şükela:  tümü | bugün
  • tamı tamına ürünü 1 ay boyunca kargodaymış gibi gösterip para iademi yapmayan sözüm ona internet satış devinin yaşattığı rezalettir.

29 mayıs 2020’de günün fırsatı olarak klima satın aldım. satıcı firma (beyazgoavm) istanbul’dan 1 haziran’da ürünü borusan lojistik’e teslim ettiğini beyan etmiş, kargo firması ise en geç 3 haziran 2020’de paketin izmir’de olacağını kargo bilgileri notunda belirtmiştir.

kargo firmasının borusan lojistik olduğunu öğrenince hakkında biraz araştırma yaptım ve kargoları oldukça geç dağıttığını öğrendim. beklentimi düşük tutayım da fazla üzülmeyeyim diye 2-3 hafta içinde getirirler; nasılsa henüz sıcaklar da bastırmadı deyip beklemeye başladım.

2. haftadan sonra artık bir yoklamaya başlayayım dedim. hepsiburadayı arıyorum, “şikayet talebiniz oluşturuldu, en geç dört iş günü içinde size dönüş yapılacaktır” gibi mekanik cevaplar almaktan başka bir sonuç alamadım. işin garibi dört iş günü sonunda ne arayan var ne soran. ha bir de görüşmenin tam ortasında sanki hat kesilmiş gibi suratıma 3 defa kapattılar.

satıcı firmayı aradım “sistemlerimizde gözükmüyor ancak borusan lojistik’te göründüğüne göre bizden çıkış olmuştur” gibi cevaplar aldım.

borusan lojistiği aradım (demesi kolay en az 35 dakika hatta bekliyorsun) “ürün avrupa yakası aktarma merkezimizde hareketsiz olarak durmaktadır” cevabı verdiler. tamam işte, ulaşın o birime ürünü yola çıkarsınlar dediğimde ise “efendim ilgili birime telefonla ulaşamıyorum” yanıtı aldım her seferinde.

çağrı merkezleri ile sonuç alamayınca 29 haziran’da (tam bir ay oldu dikkat edin) borusan lojistiğin alsancak’taki bürosuna gittim ve sürpriz orda anlaşıldı: sistemsel bir hata nedeni ile kargo bilgisinin girildiğini ancak ürünün kendilerine teslim edilmediğini söylediler.

şimdi bu noktada benim anlamadığım şu: borusan lojistik nasıl olur da kendisine teslim edilmemiş ürün hakkında kargo bilgisi girebiliyor? bundaki çıkarı ne?

aynı gün hepsiburadayı arayıp kavga dövüş siparişi iptal ettim. ki sitenin “ürün teslim edilmeden iade süreci başlayamaz” kuralına rağmen iptal ettim.

buraya kadar herhangi bir yere şikayet yazmayı düşünmedim ancak dün borusan lojistik tarafından telefonla aranınca artık bunu yazmalıyım dedim. telefondaki borusan yetkilisi “efendim iade talebinde bulunmuşsunuz, ürünü sizden teslim almaya ne zaman gelelim” demez mi? artık şarteller de kalmadığı için öyle yüksek bir volümle savuşturdum ki özür dileyip kapattı hemen telefonu.

çok uzamasın diye oldukça kısaltarak yazdım ama sonuna kadar okuyabilenler anlamıştır; burada 1 değil bir sürü rezalet var. ben en çok borusan lojistiğin bu kumpastaki rolüne takıldım. peki ya siz?
  • gün geçmiyor ki çivisi çıkan ülkemde bir rezalet daha yaşanmasın.