şükela:  tümü | bugün
 • bu linkte de görülebileceği üzere gerçekleştiği söylenen inanılmaz olaydır.

  habere göre stanford üniversitesi'nde ronald levy tarafından yapılan çalışmalar sonucu 90 farenin 90'nında bir çok kanser tipi elimine edilmiş.

  saygılarımla

  yrd. doç. dr amcanız avni mutlu

  edit 1 : bakıyorum ki sözlük bu güzel haberin içeriğini bile okumak yerine espri kasan ''hee tamam'' diyen liselilerle dolmuş. utanıyorum. eserinle gurur duy başak.
 • (bkz: cem uzan'a hapis şoku) tadında bi haber.
 • (bkz: i am legend)
 • ciddi ciddi bulunmus olabilir bu sefer. okudugum kadariyla henuz farelerde denenmis fakat insan deneyleri gecen ay itibariyle baslamis. 90 fareden 87si direk iyilesse de geri kalan 3unde kanser 2.doz ile iyilesmis. daha cok ameliyattan daha sonra kanserli hucrelerin tekrar saldirmamasi icin kullanilacagi soyleniyor. bu tabiiki dogrudan kanserli hucreleri yok etmek icin uretilecek ilac icin bir adim olur.
 • içinde bulundugumuz yeni yuzyilin simdiye kadarki en ciddi olayı.

  çok güzel bir haber ancak neden bu doktorlar her yerde doktor olduklarını belli etmek için bı tarafını yirtiyorlar.

  doktor olduğunu belirtmen ne alakaydi çözemedim amcacim.
 • kesin olarak ilac bulundu diyemesek de oldukca umut verici, buyuk bir adim sayilabilecek bir gelismedir.

  soyle ki:

  kanserli hucreler bagisiklik sisteminden bir sekilde kendilerini koruyabiliyor. bir sekilde bagisiklik sistemine karsi "gorunmez" olabiliyorlar ve bagisiklik sistemi de bu hucreleri bir tehdit olarak algilamadigi icin kendi hallerine birakip kanserli hucrelerin buyuyup yayilmasina imkan saglayabiliyor.

  gelistirilen bu ilac, kanserli hucrelere bagisiklik sistemince "dusman" olarak bilinen bazi proteinler enjekte edip bagisiklik sisteminin kanserli hucreleri tekrar tehdit olarak algilamasini ve yok etmesini sagliyor.

  simdiye kadar bircok kanser turunde denenmis ve cok yuksek oranda basari elde edilmis. bu olumlu bir gelisme.

  ancak henuz acikliga kavusturulmamis konular da var ki bunlardan biri de kanser hucrelerinin evrim gecirip tekrar kendini gizleyebilmesi gibi bir ihtimal var. simdilerde de bunun uzerinde calisiliyor.

  bilim adami ya da tip uzmani falan degilim, sadece okudugumu aktardim. okudugum yerdeki kisi bu bilgileri kicindan sallamis olabilir, bu durumda ben de o kisinin kicindan sallamis olabilirim. daha iyisini bilenler yesillendirirse sevinirim. hemen her akrabasini kansere kurban vermis ve kendisi de muhtemelen kanserden olecek biri olarak kanser konusunda her turlu bilgi paylasimina acigim.

  edit budut: gelen mesajlara istinaden, su an kanser degilim. ya da en azindan olup olmadigimi "henuz" bilmiyorum.
 • doğruysa tüm dünyanın sağlığı açısından hayati önemde bir adım olacaktır. inşallah.
 • süper olay.

  .. tabii gerçekse..
 • yakında araştırmacı doktorların kanserden olmasa da çeşitli vakalar sonucu ölmesi ile sonuçlanacak hadise. çünkü dünya çok kirli amk.