şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yurt disinda kullandigim oyla gerceklestirdigim eylem.

  edit: bana gore de terorist olan sensin. sittir git.

  edit ii: bu ulkenin su anki en buyuk problemi, hicbir zaman cok iyi olmamis olan adalet sistemimizin, hukukun cope atilmis olmasi. tayyip erdogan'i sevenler bile ulkede hukuk diye bir sey kalmadigini inkar edemez. istedigi kadar, yol, kopru, havalimani yapsin (ki paralari israf etmedigi surece elbette yapsin bunlari), hukukun cope atilmasi kadar buyuk bir tehlike yok. biz artik vatandasliktan ciktik; tipki turkmenistan'da, rusya'da, azerbaycan'da, suriye'de, suudi arabistan'da oldugu gibi hayatimiz tek adamin ve cevresini saranlarin iki dudaginin arasindan cikacaklara bagli. "istersek asariz, istersek keseriz" kafasiyla ulke yonetilemez.

  7 haziran'dan bu yana oyumu hdp'ye veriyorum. chp'ye verecegim bir oy, en fazla bir mv daha cikarmalarina imkan verecek. hdp'ye verdigim oy ise bu partinin baraji gecip akp'nin karsisina 80 vekil cikarmasina yardim ediyor. hdp cok mu mukemmel? elbette ki degil. ama su asamada onceligim demokrasiye, hukuka, basin ozgurlugune inanmayanlarin def edilmesi. ulkede demokratik bir ortam olmadigi surece, hicbir sorunumuzu cozemeyiz. zaten su anda da cozemiyoruz. bir adam, kendi kendine her seyi yapmaya calisiyor, neticede de hicbir seyi dogru duzgun yapamiyor.
 • t a m a m

  değil de;

  t a s t a m a m

  diyenlerin yapacağı tercih.
 • ince'nin olabildiğince palazlanması, cılız kalmaması, rte karşısında güçlü olması için demirtaş romantizmine bulaşmayacağım.

  büyük düşünenlerin tercihi.

  hem başkan adayımızı hem de sandalye şartlarını güçlendiriyoruz.

  sen de büyük düşün.

  1 oy ince'ye 1 oy hdp'ye.
 • hemen her yerde söylenendir, çok fazla kişinin yapacağıdır.

  bunun nedenleri:

  chp+ince yerine bu tercihin seçilme nedeni:

  hdp nin barajı aşması kritiktir bu nedenle ince'ye oy verecek bir çok chp li hdp ye oy verecektir. bu sadece akp ye karşı bir hamle olmamakta aynı zamanda kemal kılıçdaroğlu'na da sübliminal içerecektir. çok sayıda chp linin yapacağıdır.

  hdp+demirtaş yerine bu tercihin seçilme nedeni:

  hdp ye oy verip cezaevinde tutsak demirtaş ı es geçmek tuhaf durmakla birlikte ince yi tayyip e yaklaştıracak her oy moral üstünlük sağlayacaktır. bu nedenle özellikle ahmet şık vb. de cisimleşen kentli hdp li oylar da bu yönelim görülmektedir.

  kısacası olacak ve hayırlı olandır.

  bu da niye olması gerektiğine dair karşı cenahdan gelen açıklamadır.

  (bkz: süleyman soylu'nun chp seçmenini tehdit etmesi)

  bu da hdp sözcüsünün açıklaması meraklısına:

  (bkz: 1 milyon oy verin 6 milyon oy verelim)

  edit: en komiği aktrollerin atatürk diye ağlaşmaları, hadi canım kalabalık yapmayın bu başlıkta, atatürke her tür sövdüğünüz başlıklara gidin.
 • 1 oy muharrem ince'ye , 1 oy ahmet şık'a fikriyle gerçekleştireceğim oy verme işlemi.
 • aksini düşünen bizden değildir; dombilidir, taocudur, puşttur.
 • chp'yi ülke muhalefetinin hayratı olarak görenlerin tercihi, bu tercihte bulunanlara kızmamakla birlikte tercihlerini saçma bulduğumu söylemek isterim. bir oy inceye bir oy ülkeyi kuran ve kurtaracak olan parti chp'ye.

  ayrıca aktrollere tertemiz bir hüloğlama başlığı kazandırdığınız için teşekkür ederim sayın büyük stratejistler.
 • nah diyerek desteklemediğim olay.
  iki dünya bir araya gelse pkkya terörist diyemeyenlere oy vermem. net
 • gönül rahatligiyla munih'ten gerceklestirdigim eylem. matematik yalan soylemez.

  not: matematik muhendisi
 • demirtaşı %14 üzerine ince yi %32 üzerine çıkaracağız inşallah