şükela:  tümü | bugün
  • günü kurtarma peşindeki devletlülerimizin hazırladığı yeni tasarı. 1 ocak 2017'de yürürlüğe girmesi beklenen ön görülen düzenlemede yüksek maaş alanların, prim kesintilerinde dikkate alınan tavan artırılacak. bunun sonucunda artık yüksek ücretli bir çalışanın primi hesaplanırken “prime esas kazanç tavanı” asgari ücretin 6.5 katı yerine 7.5 katı olacak.

yani bu şu demek şu an en yüksek primden sgk'ya kayıtlı 400 bin kişinin aylık primi 486tl artacak. 2017 yılında asgari ücret artışına göre 600tl'ye kadar çıkabileceği söyleniyor. bu kesinti hem işverenden hem de çalışandan yapılacak. ben zaten maaşı dolar üzerinden alıyorumculara getirilmiş yeni kazığımız bu galiba. "siz hükümete oy vermeyip oy veren asgari ücretliye çomar der misiniz alın şunu bi tutun bakalım" demiş pek sevgili hükümetimiz. önce kamuya alımlar durdu, sonra ard arda gelen benzin zamları şimdi de prim artışı. bu olaydan 400.000 kişi etkilenecek. bu ne demek? yüksek primli çalışanlardan daha fazla prim kesilmesi demek. ekonomik olarak zorda kalan işverenlerin daha fazla çalışan çıkarması demek. sgk bu sayede yıllık 3 milyar tl ek prim hedefliyormuş. tabi bu tutar uzun vadede emekli maaşlarına da yansıyacak fakat 65 yaşına kim öle kim kala. biz bu günü kurtaralım da. zorunlu bes sonrası gelen tepkiler sonucu düşünmüş adamlar. "asgari ücretliye çöküp oyumu düşüreceğime neden muhalif orta sınıfa çökmeyeyim ki"diyor kendince. akp'ye oy veren düşünsün benim için hava hoş diyen 10k ve üstü kazanan arkadaşlara geçmiş olsun şimdiden.
  • 9750 tllik maasimla beni etkilemeyen durum.

saka bir yana her anlamda dipsiz bok cukuruna ayagimizdan tasa bagli olarak surukleniyoruz.
    benim kafam almiyor, bu ulke nasil kurtulur?
  • daha da ilginci asgari ücretliye göz diken sgk'nın 5-6-7 haneli maaş alan adama tavan uyguluyor olmasıdır.

ne alaka ulan.
  • net maaş alanları etkilemeyecektir.
  • asgari ücret artışından sonra tavan katsayısının artması ile beraber yüksek maaşlı, ülkenin en eğitimli kesmi ayda ortalama 600-700 tl daha az maaş alacak. daha fazla sgk primi ödeyen bu vatandaşlar emekli olunca daha fazla emekli maaşı almayacak, daha fazla prim verdi diye daha iyi bir sağlık hizmeti de almayacak.

çomarland ülkesi vatandaşları tarafından "adam zaten çok maaş alıyomuş olm, daha fazla kessinler" şeklinde karşılanan bu gelişme ile çoğunluk çomarlar aşırı mutlu olacaktır. zira okumuş insana düşmanlık besleyen bu kadar sığırı bir arada bulamazsınız.
  • net maaş alanları bir sonraki zam döneminde etkileyecektir. brüt maaş alanlar zaten bitti.
  • 2017 yılında uygulanması planlanan düzenleme.
    haberi okuduysanız 'yüksek maaş alanların, prim kesintilerinde dikkate alınan tavan artırılacak' diyor. benim kafama takılan soru şu: yüksek maaş kaç para oluyor tam olarak? sadece belli bir aralık için mi geçerli olacak yoksa benim gibi fakirleri de kapsıyor mu?
    zaten işsizim şuanda. iş ararken bunu da hesaba katayım o zaman eğer ben de yüksek maaş alan kategorisine giriyorsam*
    (bkz: fakirliğin gözü kör olsun)
    edit: aşağıda bir yazar açıklamış sağ olsun. ben hiç 12 bin küsür brüt maaşı bir arada görmedim zaten. neyse iş aramaya devam.
  • akp nin son zamanlarda ekonomik koşulların kötüleşmesi sebebiyle homurdanmaya başlayan taban ına vermeye çalıştığı mesajlardan bir başkası. meali :

" bakın zenginlerden daha fazla alıyorum. sizde sızlanmayın çok " şeklinde.
  • asgari maaş üzerinden dışarıya sigorta ödettiğimden beni etkilemeyen artıştır.

kusura bakmasın kimse ama artık 10000 ve üzeri maaş alan adamın sigorta priminin artmasına da üzülemeyeceğim.

zaten çalışana birşey olacağı yok, "çohh eyi egonomimiz var" diyen godomanlar düşünsün.
  • gelir adaletinin sağlanması adına az da olsa bir adımdır. çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi ve sigorta kesintisi tüm gelişmiş ülkelerde uygulanmakta iken bizde durum biraz daha farklı. sigorta tavanının bir nebze daha artması isabetli olmuştur. aynı uygulamayı gelir vergisinde de görmek isterim açıkçası. yıllık geliri 12.000 küsürü geçince gelir vergisi oranı %15'den %20'ye çıkıyor ve çok düşük maaşlılar bile yeni dilime giriyor. ancak yüksek maaş gelirlerindeki artış çok çok daha yavaş açıkçası.