şükela:  tümü | bugün
  • hem çok şaşırtıcı,hem de ekonomiyle birlikte, ülkelerin sigaraya bakışını yansıtan listedir.

1.sırada avustralya var; 1 paket marlboro; 113.4 lira
    amerika'da;41.32 lira
    almanya'da; 39.54 lira
    rusya'da; 11.8 lira
    pakistan'da; 5.53 lira;

fiyat aralığı böylesine geniş olan başka ürün bilmiyorum.

edit,kaynak,tam liste; https://www.numbeo.com/…splaycurrency=try&itemid=17

not; asgari ücrete göre oranlanması gerekir diyen arkadaşlara katılıyorum.yine de bu kadar geniş bir fark olması, sigara lobilerinin bir şekilde her ülkeye entegre olmasını bildiği ile açıklanabilir.

not 2; bu entry'den ne akp'ye, ne de akp karşıtlarına ekmek çıkmaz fazla zorlamayın.zaten o amaçla açılmadı bu başlık.evet;elbette bu tür listelerde esas olan alım gücü'dür.kerize anlatır gibi anlatmayın,az çok ekonomiden anlıyorum.burdaki esas mesele;aynı marka,aynı ürünün bir ülkede 115 tl iken başka ülkede 5 tl'ye denk gelmesi.elbetteki tl olarak karşılaştırma yapacağım çünkü bakıç açısını bu ülke olarak seçmişim;verdiğim linkte tüm para birimlerine göre karşılaştırma zaten mevcut.istediğiniz kadar istatistik yapın;sonuçta bu listeye göre;türkiye marlboro'nun ucuz olduğu ülkeler listesine giriyor.zaten düşünülmesi gereken de budur;sigara lobilerinin o milletler üzerindeki etkisidir.avustralya gibi ülkeler;belki de halkını korumak için fiyatları tepede tutuyor.türkiye gibi ülkelerde ise;sigara lobileri daha fazla sigara içilsin, daha fazla sağlık sorunları oluşsun;diye bir düşüncede olabilirler mi; tartışılması gereken buydu, ama herkes ekonomi dersi veriyor.neyse.
  • çek cumhuriyeti'nde 100 korunaya alıyordum. yani yaklaşık 24 lira.
  • https://www.numbeo.com/…emid=17&displaycurrency=eur

euro ya da dolar üzerinden bakılırsa marjın o kadar çok olmadığı, hatta ülkelerdeki kişi başı gelire oranlandığı kolaylıkla görülecektir.
  • şükredin şükredin.bakın diğer ülkelerde ne kadar.bir de laf yapıyorsunuz hükümete.
  • böyle fiyat yazmakla olmaz, asgari ücrete oranı yazılırsa gerçekçi olur.
    atıyorum asgari ücret 20.000 birim ise 50 birim olması ile 2.000 birim ise 18 birim olması 50 birimin değil 18 birimin pahalı olduğunu gösterir.
  • üst edit: çok fazla mesaj geldi.
    bunlardan biri asgari ücretin amerika'da eyaletlere göre değiştiği ve en alt sınırın 15 dolara çıkacağıdır.

birisi de şöyle bir hesap eklemek daha kolay olacağı yönünde,

2200/17 = 129 adet.
    6440/41 = 157 adet.

amerika'da asgari ücret saatlik 7,25 ` üzerinden hesaplanıyor.

bundan mütevellit, haftada 40 saat çalışan bir işçi, aylık 160 saat yapar, bu da 160*7,25 = 1160 dolar yapar.

bu da 6.440,83 türk lirasına tekabül eder.

ya da daha basit bir işlemle, fiyatları bilmiyorum senin dediklerini doğru var sayarsak; 41.32 tl 7,44 dolar yapar.

sen aldığın 2,200 liradan 17 birim öderken malboro'ya onlar 1,160 dolardan 7,25 birim ödüyor.

ya da biraz daha basiti, sen 2.200 liradan 17 lira öderken onlar 6.440,83 liradan 41 lira ödüyor.

saygılar.
  • big mac endeksi. mesela buna bakıp bir şeyler öğrenebilirsiniz.
    belki sigara ve big mac fiyatları arasında bir ilişki bile kurabilirsiniz.
  • avustralya'da aylık asgari ücret 2863 dolar. kaynağım akit gazetesi. link
  • aynı ülkelerin kişi başına düşen milli geliri ile karşılaştırmalı olarak yazılması gereken hadise.

adam bizim paramızla ayda 10 bin lira ortalama kazanç sağlarken bir paket sigaraya 40 lira vermesi gayet normal. ayda 1200 lira yapar bu da kazancının ortalama %10'udur.

bizde ise ayda 3000 lira ortalama kazanç olsa, bizdeki fiyatlarla bu da aylık kazancının yaklaşık %20'sine denk geliyor.
  • ıngiltere satis fiyati yanlis olan arastirma. ıngiltere fiyati £10 denmis fakat bir 5 senedir bu fiyata satildigini gormedim. buyuk supermarketlerde 11,25 - 11,50 araliginda satilirken, kucuk dukkanlarda 12-13 pound, sehir icinde ise £14 dan asagiya bulamazsiniz.