şükela:  tümü | bugün
152 entry daha
 • 1 temmuz denizcilik ve kabotaj bayramınız kutlu olsun.
  içimden kutlamak geldi. nedense hep bilinen bir bayram.
  ne denizcilik ne de kabotaj ile ilgim var, tanıdığım bile yok. buraya en yakın deniz de 3,5 saatlik yol ile zonguldak’ta.
 • bir bayram günü doğmuşum diyerek kendimi avuttuğum gün.

  iyi bayramlar.
 • şu yagli direkten bayrak alma olayini birakin artik. nice koçyigitler heba oldu.
  iyi bayramlar.
 • tüm deniz emekçisi meslektaşlarımın kutlu olsun. keşke bu ülkede birazcık değerimiz bilinse de ülkeye çok daha fazla katkı sağlayabilsek. köstekler değil destekler görebilsek.
 • deniz hürriyettir. penceremden görünen denizin aşkına, arşipel adına, kutlu olsun!
 • 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde kabotaj nedir bilmeyen milyonlarca kişi ile birlikte gün içerisinde kutlanacak bayramdır.

  kabotaj hakkı türkiye cumhuriyeti'nin bağımsızlık alametlerinden biridir.

  kabotaj ve denizcilik bayramı kutlu olsun.

  not: eski bir yağlıdirek şampiyonu olarak, gün içerisinde gemlik'teki etkinliklerde olacağım, buyrun gelin arzu ederseniz.
 • toprakları satılmaya başlamış bir ülkede sıra denizlere, göllere de gelir, akarsulara da.. bu mühim günün kutlanmasının nedeni, osmanlı’nın yabancı devletlere tanıdığı kabotaj imtiyazlarının 20 nisan 1926’da kaldırılmasına karar verilmesi ve alınan bu kararın 1 temmuz 1926’da yürürlüğe girmesidir. yani karasularımızdaki yabancı ayrıcalıkların kaldırılıp türk devleti hakimiyetiyle, bu imtiyazın türklere verilmesinin yasal zemine kavuştuğu tarihtir bu, önemlidir. bu kanunla, türkiye cumhuriyeti devleti’nin tüm karasuları ve limanları arasındaki deniz ticareti, yolcu taşımacılığı, dalgıçlık, rehberlik, kaptanlık, tayfalık vs. hepsi yeni türk devleti’nin yönetiminin altına girdi. böylece türkler kendi limanlarında, akarsularında, göllerde, marmara denizi ve boğazlarda tam bağımsızlığı kazanmış oldu. yabancı devletlerinin gemilerinin sadece türk ve yabancı limanları arasında ticaret yapabileceği belirtildi. aslında türkiye ekonomisindeki ilk gerçek bağımsızlık örneği bile denebilir. bu sayede türk kıyılarında deniz taşımacılığı, limanlardaki yüklemeleri, gemi işlemciliği ve taşımacılığı türk vatandaşlarına ve türk gemilerine verilmiştir. bu tarih, lozan’ın denizlere yansımasıdır, egemenliğin denizlerimizdeki tescilidir, denizciliğin gelişmesine yönelik ilk yasal dayanaktır.
 • "gemiler geçer rüyalarımda, allı pullu gemiler, damların üzerinden; ben zavallı, ben yıllardır denize hasret, "bakar bakar ağlarım."

  (bkz: denizi özleyenler için)

  (bkz: orhan veli kanık)

  her 1 temmuz'da aklıma gelen şiir.

  herkesin bildiği bir bayram değildir, çoğu kimse de kutlamaz. ama ben çok severim denizcilik ve kabotaj bayramını, dolayısıyla da 1 temmuz'ları.

  çocukluğuma götürür beni, ışıklı rengarenk süslenmiş sandalların, teknelerin resmi töreni andıran bir edayla kornalar,sirenler çala çala denizden geçişlerine...

  şairin de dediği gibi mavi huydur bende, deniz vazgeçilmez bir sevda..

  1 temmuz denizcilik ve kabotaj bayramımız kutlu olsun.

  edit:imla
 • giderek buruk bir hal aliyor.
  mavi vatani anlamak, kavramak ve korumak turk denizcileriyle degil turk halkinin tamamiyla ancak mumkun oldugunda anlamlidir.
  kabotaj hakki cok önemlidir.
  bagimsizliktir.

  dun istanbul'dan aksam gemiye bindiğinde ertesi sabah canakkale'ye sonrasinda izmir'e varabilirdin.
  yorulmadan, denizin tadini cikararak, seyahate keyifle baslamakti.
  bitti.

  denizcilik bakanligimiz yok.
  ama ucu bir arada bakanligi ab projesinden odenek almak icin "1 milyon denizci" diyerek 30 soruyla amatör denizci belgesi dagitiyor.
  insanlar denize olan merakindan degil, dursun lazim olur diye aliyor.
  denizi, denizciligi boyle suni seylerle gelistiremeyiz.
  deniz bizim icin cok kiymetli.

  tum denizcilerin, suvarilerin, çarkçılarin, zabitlerin, miçolarin bayrami kutlu olsun.

  #mavivatanhepimizin
 • tatil olmayan bayramdır.
13 entry daha