şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • evet açılın ben poşet üreticisiyim. bu konuya farklı açılardan yaklaşan arkadaşlar olmuş. sektörle ilgili bazı bilgileri ortaya koyarsam sanırım tartışma daha sağlıklı olacak.

öncelikle günümüz de poşetler o kadar çevre düşmanı değil. içine konan maddeler sayesinde toprakta 6 ay ile 1 yıl arasında eriyor çoğu, tabi bu üreticisine de bağlı, hükümet çevreyi düşünseydi denetleme getirmesi gayet yeterliydi.

bu düzenlemenin arkasında yatan en önemli şey para hatta bir nevi vergi de diyebiliriz. plastik sektörü milyar dolarların döndüğü bir sektör, e tabi haliyle bazı düzenlemeler bu parasızlıkta kaçınılmazdı. sağ olsun hemen yapıştırdılar düzenlemeyi.

mevzuyu şöyle açıklayacak olursak orta ebat poşetlerin 1 kg'lık paketlerinin içinde ort. 160 adet oluyor. (bu rakam kalınlığına göre hammaddesine göre değişmektedir) piyasa fiyatı 13 tl ile 16 tl arasında değişmekte ve marketlerde satış fiyatı tanesi 0.25 kuruş yani 1 kg poşet 40 tl. 0.15 kuruşu kendisine alan devlet 1 kilo poşetten 24 tl kazanç elde ediyor. kaldı ki ben hammade alırken ve satış yaparken kdv ler ile birlikte bir kg poşetten elde edilen kazancı siz düşünün (günlük, aylık, yıllık)

bir poşet üretici olarak bana artısı artık müşterilerim poşet sipariş verirken en azından havaya atılan bir para olarak görmüyorlar poşetlerini, eksisi ise tüketimin düşmesi olabilir. ve tabi aslında bilinmeyen bir gerçekte şu bu poşetler satılırken üzerine barkod basılacak ve bu barkodu bizim gibi üreticiler devletten tane hesabı satın alacak. 2 binden kapı açılıyor adede göre 10 bin tl yi bile geçebiliyor.

özetleyecek olursak öncelik çevre olsaydı daha farklı yaklaşımlarla bu sorunun çözülebileceğine inanıyorum. bu uygulamayla bütün marketler vergilendirmede satış noktası oldu diyebiliriz.
  • değişiklik iyidir, doğayı korumaksa paha biçilemez. insanoğlu verdiği her zarar için bedel ödemeli evet. şimdi paşa paşa yağmaladığın o poşetleri yerine bırak ve bu dünyaya ne zaman bir zarar verecek olsan o anı hatırla. belki de her şey bir poşet ücreti ile başlayacak...
  • kumaş naylon poşet taşımak lazım artık
  • az önce 25 kuruş vererek dahil olduğum olay.
  • ben o 15 kuruşu devlete yedirtmem... 10 kuruşuda markete yedirtmem. zaten o poşet giderini hesaplayıp fiyatlarına yedirtiyordur (bundan önce)

ne olacak söyleyeyim; daha önce sigara almak için markete gittiğimde, ya anlık ihtiyaç olan bir kaç şeyi ya da bir kaç abur cuburu yanında alırdım. yani aşağı yukarı her gün markete giderdim.

peki şimdi ne yapacağım? sigaramı baştan alırım, en az 2-3 gün markete uğramam. abur cubur satışlarından gelen kazancı gitti marketin. onun dışında gördüğüm anda aldığım şeyler varsa, onlarda gitti. elimde her gün poşet - çanta ile dolaşamam.

ihtiyacım olduğunda, 3-4 günde bir çantam ile markete gider, sadece ihtiyacımı alır çıkarım. bu iş marketlerin götünde patlar... sinek avlamaya başlarlar. 10 kuruş kazanacağım derken, yüzlerce tl'lik satıştan olacaklar. en azından ben öyle yapacağım. alırım 1 karton sigara, en az 5-6 gün yokum...

o 25 kuruşu vereni s.ksinler...
  • bimdeki kasiyer 25 kuruşa yine 5-6 tane verecektir.
    çünkü bizim kadinlarimiz "nolcak bi tsne fazla versen bak verdim 25 kuruşu" diyecektir.
    ayrica avrupadaki modeli benimsiyorsan avrupada poşeti'de barkoda okutuyorlar bu sayede kac poset satilmis onu da goruyorlar ve poşetleri( en net tabiriyle ) bim poşeti değil sağlam poşetler.
  • poşetin tanesi 1 tl olmalıdır. (bkz: yetmez ama evet)
  • o değilde 1 aya kalmaz sirkülasyonu yüksek olan marketlerin etrafında 10 - 15 kuruşa poşet satan fırsatçılar türeyecek.
  • güzel uygulamadır. bez torbada taşıyın arkadaslar aldiklarinizi.
  • ben bez torbalarımı hazırladım. şimdi bundan para kazanacaklarını düşünenler düşünsün.

hesabın var mı? giriş yap