şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkece ölenlerimize değer vermediğimize sadece bir örnek daha. bu felakete yapılmayan anıt 1999 gölcük depreminde yapılmasına rağmen insan olmayanlar tarafından mahvedilmiştir. mevzu anıt falan değil duyarlılıktır.
 • 1992 şubat ayı itibari ile başlayan ve tüm doğuyu kasıp kavuran yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanmış ve 160'dan fazla asker ve köylünün ölümüne, bir çoğunun yaralanmasına ve 8 askerin de kaybolmasına neden olan çığ felaketi.

  aynı hafta içinde türkiye'nin çeşitli yerlerinde düşen çığlar sebebi ile toplamda 230'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.bunların arasında siirt'teki bir jandarma karakoluna düşen bir çığ sebebi ile hayatını kaybeden 22 asker de bulunmaktadır.

  olaydan bir kaç gün sonra, yine şırnak'ın boğazören köyüne çığ düşmüş ve 57 kişi hayatını kaybetmiş idi.
 • aynı zamanda ''27 recep 1412''ye tekabül eden tarihtir.yani miraç kandiline,peygamberin yedi kat semaya yükseldiği o güne.o aziz şehitlerde aynı şekilde manevi alemde bir miraç yaşamışlardır inşaallah.ruhları şad olsun.
 • tam 25 sene önce bugün binbir zorlukla imkansızlıklar içerisinde vatan vazifesi yaparken hakkın rahmetine kavuşmuş unutulan kahramanlardır. ruhları şad olsun..
 • tam tarihini ve tam lokasyonunu yeni öğrendiğim çığ felaketi, yoksa ana hatlarıyla biliyordum ve zaten o kışın çığları sırasında uludere'de zorunlu görevimi yapıyordum. ne kadar acı kayıplarımız olmuş o sıra. tam aynı tarihte 1 şubat 1992'de siirt eruh'ta tünekpınar jandarma karakolu'na çığ düşmesi sonucunda 32 er ölmüş. aralarında j. onb. fethi goca da varmış. ayrıca uludere merkezde aynı kış askeriye çığ yaşamış 2 asker ölmüştü. uludere'nin üst mahallelerinden birine çığ düşmesi sonucu birkaç ev yıkılmıştı. geçmiş gün, ölüm olması beklenir ama var mı ve kaç can kaybedildi anımsamıyorum. (bkz: uludere/@ibisile)

  (bkz: 27 temmuz 1986 görmeç köyü katliamı)
 • güneydoğuya yönelik programların birinde o çığ zamanında dışarda olan ve çığ altında kalan askerlerin çığlıklarını duyup unutamayan bir asteğmenin yaşadığı travma anlatılıyordu..