şükela:  tümü | bugün
 • ölenler arasında anneannemin de bulunduğu uçak kazası. nasıl bir korkunç tesadüf ki bu, havada çarpışan iki uçak çalıştığın bankaya düşüyor. bunu kaderle falan mı açıklarsın bilmiyorum, ama bildiğim geride hiç bir zaman anne nedir bilmeyecek, onun güzel kokusunu duyamayacak 7 aylık bir bebek kaldığı...
  o bebek şimdi benim annem, ve ben onun benimle olduğu her saniye için binlerce kez şükrediyorum.
 • çocukluk anılarının oluştuğu şehirler oradan ayrılıp uzun bir zaman oraya uğranmazsa bir sis perdesi altına gömülür. ancak çocukluk ankara'mın gözümün önünde yaşanmış öyle bir acı olayı* vardır ki o şehir gözümde o güne ait görüntüleri ile hep canlıdır.

  korkunç bir vınlama arkasından bir patlama ve kararmakta olan havayı saran duman kokusu ve alev kırmızısına boyanan gökyüzü. sonra caddede koşturan insanlar, birbiri ardına geçen itfaiye araçları ve ambulanslar.

  ulus'a yürüme mesafesi ile beş dakika süren bir yerdeydi evimiz. askeri uçağın arap uçağı ile çarpışma sonrası kopan bir parçasının evimizi sıyırarak geçişiymiş duyduğumuz korkunç vınlama. sonra da düşüşüymüş korkunç patlama. duman ve kızıllık ise ulus meydanının yanışı. bunları önce annem sağa sola koşturup öğrendi ve bana anlatmaya çalıştı. o zaman nerede son dakika haberleri veren yayın organları ! ancak saat 19 ajansında radyoda olayın ilk bilgilerini dinlemiştik. bu arada yanan yerlerde yakını olanların onları arama telaşı başlamış, sokaklar ana baba gününe dönmüştü. o gece itfaiye ve ambulans seslerine ne yazıkki komşulardan yakınlarını kaybedenlerin ağlamaları da eklendi.

  sonra resmi bir törenle kalkan 47 cenazenin gazetelerde yayınlanan fotoğrafları kaldı gözümde. o 47 kişi ankara'da defnedilenlerdi ve birçok kişi de memleketlerine götürülmüştü defin için. bu arada daha sonraki günlerde hastanede ölenlerin haberlerini okudukça annemin vah vahlarını hatırlarım. bir de istanbul bankası'nı.

  o günlerde çok konuşuldu, ulus'a düşen uçağın ateş topuna çevirdiği iş yerlerinden biri olan istanbul bankası. çalışanlar ve müşteriler dahil hiç kurtulan olmadı. arap uçağı giriş kapısının önüne düşmüş ve alevler tek kaçış yolunu kapatmıştı. bankanın dört bir etrafı demir parmaklıklarla çevriliydi. eğer bankanın bir arka kapısı olsaydı bankadakilerden kimse hayatını kaybetmeyecekti. bu olay, o günden sonra acil çıkış kapısı, yangın merdiveni olmaması nedeni ile tekrarlayan her yeni faciada aklıma gelir. bu insanların ölümünün ders bile olamamış hali beni tekrar tekrar üzer.
 • toplam 3 havacımızın sehit oldugu kaza. ancak halkta korkunc bir panige yol acmis, 15 dakikada butun velilerin okula* dolusmasini saglamisti. nerdeyse tüm ankara kazayi gormustu. ucaklardan biri galiba dc3 tu . beni ilgilendiren yanı ise konu ile ilgili yaptığım resmin uluslararası bir yarışmaya gönderilmesi idi.
 • bu korkunç kaza ile ilgili görüntüler için: https://www.britishpathe.com/…uery/ankara air crash

  https://www.britishpathe.com/…uery/ankara air crash

  buradan da kazaya tanıklık etmiş insanların detaylı anlatımlarına ulaşabiliriniz.
 • rahmetli dedemin anlattığına göre, babamın dayısıyla beraber sahibi oldukları ulus'taki şarküterinin üzerine hostes düşmüş. bu ses ne ya diye çatıya çıktıklarında görmüşler hostesi. :(
  feci bir kaza.
  not: olay tamamen gerçektir. abartma yoktur.
 • görgü tanıklarından biri olan eniştemden dinlediğimde tüylerim diken diken olmuştu. aklımda kalan bazı detaylar şöyle: havada aşşağıya düşen bir kadın gördüğü, enkazdan akan benzinin gençlik parkının kapısına kadar ulaştığı, insanların yaşadığı olağanüstü panik ve çevredeki yanık kokusu.
 • trt tarafından unutulmayan olaylar adı altında hazırlanan 6 bölümlük belgeselin içerisinde yer alan vahim kaza. belgeselin fragmanına burdan ulaşabilirsiniz.
 • wowturkey'de gezinirken firuz altıngöz isimli bir şahsın thy'nin viscount uçakları ve bunların genellikle şubat ayında kaza yapmaları ile ilgili başlığına eklediği bir çalışmasına rastladım. kazaya karışan viscount thy uçağı olmamasına rağmen kazanın thy viscount'larında olduğu gibi şubat ayına denk gelmiş olması nedeni ile bu çalışmasına dahil ettiğini tahmin ediyorum.

  http://wowturkey.com/…viewtopic.php?p=372020#372020
 • o zaman yoğunluk ve merkeziyet bakımından ankara'nın kızılay'ına müsavi olan ulus anafartalar caddesi'nde büyük insan ve mal ziyaına sebebiyet vermiş kazadır.
  faciaya karışan uçaklardan birinden hostes kızın koltuğuna bağlı vaziyette yanarak gençlik parkı'na düştüğü, kaza şahidi büyükbabam tarafından ne zaman bahis açılsa anlatılmaktadır.
 • tarih sayfalarına ulus faciası olarak geçen, 120 kişinin hayatını kaybettiği elim uçak kazası.

  tarihler 1 şubat 1963'ü gösterirken beyrut-ankara seferini yapmakta olan lübnan'a ait bir havayolu şirketi middle east airlines-air liban yolcu uçağı ankara esenboğa havalimanı için inişe geçtiği sırada türk hava kuvvetleri'ne ait douglas c-47 tipi nakliye uçağıyla çarpışır. her iki uçak da ulus ilçesinin farklı bölgelerine düşer. kazada yolcu uçağı içinde bulunan 11 yolcu ve 3 mürettebat, türk hava kuvvetleri uçağında bulunan 3 türk askeri personel ve uçakların düştükleri bölgelerde bulunan 103 kişi hayatını kaybeder.

  sonradan yapılan incelemeler sonucunda her iki tarafta da birtakım ihmaller tespit edilir. yolcu uçağı, aletli uçuş kurallarına uyması gerektiği halde görerek uçuş protokolüne geçer ve bu durumu esenboğa havalimanı'ndaki yetkililere bildirmez. askeri uçak da gerçekleştirdiği görev uçuşunu havalimanı yetkililerine bildirmez. dolayısıyla askeri uçağın bölgedeki uçuşundan haberdar olmayan kule yetkilileri, lübnan uçağına iniş için okey verir ve sonrasında ise havacılık tarihimizin en korkunç kazalarından biri gerçekleşir.

  yolcu uçağının düştüğü iş hanında istanbul ve garanti bankaları vardır. uçağın yakıt deposundaki yakıt, bu bankaların gaz borularının patlayarak tutuşmasıyla yangını körükler ve birçok insan maalesef bu binalar içinde yanarak hayatını kaybetmiştir.