şükela:  tümü | bugün
 • o zaman yoğunluk ve merkeziyet bakımından ankara'nın kızılay'ına müsavi olan ulus anafartalar caddesi'nde büyük insan ve mal ziyaına sebebiyet vermiş kazadır.
  faciaya karışan uçaklardan birinden hostes kızın koltuğuna bağlı vaziyette yanarak gençlik parkı'na düştüğü, kaza şahidi büyükbabam tarafından ne zaman bahis açılsa anlatılmaktadır.
 • vay anasını. benim peder anlatır durur koca koca uçaklar gözümün önünde havada çarpışıp düştüler diye de her seferinde adama (bkz: yav he he) deriz.

  doğru söylüyormuş ya la .

  ( neee sizin de babanız taaa 80 ' lerde : " bizi okul olarak bi gün anıtkabir e götürdüler gezmeye lisede . gezerken ben guruptan ayrıldım. kayboldum . böyle bir tünel gördüm ve ortasında kocaman bir mozale olan tamanen gizli bir odaya çıktım. korktum. dua edip kaçtım. sonradan anladım orası törenlerin yapıldığı mozalenin altında atatürk ün yattığı saklı yermiş. " dese inanırmıydınız . o kadar asker , güvenlik , anıtkabirde çok çok ender açılan bir saklı oda bul. ( tamam kabul netekim evet adam bu konuda da doğru söylüyormuş. daha bi kaç yıl önce basına verildi o odanın resimleri de işte what can i do sometimes ) .

  ne diyordum. ben bi anlattırayım adamcağıza bu kazayı da. ne olmuş ne bitmiş. olmadı buraya da yazarım.
 • kaza esnasında babam da orada bir avukatın yanında çalışmaktaymış. facianın dehşetini birinci elden dinlemiş biriyim yani. yanmış insanların günlerce geçmeyen et kokusunu anlattırdı bana.

  kayıplar için cebeci asri mezarlığında bir alan ayrılmış ve bir kaide dikilmiş. mezarlar ve kaide hâli içler acısı durumda.

  pek bir müslüman melih gökçek'in övündüğü belediyenin sorumluluğundaki mezarlıkta hatta.

  gün itibarı ile durum;

  mezarlar

  kazaya ait kaide
 • başkent ankara'nın yaşadığı en feci kazalardan biridir. benim de annem kazanın uzaktan şahididir. kazaya karışan uçaklardan birini, bana anlattığı kadarıyla askeri olanını o zaman dikmen'de olana evine girerken havada gördüğünü anlatırdı. kaza olup bittikten sonra tabii ki olay mahalli dışında kimsenin haberi olmamış. annem kazadan bir gün sonra ulus'ta çalıştığı kırtasiyeye gittiğin korkunç manzarayı ve geride kalan izlerini canlı canlı görmüş. etrafta anlatılanlara göre ağzında emziği olan bir bebek cenazesi ulusta bir otelin balkonunda bulunmuşmuş. nereden dinlerseniz dinleyin korkunç bir faciadır ankara uçak kazası.
 • şurada yüreğiniz kaldırırsa videolu anlatımı yapılan korkunç olay. yanan insan bedenleri henüz canlıyken birbirine yapışmış, insanlar cesetleri balkonlarından ve çatılarından toplamışlar. akıl alacak cinsten değil.
 • havacılığa fazlasıyla merak duymama rağmen tesadüfen daha yeni haberdar olduğum feci uçak kazası. bunca zaman sayısız belgeseli izlemiş, uçak kazalarıyla ilgili birçok tarihi kaydı okumuş biri olarak nasıl denk gelmediğimi anlamadım. sorduğum iki kişi de ilk defa benden duyduğunu söyledi.
  kaza "ulus faciası" olarak da geçiyor.şu adreste konuyla ilgili bir makale mevcut. ayrıca kazanın görgü şahitlerinin ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının olaya ilişkin anlatımları sonradan çok kez gazetelere yansımış. bir örneği burada.
  kazanın ardından açılan soruşturma sonucunda lübnan uçağı daha fazla kusurlu bulunuyor. ancak türk askeri uçağı'da eğitim uçuşunu kuleye bildirmemiş. karşılıklı hatalar nedeniyle 120 kişi hayatını kaybetmiş.
 • tarih sayfalarına ulus faciası olarak geçen, 120 kişinin hayatını kaybettiği elim uçak kazası.

