şükela:  tümü | bugün
  • kesinleşmesi an meselesi olan tarih.
  • 92. şampiyonun yine bir torok oğlu olan rhythm divine olması kuvvetle muhtemeldir.
  • ankara'da çok sert bir grup ile koşacağı mehmet akif ersoy koşusu'ndan fazla yıpranmadan çıkarsa sharpa'nın kazanacağı koşudur.

sait akson editi:mister görkem üzerime mesafe atın dedi resmen.
  • gözlerin süleyman akdı - gülbatur ikilisini aramayacağı yarıştır. gazi koşusu üç yaşlı ingiliz taylarına mahsustur. gülbatur arap atıdır.
    http://www.tjk.org/…batur&queryparameter_olduflg=on

favorim : mesafe uzadıkça daha iyi koşan mr. görkem
    plase : son yarışında karataş ile prova yapan rythm divine
  • ilk kez favorimin olmadığı , kimin kazanacağını kestiremediğim derbi.
  • 2018 yılı gazi koşusu. evet geçen yıl da olduğu gibi yine koşu ile ilgili detaylı analizlerimi yapmak istiyorum. önce genel olarak bu yılki gazi hakkında konuşayım. bu yıl geçen yıllara nazaran bana göre sürpriz sonuçlara daha fazla müsait bir koşu var önümüzde. bazı yazarlar birkaç ata odaklanmış sürpriz ihtimali yok diyorlar ama bu birkaç at arasında benim kafamdaki iki atı göremedim. insanların dilinde neredeyse 1 yıldır rhythm divine var geçen yıl çaldıran'ı kazandı kazanalı o atın gazi şampiyonu olmasının hayalini kurdular. öyle ki baş jokey, sihirbaz bile atı mustafa çiçek'ten almak için uğraştı da uğraştı. bu atın dışında bir başka kazanma ihtimali görülen at ise herkes için değişti durdu. yani bir nevi şampiyon belli ikinci kim algısı oluşturuldu. ama rhythm son yarışlarında bir türlü istenilen çıkışı yapamadı. hep bir eksik kaldı. çaldıran sonrasında iki kolay grupta kazandı ama istenildiği gibi değildi. son iki yarışı tay deneme ve sait akson'da ise ikincilikle yetindi. 1600 kısa dediler yetişemedi 1600 metre kaçıp bitiren hep beraber'e. 2200 onun dediler, dışarıdan kopup gelen mister görkem'e direnemedi bu kez. sanırım yarış 2000 metre olsa en şanslı isim rhythm divine olurmuş.

peki diğer atlar kim. hep beraber değil, 1600 de acaba mı dedirtti ama sait akson da yok yahu kimse bozmasa bile bitiremez anlaşıldı. valencia dediler, dişi tay denemede 1600 metreyi yapacağını kanıtladı harika bir şekilde ama kısrakta hiç koşamadı. şimdi 2400'e uzayacak yarışta erkek taylarla ben hiç şansı olduğunu sanmıyorum. sharpa dediler, önce tay denemede sınıfta kaldı sonrasında sait akson yerine ankara'da mehmet akif ersoy'a gidip orada daha büyük sınıfta kaldı. keremito acaba dedirtti ama buraya gücü yetmez. civanım dediler geçen yıl 2 yaşlılığında atı o kadar hor kullandılar ki ne civanım kaldı ne gazi için umut.

şimdi geçelim son zamanların favorilerine yani son 1-2 haftanın. peri lina ve mister görkem. mister görkem'i uzayan çime çıktığı ilk yarışında tek atmıştım hakkını verdi, sonrasında da gelip sait akson kazandı. gazi'nin bana göre en büyük iki favorisinden birisi. uzayan çimde daha da iyi koşacak. bu atın ikiliden düşmesi benim için ağır sürpriz olur. bir kere binicisini iyi buldu. uğur polat bu jokey kaosunun ortasında kalmadı çünkü baştan beri favoriye binmiyordu. bugün rhythm divine'a kim bineceği o kadar çok konuştular ki çiçek'te bir performans eksikliğine bile sebep olmuş olabilir o dönem boyunca. görkem'de bu olmadı olmayacak da. at gayet normal jokey ve aprantiler ile koştu sonra karataş bindi bir kere ama iddialı iki yarışa geldiğinde ikisinde de uğur polat ile yarıştı harikaydılar.

diğer favori ise peri lina. yani bence favoriydi ama jokey değişikliği ile canım sıkıldı. bu tayı canlı olarak dişi tay denemede velifendi'de izledim hayran kaldım valencia ile mücadelesinde. yarış 2200'e uzadı kısrak'ta valencia'nın hali ortadayken selim kaya ile çok sakin ve güçlü ataklarla son 300 de gelip yarışa ortak olup sonrasında da potaya süzülen peri lina gazi'nin en büyük favorisidir dedim. ama gördüm ki selim kaya sharpa'ya geri dönmüş ne diyelim onda da çok emeği oldu kış sezonunu adana'da onunla geçirdi belli ki onda karar kıldı ona inandı. ama selim kaya'nın kısraklarla, dişi taylarla nasıl başarılı olduğunu herkes bilir. keşke sharpa'ya o binseydi. o binmiyor kim biniyor? ahmet çelik. kendisi son 3 yılın gazi şampiyonu üst üste 3 gazi. büyük olay, dile kolay. dişi tay deneme galibi bu yıl da. burada sharpa ile ne yapacak merak konusu. benim için hala favori, uzayan her metre onun için avantaj olacak. bu taylar dışında ben bir tay tutmuyorum. yarışta ne oluru konuşursak şu yukarıdakiler arasında geçer ama bence peri lina ve mister arasında geçer. kim alır derseniz, çim yumuşarsa peri kızımız, çim normal olursa görkem oğlumuz kazanır. bu iki evladımız yarışta sorun yaşar, bir yere takılırsa daha az hata yapan yukarıda ismini saydığım taylardan biri kazanır.

hepsinin ayakları düz basması dileğiyle.
  • (bkz: peri lina) selim ile gazi'nin kaçınılmaz şampiyonuydu benim için ama akın sözen binecek yazılıyor. gene de eğer son düzlüğe kadar ortalarda kalıp dış kulvarda yer bulabilirse sprinte sprintle karşılık vermesiyle kaçınılmaz şampiyon.

edit: senin biniciliğini sikeyim sadece şu atı dış kulvarda tutacaktın, başka hiçbir şey yapmayacaktın.
  • mister gorkem’in kazanacagi yaris. akin sozen’e bold pilot ayarinda at verin yine kazanamaz. tjk tarihi boylesine over rated bir jokey gormedi, tam bir sepet.
  • seçim yüzünden tarihi değişen bir diğer milli değerimiz. diğeri de kırkpınar.
    1 temmuzda ülkemizdeki 3 yaşlı ingilizlerin yarışacağı en büyük yarış. hepsinin ayakları düz bassın, iyi olan kazansın.
  • keremito'nun kazanacağı yarış. bu atı izlerken nadal'ın hırsını görüyorum.