şükela:  tümü | bugün
 • şu ana kadar batan teknede 6 kişinin öldüğü, 60 kişiye yakın göçmenin ise arandığı açıklanan facia.

  dünyanın hiç adaleti yok. günümü zehir etmiş haber.
 • gündeme gelmesi gerekmektedir. ne olursa olsun insan canı içinde kadın ve çocuk yoktur umarım..
 • üç ay önce insan kaçakçılarının röportaj yaparak (evet bildiğiniz demeç vererek) mültecileri edirne'ye nasıl taşıdığı, tüm organizasyonu pişkin pişkin anlattığı ülkemizde yaşanan bir başka facia.

  yetkililere bakıyorsun, süleyman beyefendi mesela, baş yetkili, batı'yı suçluyor. inşallah kadın ve çocuk yoktur diyor.

  kardeşim van gölü'nde tekneye binen biri, yine türkiye sınırları içinde olan bir yere varıyor. bu insanlar neden bunu yaşıyor? neden söyleyelim. van ile bitlis arasında 3 tane askeri kontrol noktası var. bu 3 kontrol noktasına yakalanmamak için, tatvan'a direkt olarak varmak için 60 kişi bir tekneye doluşuyor.

  'normal' şartlarda bu bölgede herhangi bir insanı arabana almak, insanın durumu ne olursa olsun (hasta, yaralı, hamile, çocuk, bitap...) yasak. türkiye içinde parasıyla yolcu alan taksici otomatik olarak insan kaçakçılığından işlem görüyor.

  şov için insanları otobüsle edirne'ye taşıyan, onlarca askerimizin müttefik dediğiniz şerefsizler tarafından vurulduğu acı olayı unutturmak için mültecileri bir kartmış gibi masaya vurduğunu zanneden abilerimiz bu insanlık dramının baş sorumlusudur.

  allah bin belanızı versin. nasıl bir döneme denk geldik!
 • esasında 27 haziran 2020 cumartesi gecesi gerçekleşmiş olan ve kimsenin umursamadığı/farkına varmadığı facia.

  27 haziran cumartesi saat 22:00 sıralarında van-tuşba-çitören köyü iskelesinden (çarpanak adası civarı) van gölü’ne açılan teknede, içişleri bakanlığı yaptırılan şahsın söylemesine göre 55-60, bölgedeki insanların söylemesine göre ise 75-80 göçmen bulunuyormuş. hatta 90-100 diyenler bile var...
  van’dan bitlis’e karayoluyla gidilmeye kalkışılsa, yolda 3 kez kontrolden geçileceği için, van’dan bitlis-ahlat’a veyahutta adilcevaz’a gitmek için tekne tutan göçmenler, teknede kilitliymiş. cesetlerin birçoğu o yüzden şimdiye dek su yüzüne çıkmadığı söyleniyor. şimdiye dek sadece 6 göçmenin cesedi bulunabilmiş.

  tekneyi kullanan kardeşlerden medeni akbaş isimli şahıs, yüzerek kurtulmuş ve bir çiftlikte saklanırken bulunmuş. zor durumdaki göçmenlerden fayda sağlamaktan utanmayan diğer şahıs (sedat akbaş) da kayıpmış.

  bir başka iddiaya göre ise tekne van-gevaş-altınsaç köyü kıyısından açılmış. (bu şerefsiz tekne sahipleri o köyden olduğu için, oradan açılmışlardır, deniliyor.) kayıp ihbarını ancak 18-20 saat sonra yapan altınsaç muhtarı da güya açığa alınmış. ne işe yarayacak ki. o zavallı mültecilerin/göçmenlerin hayatlarını geriye mi getirecek...

  dünyanın bir ucundaki kayıpların bile yeri geldiğinde günlerce haber/gündem olduğu ülkemizde, sınırlarda da değil, ülke toprakları içerisinde olan bu büyük facia, ülke gündemine gelemediği gibi ekşi sözlük gündemine bile gelememiş. üç kişicik yazmış, geçmiş gitmiş...

  o garibanların kim bilir ne umutları vardı yola çıkarken, ama şimdi cesetleri bile ortada yok. bırakın kim olduklarını, neci olduklarını; cesetleri bile yok ortada...

  daha üç-üç buçuk ay önce tv’lere açık açık demeç veren insan kaçakçıları yakalanıp gerekli para ve hapis cezalarına çarptırılmadığı için bu tekneci şerefsizler de o insanları göz göre göre ölüme götürmüşler (20-30 kişilik olduğu söylenen 16 metrelik tekneleriyle).
 • ben bu olayı anlamadım. göçmenlerin van gölü’nde işleri ne? nereye göçüyorlar? anlayan yeşillendirebilir mi ?

  edit: efsanecayci isimli kullanıcıdan gelen mesaj

  bitlis’e kadar olan 3 trafik denetiminden yırtmak için...
 • sayılarının 100 civarında olduğu iddia edilen mültecilerin boğularak yaşamını yitirdiği teknenin sahibi akp gevaş ilçe başkanı tahsin değirmencioğlu isimli şahısmış.

  olaya bakar mısınız: iktidar partisinin (akp’nin) ilçe başkanı mülteci kaçakçılığı ticareti yapıyormuş meğerse. 100 civarında insanın öldüğü olayla kimsenin ilgilenmemesi, gündem olmaması bu yüzden olabilir.

  batan tekneye ilişkin yürütülen soruşturma dosyasına da gizlilik kararı konulmuş. (işin içinde akp ilçe başkanı olduğundan bu başlıkta yazanlar da sildirilirse hiç şaşırmam. zaten sözlük’te facia hakkında bir şey yazan da yok!) 15 gündür süren arama-kurtarma çalışmalarında da kimseye ulaşılamadı demek ki. ama teknenin yeri sonar cihazlarla belirlenmiş.

  kıyıya vuran cesetlerden 13’üne ulaşılabilmiş şimdiye kadar.