şükela:  tümü | bugün
 • hakkında national geographic tarafından hazırlanmış kapsamlı bir belgesel mevcuttur.
 • enkazının olduğu yere yapılan anıta dair takdirimi belirtmek istediğim uçak kazası.

  hikayesi şöyle; kazada tüm ailesini kaybeden rus bir mimar var (daha sonra bu meseleye dair obsesif bir durum gelişiyor ve kaza sırasında görevli atcyi bıçaklayarak öldürüyor), kaza sırasında ispanyada ve ailesininde yanına gelmesini beklemekte, ama bu kaza gerçekleşiyor. olay yerine kazada ölenlerin ailelerinden ilk o geliyor ve çok geniş bir alana yayılan ölü beden ve beden parçalarını bulma işine* bir şekilde katılıyor.
  önce kızının kopmuş kolyesini buluyor ardından kızının cansız bedenini, işte enkaz alanına yapılan anıt tıpkı bu kolye gibi, büyük küreler var ortalarından çelik bir halat geçiyor ve halatın uçları kopmuş bir ipi andırıyor.

  edit: şöyle bir görselide lairocsenin katkılarıyla eklemiş olalım: http://www.waymarking.com/…c-41b0-98a8-6e9d2011e43d

  editt:link düzeltildi.
 • başkırt havaalanından kalkan ve içinde tupolev rusya dan-barcelona’ya tecrübeli 4 pilot eşliğinde havalanmıştır
  http://imageshack.us/…/my-images/43/pilooatlar.jpg/

  yolcuları 57 sayısındadır, ve gelecek vadeden ressam, balerin, jimnastikçi 12–15 yaş arasındaki çocuk yetenekleri de içerir.

  italya bergamo’dan kalkan 757 boeing sefer sayılı kargo uçağı bergamo’dan brüksele doğru uçmaktadır.iki uçak aynı irtifa da (yükseklikte) çarparlar.o sırada skyguide çalışanı hava kontrollörü peter nielsen'dir.

  tam da o sırada skyguide da,tek hava kontrolörü olması(skyguidede gece uygulanan alışageldik sistemde 2 kontrolürden biri uzun bir molaya çıkar,bu gece de böyle olmuştu)alarm uyarı sisteminin çalışmadığı(iki uçak birbirine çok yaklaşırsa bu çalar),telefonlarda hatların kesik olduğu ortadadır.bu yüzden peter nielsen iki uçak çarpışmadan sadece 2.5dk önce iki uçağı uyarır.

  rus tupoleve alçalmasını söyler. irtifa kaybetmesini yineler.çünkü boeing 757 ile aynı irtifadadır(yükseklikte).çarpışma olmaması için tupolev’e alçalmasını yineler.(unutmayın uçak çarpışmada gelen tehlike alarmı o sırada bozuktur).rus tupoleve alçalmasını söyleyen peter nielsen,kazayı engellediğini düşünmektedir.çünkü alarm çalmamıştır.bu sırada karlsruhe hava kontrolörü büyük kazanın olacağının farkındadır.ama uçuş yasasına göre uçak sadece ineceği yerdeki hava kontrolörünün dediğini uygulamakla yükümlüdür.

  uçaktaki tcas sisteminden kısaca bahsedersek iki uçak iki uçak birbirine çok yaklaştığı zaman uyaran bir cihazdır. “çarpışma” “tehlike” diye bağırır. atlatırsanız “sorun düzeltildi” der.avrupa uçak yasalarına göre tüm uçaklarda bulundurulması zorunludur.basit ingilizcedir.

  rus tupolev ve kargo uçağındada tcas mevcuttur.
  kargo uçağına tcas alçalmasını söyler.
  rus tupoleve tcas yükselmesini söyler.

  avrupa uçak yasalarına göre,tcas hava kontrolöründen önceliklidir.fakat rusya’da hava kontrolörü tcas’den önceliklidir.tcas sadece bir makinedir.makinedense,insan dikkati ve ilgisi esastır.

  bu yüzden tupolev pilotları tcas(yüksel demişti) ve peter nielsen’ı(alçal dedi) dinlemekte 5-10 saniye kararsız kaldılar.sonunda alçaldılar.
  http://imageshack.us/…8/keyimg2007051478159372.jpg/

  ve boeing 757 kargo uçağının pervane kısmı tupolevi ortadan yardı geçti 10.600metrede yarılan tupolevin içinden insanlar düşüyordu.üstelik uberlingen çocuk yuvasının yanına.gökyüzünde dağınık meteor tasviri yapmak mümkündü.

  kazadan 22 ay sonra, kaza raporu açıklandı ve skyguide de düzenli değişikliklere gidildi.(en az 2 kontrolür bulundurmak,molasız gibi)

  kaza sırasında beni de şoke uğratan tüylerimi diken diken yapan bir olay vardır.