  tarihler 1 şubat 1963'ü gösterirken beyrut-ankara seferini yapmakta olan lübnan'a ait bir havayolu şirketi middle east airlines-air liban yolcu uçağı ankara esenboğa havalimanı için inişe geçtiği sırada türk hava kuvvetleri'ne ait douglas c-47 tipi nakliye uçağıyla çarpışır. her iki uçak da ulus ilçesinin farklı bölgelerine düşer. kazada yolcu uçağı içinde bulunan 11 yolcu ve 3 mürettebat, türk hava kuvvetleri uçağında bulunan 3 türk askeri personel ve uçakların düştükleri bölgelerde bulunan 103 kişi hayatını kaybeder.

  sonradan yapılan incelemeler sonucunda her iki tarafta da birtakım ihmaller tespit edilir. yolcu uçağı, aletli uçuş kurallarına uyması gerektiği halde görerek uçuş protokolüne geçer ve bu durumu esenboğa havalimanı'ndaki yetkililere bildirmez. askeri uçak da gerçekleştirdiği görev uçuşunu havalimanı yetkililerine bildirmez. dolayısıyla askeri uçağın bölgedeki uçuşundan haberdar olmayan kule yetkilileri, lübnan uçağına iniş için okey verir ve sonrasında ise havacılık tarihimizin en korkunç kazalarından biri gerçekleşir.

  yolcu uçağının düştüğü iş hanında istanbul ve garanti bankaları vardır. uçağın yakıt deposundaki yakıt, bu bankaların gaz borularının patlayarak tutuşmasıyla yangını körükler ve birçok insan maalesef bu binalar içinde yanarak hayatını kaybetmiştir.
 • 32 yaşındayım, ülkenin yakın gündemine dair önemli olaylara özel bir merakım, ortalama üstü bir yakın tarih bilgim olmasına rağmen ancak dandik bir youtube videosunda tesadüfen öğrendiğim facia. öğrendikten sonra dehşete düştüm, böylesine büyük bir facianın bir ülke tarafından unutulması daha da dehşet verici geldi bana. ülke başkentinin en işlek caddelerinden birine havada çarpışan iki uçak düşüyor, uçaklardaki yakıt 100 den fazla insanın yanmasına sebebiyet veren bir patlamaya sebep oluyor ancak bugün bu olayı bilen kimse yok, akıl alır gibi değil.
 • havacılık tarihinde yaşanmış yaklaşık 60 vaka ile ilgili yazı ve belgesel izledikten sonra karşıma çıkan facia.
  gerçekten dehşet verici.
 • bir tanıdığımın anlattığı: (adını hatırlamadığım ama tanıdığı birinden bahsediyor) x uyanık dükkanın önündeki buzdolabına (camekanlı buzdolabı... şöyle bir şey olsa gerek http://www.inokssepeti.com/…uzdolabi-150-80-125.jpg) girmiş de yanmaktan kurtulmuş.

  yaşlı bir taksicinin anlattığı: tam o sırada oradan geçiyordum. ne olduğunu bilmiyorum tabii, bir baktım bir panik, yerde insanlar var, simsiyahlar hareketsiz yatıyorlar ama gülüyorlar... önce anlamadım, ama sonradan anladım ki yukarıdan uçakların benzini ile yüzleri yanmış uzaktan dişlerini görüyorum gülüyorlar zannediyorum :(