası; ödeyememe ihtimaliniz olan hiçbir borcun altına imzanızı atmayın, atarken gelirinizin %30'u yok gibi davranın. enflasyon nedeniyle gelirinizin büyük bir kısmı yok olacak. şu an %1.2 oranıyla aldığınız krediyi dahi ödemekte zorluk yaşayabilirsiniz.

yatırım tavsiyesi değil. tamamen hayat zor olacak, önleminizi alın tavsiyesi.
  • (bkz: 3,65)

merkez bankasının kendisi bile dün yaptığı açıklamayla yıl sonu kuru tahminini 3,46 olarak revize etti. ki bu ne demek, olabilecek en iyi kur 3,46 demek. artık buradan aşağı düşmez demek.