  mimar vitaly kaloev barcelona’ya gelecek eşinin ve kızının haberini beklerken,iki uçağın havada çarpıştığının duyar.bu olay imkansızdır.hatalar zinciridir.uçakların neredeyse havada çarpışma riski yoktur.

  kaloev mahvolur, işini bırakır sakal uzatır.yaklaşık 2 sene sonra.2004 te .aile babası olan,işinde düşürülmüş peter nielsen’ın kapısını çalar.”onları sen öldürdün” deyip elindeki fotoğrafı gösterir.peter nielsen panik olur,uzaklaşmasını söyler.

  fakat kaloev evinin bahçesinde nielsen’ı bıçaklayarak öldürür

  http://imageshack.us/…my-images/222/portrait05.jpg/

  kaloev yanılmıyorsam,psikolojik hal nedeniyle 4 yıl yattı.şimdi serbest ,şöyle bir beyanını da hatırlıyorum

  ”evet öldürülmesi gerekirdi.bu çok farklıydı.bu intikam değildi.bu bir cezaydı”

  1 temmuz 2002
  uberlingen uçak kazasında 71 yolcu ölmüştür(pilotlarda dahil 78)
 • baskirya havayollari bu olaydan sonra kapisina kilit vurmustur. baskirya havayollarinin ucagindaki yolcularin cogunlugu cocuklardan olusmakta idi.oksuz ve yetim cocuklari ispanya'ya bir organizasyon icin goturmesi gereken ucak, rusya'da islerin turkiye'deki gibi yurumesi sonucu, oksuz ve yetimleri degil ama anne ya da babalari devlet kademelerinde calisan ve cocuklarini bedavadan tatile gondermek isteyen insanlarin cocuklarini ispanya'ya goturuyordu. dogal olarak, bu olaydan sonra havayolu sirketi kapatildi.
 • rus uçağının çoğunlukla çocuklardan oluşması, ailelerin çaresizliği, atc'nin öldürülmesi gibi sebeplerden dolayı çok acıklı bir uçak kazasıdır.

  bugün tcas sonrası kokpit ekibi nasıl adı gibi atc'ye uymayacağını biliyorsa o zaman da belirsizlik olmamalıydı. birilerinin canı yanmadan kuralların konulmaması çok çok acı.

  maalesef havacılık kuralları kanla yazılmıştır.
 • (bkz: aftermath)
 • tcas ile ilgili en cok konusulan kaza uberlingen kazasidir. kaza rus bir yolcu ucagi ile alman bir kargo ucaginin guney almanyada havada carpismasi ile oluyor.

  olay gecesi ilgili sahaya bakan isvicre acc (area control center) merkezinde bazi teknik bakimlar yapilmakta. bu sebeple radar ekraninda normalde alinan her veri kontrolorun onune gelmiyor. komsu sahalara bakan kontrolorlerden biri kisa sureli istiharate ciktiginda odada bir asistan kontrolor ve peter nielsen kaliyor. peter ayni anda iki boarda birden bakiyor. bu sirada ayni seviye yaklasan ucaklari son dakika da farkediyor ve rus ucagina alcalma talimati verip diger boarda donuyor ve oradaki sorunlu trafikler ile ilgileniyor. alman kargo ucagi ise tcastan alcalma onerisi aliyor ve atc ile iletisime gecemedigi icin bunu uygulamaya basliyor. iki ucakta alcalmaya baslayinca hicbir sey degismiyor ve ucaklar havada carpisiyorlar.

  bu kaza sonrasinda icao ilginc ve bazilarina gore dogru bir karar alarak tcas ra uyarilarinda kontrolor talimati ne olursa olsun tcas tavsiyesinin dinlenmesine karar veriyor.

  uberlingen havacilik tarihinin en kanli kazalarindan biridir ve ucus guvenligi ile ilgili pek cok uygulamanin sorgulanmasina yol acmistir. dunyanin her yerinde atc egitimlerinde bu kazaya sik sik deginilir, kazadaki atc payi yuksektir.

  bu kazada gorevli olan atc (bkz: peter nielsen) kazada esini ve iki cocugunu kaybeden rus baba (bkz: vitaly kaloyev) tarafindan yaklasik iki yil sonra evinin bahcesinde oldurulmustur. baba vitaly kaloyev kaza alanina ilk ulasanlardandir ve kizinin cansiz bedenini kendisi bulmustur.
 • avrupalı şerefsizlerin %100 haksız oldukları halde suçu ruslara atmaya çalıştıkları kaza. kabahat skyguide şirketinde olmasına rağmen atc'nin öldürülmesi de üzücü.
 • ruslar da filmini yapmış trailer