şükela:  tümü | bugün
  • cebimde madeni 1 tl taşımak son derece rahatsız ettiği için bunun niçin kağıt versiyonu yok diye sordum kendi kendime. daha sonra kendimi aştım ve merkez bankasına sormaya karar verdim ve '' niçin kağıt 1 tl yok '' deyu bir e-posta gönderdim. aşağıdaki gibi bir cevap geldi :

b.02.2.tcm.0.06.00.02/

sayın xxx xxx,

ilgi: 24 ağustos 2011 tarihli e-posta mesajınız.

bilindiği üzere, düşük satın alma gücüne sahip kupürlerin madeni para, yüksek satın alma gücüne sahip kupürlerin ise banknot olarak dolaşıma çıkarılması uluslararası kabul görmüş bir uygulamadır. ancak, özellikle ytl’ye geçiş döneminde uyum kolaylığı sağlaması açısından 1 ytl hem madeni para hem de banknot olarak dolaşıma çıkarılmıştır.

diğer taraftan, tüm dünyada olduğu gibi küçük kupürlü banknotların daha fazla el değiştirmesi ve bu kupürlerin bankamıza daha geç geri dönmesi nedeniyle fersudeleşme oranı bu kupürlerde yoğunlaşmakta olduğundan 1 tl’lik banknotların tamamı madeni paraya dönüştürülmüştür.

bilgilerinizi rica ederiz.

türkiye cumhuriyet merkez bankasi
    idare merkezi

xxx xxx müdür
    xxx xxx müdür yardımcısı
  • hafife alınan bu para, pantolon cebinde unutulduğunda 3000 tl'lik çamaşır makinasını bozacak güce sahiptir.
  • dün gece arkadaşımda kaldım.
    sabah, 4 saat uykunun asabiyeti ve arkadaşın 12ye kadar uyuyacağı bilincinin yarattığı kıskançlıkla homurdanırken,

yerde 1 tl gördüm.
    minibüs için para bozdurmayacaktım, arkadaşın ruhu dahi duymayacaktı. efendi olup yerlere saçmasaydı önce.
    allahım, onu çalmak için nasıl da içim gitmişti.

sonra sinabey, sen bundan daha iyi birisin dedim. kapıyı çarptım çıktım. şimdi para bozdurmak zorunda kaldığım için cebimde 9 adet 1 tl var. bugün kıyafetim şıkır şıkır diyebiliriz bir yerde.

-- bu entry gerçek kişiler ve olaylardan, biraz da kıçımdan esinlenilmiştir. biraz doğru biraz uyduruk. --
  • 1 euro değil.
  • şu an masamın üstünde duruyor. niye durduğunu bilmiyorum ama öyle fark edince alıp yazı/tura attım, yazı geldi. halbuki ben içimden tura demiştim amınakoyım. evet.
  • bugün sabahtan beridir onlarca insanın bir teknoloji marketin açılışında almak için birbirini ezdiği kablosuz mouse 'un fiyatı.
  • 88 gr.lık tadım ay çekirdeği için tavsiye edilen satış fiyatıdır.
  • 10 gr ağırlığındadır.
  • memleketimizde milletvekilleri ve sanatçılar gibi medyatik isimlerin açtıkları maddi tazminat davalarında kaybeden tarafın ödemesi gereken sembolik para miktarıdır.
  • köpüklü dış yıkama yapıyorlar bu paraya hemde fırcasız