şükela:  tümü | bugün
  • ito verilerine göre haziran enflasyonu geçen senenin aynı ayına göre %12,97 açıklamış..

demek ki bir ücretli olarak bugün zam alıyor olsam muhtemelen bu orana yakın bir ücret artışı ön görecekti işverenim..

peki ben niye fakirleşiyorum? sonuçta enflasyona karşı korunuyor olmam lazım bu mantıkla..

bakalım benim için enflasyon %12,97 miymiş?

internetten alışveriş yapmak zorunda kaldığım bir dönem oldu.. ilki eylül 2019’da.. yani 9 ay önce.. o alışverişten kalma faturaya ve aynı ürünlerin bugünkü fiyatlarına aynı mağazadan bir bakalım.. marka ismi önemli değil, kimsenin iyi/kötü reklamını yapacak değilim xxxxx vericem.. ilki eylül fiyatları ikincisi bugünkü fiyatlar..

xxxxx makarna 2,75/3,05
    xxxxx organik yumurta 11,95/16,95
    xxxxx yoğurt 11,95/12,95
    limon 500gr 2,75/2,99
    anjelina erik 6,95/10,90
    elma starking 7,85/7,99
    razaki üzüm 5,99/8,99
    patates 1,14/2,69
    soğan mor 6,49/6,45
    roka 1,35/3,45
    maydonoz 1,55/2,25
    çarliston biber 3,39/6,95
    çengelköy salatalık 1,25/2,99
    taze soğan 2,39/3,75
    marul 3,89/4,75
    domates salkım 6,82/5,95
    kapya biber 5,88/9,95
    xxxxx dil peyniri 16,95/17,95
    xxxxx kaşar peyniri 14,90/21,95
    xxxxx laktozsuz süt 3,2/4
    ———————-
    yekün 119,39/156,90

peki o halde 9 aylık enflasyon oranı ne? %31,42

yıllık 12,97 nereee, 9 aylık 31,42 nere?

şimdi çok bilen ekonomi profesörleri böyle hesap olur mu diyebilir.. evet hesapta mantık hataları var:

birincisi ben sadece bu ürünlerle yaşamıyorum.. her ürünün tüketimime göre sepetteki ağırlığı farklı olmalıydı.. ben birim fiyatlardan hesapladım.. dahası bu kadar az ürün birşey ifade etmez.. ama bu bi yaklaştırma kesin sonuç peşinde değiliz.. ben sigara içerim mesela benim için sigara fiyatı sepete girmesi gereken bir üründür.. sen içmezsin sigara zammı sana bişey ifade etmeyebilir.. zaten gerçekte herkesin enflasyon oranı da farklıdır çünkü sepetlerimiz aslında aynı değil.. sepeti eleştirebilirsiniz.. kabul..

ya da mevsimsellik etkili denebilir.. özellikle sebze olan bir sepette mevsimsellik etkiler doğrudur, anjelina erik için dip fiyat eylüldür de temmuzda fiyat yüksektir hesap yanıltır buna da kabul.. 9 aylık değil yıllık bakmak gerekir.. ona da kabul..

tek tedarikçiden fiyat almışsın da denebilir o da doğru belki bu mağaza dönemsel indirim uyguladı bazı ürünlere fiyatlar şaştı.. kabul..

bunların hepsini bir yana bırakın.. marketin genel durumunu göstermek istedim ben sadece amaç alternatif enflasyon oranı hesaplamak zaten değil.. ben aynı alışverişi bugün yapsam %kaç daha fazla ödemem gerektiğini göstermek.. bu rakamdan sonra kimse de çıkıp bana %12,97 akla yatkın bir orandır demesin diye..

gelelim nasıl fakirleştiğimize.. daha önce de söylediğim gibi eğer enflasyon oranında bir zam alırsam (ki benim sepetimi yansıtmıyor bu oran, hatırlayın pinpon topu muhabbetini, onun da mantığı bu işte) artık sepetimi dolduramamaya başlıycam.. mesela roka yemiyecem artık ki sepetin karşılığını ödeyebileyim.. sonraki ay sütü almıycam mesela.. çünkü sepetin tutarı kadar maaş alamıyorum artık.. işte alım gücümüz böyle düşüyor, sepet küçüldüğü için..

dahası enflasyon geriye dönük bir veri.. ben zam aldığımda önümüzdeki yılın maaşı belirleniyor.. zaman farkı var, her türlü yıl içindeki zamlardan zaten etkileniyorum..

konut fiyatları artıyor fakirleşiyorum, araç fiyatları artıyor fakirleşiyorum, altın fiyatları artıyor fakirleşiyorum, ben bu ücret politikasıyla sürekli fakirleşiyorum..

özetle, bu 12,97 kimin enflasyonu bilemiyorum.. benim olmadığı kesin.. ama ne yazık ücret artışında dikkate alınan oran da bu.. maaşlı kesim (çalışan/emekli) fakirleşmeye mahkum.. yapılacak birşey de maalesef yok..