şükela:  tümü | bugün
 • en sevdiğim dönemdi ter kokusu parfüm gibi türüm türüm eserdi. her zaman bir koalisyon olmazdı hocalar her hafta değişerek öğrencileri bir arka sıraya oturturdu. sağ en arka sınıfı en çok kaynatan yerdi. her zaman kendi içerisinde birlik beraberlik türküleri söylenirdi. 55 kişiydi bizim sınıf derin bir tecessüsle teneffüslere dağılırdık. dersleri ilgi çekici yapan çok hocamız yoktu. o dönem kız arkadaşlarımıza da bacı kardeş gözüyle bakar sahiplenirdik. aşık olmak suçtu ve ben o suçu o sıralardan kalktıktan 15 sene sonra o sıralarda olduğunu o zaman çok ilgilenmediğim bir kıza aşık olarak işlemiştim, görünce çarpılmıştım bu kız o kız mı diye lise sonda sevdim üniversite 1 de 2 de 3 de 4 de sevdim sevgilim varken sevdim yokken sevdim o beni hiç sevmesede sevdim manyak gibi sevdim. sonra düşündüm... şaka lan şaka o kadar sevdim ki düşünmedim bile düşünsem daha çok severdim. mezun oldum o mimar ben ıt ci oldum. yine sevdim. işe girdim yine sevdim. sonra o sıkış tepiş sıralardan büyük masalar koca koca proje masaları olduğu ofisine gittim arkadaşça ilk okul yıllarında ki gibi gittim. sevmiyorum arkadaşız imajını göstermek için. sonra ofisine gittim cem karaca şarkısı gibiydi -hangi şarkı olduğunun önemi yok - gayet rahat kendi halimde takılırken yüzüne baktım sokarım böyle aşkın ızdırabına dedim. o ilk okuldaki sıraların hepsine ayrı ayrı sövdüm. öğretmen masasına da sövdüm yazı tahtasına da. ilk okula gitmeyin lan orta okuldan devam edin. zeki olun mimar sevmeyin değişken oluyor anlamıyorsunuz.

  edit: bunu ona okutsam çok güzel olmuş der yine sevmez ben yine sıralara söverim.
 • lise sonda istanbul'a taşınmamız sonucu ucundan kıyısından son anda yakaladığım dönem. diğer iki arkadaşla hala çok iyi arkadaşlığımız devam etmekte,böylede bir faydası oldu işte.
 • ilkokulda olduğum döneme denk gelir, biz cetvelle ayırırdık sınırları, olur da birisinin dirseği filan diğerinin alanına geçerse, olay çıkardı. çek kolunu benim yerimden diye. test olurken de (bkz: test olmak) araya çanta ya da tercihen klasör konurdu. (bkz: okula klasörle gitmiş efsanevi nesil) ayrıca şimdi aklıma geldi, hulusi' den özür dilemek istiyorum, onu hep ortaya oturttuğumuz, sıranın en az kısmını ona verdiğimiz ve sürekli dirseğimizle dürttüğümüz için.
 • kalabalik sinif olgusunun icinde bulundugumuz yil itibariyle bitmis oldugu sanrisini bunyesinde barindiran kisi beyani.
  siz nerede yasiyorsunuz bilmem ama halihazirda dersliklerin yetmedigi okullar mevcut. nufus bu sekilde hunharca artmaya devam ettigi muddetce ve de ulke yuzolcumu olarak buyumezse(!) önümüzdeki yillarda daha sık karsilasacagimiz dönemler olacaktir ayni zamanda.
 • okullarda fen bilgisi ve matematiğin gerçek anlamda öğretildiği dönemdi aynı zamanda. şimdi 30 kişi oturup peygamberinizin hayatı ile kafaları uyuşan çocuklar yetiştirin. bir bilen nicelik değil nitelik demiş ama birileri duymamış.
 • 72 kişilik bir sınıfta okuduğum için benim de şahit olduğum dönemdir. 3 kişi oturduğum zaman da oldu iki kişilik lüks bir sıram da. sınıfımızdan sadece bir elin parmakları kadar kişi üniversiteye gidebildi. benim sevgiyle ve saygıyla hatırladığım öğretmenimi ise bazı arkadaşlarım nefretle anıyor. çünkü 40 dakikalık derste 72 kişiyle ilgilenmesi imkansız olan öğretmenimiz, sadece algısı açık öğrencilerle ilgilenebiliyordu.
  oy vermek için gittiğim ilk okulumda sınıf mevcudunu gösteren bir pano vardı, sayı 24'e düşmüş. tam 3 katı öğrenci vardı bizim zamanımızda. verdim oyumu çıktım sonra.
 • lise 2. sınıfa kadar 50-80 kişilik sınıflarda okuduğum için benim de içine dahil olduğum sıkıntılı dönem. teknik liseye geçiş yapınca sınıf mevcudu 10 kişiye düşmüştü. o rahatlığın şokunu halen atlatamıyorum, aklıma geldikçe içime bir ferahlık geliyor aradan 13 sene geçmesine rağmen...
 • ilkokuldayken denk geldiğim dönem.
  61 kişiydik, hey maşallah.
 • ilk ve orta okulu 45 kişilik sınıflarda okuduktan sonra burslu olarak koleje girmiştim. sınıf 25 kişiydi ve sürekli sınıftakiler de hocalar da hep sınıfın kalabalıklığından söylenirdi. daha sonra okulda 6 kişilik bir sınıf olduğunu gördüm. sınıfımız çok kalabalıktı.
 • ilk defa sekiz yıllık kesintisiz eğitime geçilmiş, ne sıra var ne hoca... dört kişi oturduğumuz bile oldu. sağ olsun her dönem halkını düşünen başbakanları eksik olmadı bu ülkede. zaten ne geldiyse..

hesabın var mı? giriş yap