şükela:  tümü | bugün soru sor
  • artık market alışverişi sırasında evdeki çöp kovasına koyarım hesabı fazladan poşet alma ya da azar azar doldurma dönemi bitiyor.
    şimdiden uyaralım da sonra, vay ben duymadım, vay ben görmedim olmasın.
  • yurtdışında zaten bu böyle yapılıyor. tabiatı korumak için güzel bi duyarlılık örneği. marketlerde poşet almak isteyip istemeyeceğiniz soruluyor. o sırada çoğunlukla insanlar ceplerinden kendi getirdikleri naylon poşetlerini çıkartıyor. bazı marketler içi aluminyum kaplı güzel çantalar da üretiyor, onları satıyor.
  • doğaya saygı duyuyor ve çocuklarınıza yaşanılır bir dünya bırakmak istiyorsanız market alışverişinize giderken alış veriş torbanızı yanınıza hazır ediniz.
  • çöp poşeti lobisinin faaliyetlerinden biri. kasaların başından ayrılmayalım.
  • uygulanacak olmasıyla sevindiren haberdir. bende marketlere para kaptıracak göz olmadığından evde bulunan torbaları alışverişe götürmek daha akıllıca.

(bkz: lcw poşeti)
  • doğayı sevdikleri için değil, para kalmadığı için yapıyorlar. çaktırmadan yeni kaynak yaratıyorlar. ağaç ve doğa sevgisi olsa her yer beton olmazdı.

edit: "o kadar kuruştan ne olacak yha..." diyenlere gelsin
  • yurt dışında olan bir uygulamanın ülkemize gelmesi. bizim esnaf, biz poşet parasını sattığımız ürünlerin içine koyduk, paralı veriyoruz aslında diye bir sivrilik yapabilir.

bu uygulamayı türkiye'de metro grossmarket yıllardır yapıyordu, son zamanlarda ikea'da da uygulandığını görmüştüm. ancak sıra şimdi en çok poşet tüketilen yerler olan market, bakkal ve pazarlarda.

edit: decathlon ve koçtaş da poşet için para alıyormuş.
  • geç kalınmış uygulama. karayolları, sokaklar çöp içerisinde, denizlerden torbalar çıkıyor. kesinlikle çevre için faydalı olacaktır. para vermeden çevreyi kirleten sığırlar insan olamayacak çünkü.
  • umarim sembolik bir fiyati olmaz denilen uyagulama. özellikle plastik siselerin depozitolu satilma zorunlulugu da getirilmeli.
  • örneğin abd'de gayet de bedavaya kağıt poşetler kullanılıyor...

madem amaç çevreyi korumak, poşet güncellemesi bu şekilde yapılarak tüketici de gözetilebilirdi.

kimse bana çevre duyarlılığı kasmasın, olay gayet de paradır.