şükela:  tümü | bugün
 • 1 torba çimentonun 50 kiloluk paketler halinde satılmasına isyan eden işçinin sorduğu soru.

  dayı haklı. neden 50 kilo?

  video
 • sorulması gereken sorudur efenim..

  mesela italya'da bununla ilgili kanun yapmışlar,işçi haklarını korumak adına,bu tip ağırlıklar 25kg ile sınırlanmış.bir başka deyişle,tarım işçilerinin taşıdığı gübreler,inşaat işçilerinin taşıdığı çimentolar ya da benzer herhangi bir ürün maksimum 25 kilodan paketlenmek zorunda.

  adamlar ince görüp poşetlerin ağırlığına kadar karar vermişler,darısı bizdekilerin başına..
 • dünyanın en ağır şeyi olabilir. fiziki açıdan değil verdiği hissiyat için dedim.
 • türkiyede de geçerli olan 25kg sınırına karşı neden böyle bir uygulama var gerçekten bilmiyorum. bir duvarı yapmak için minimum 2 kişi gerekir diye mi böyle yapıyorlar? eğer öyleyse çok ayıp ediyorlar.
 • haklı isyan. merak etme işci kardeşim yakında aynı fiyata 25 kg olacak, ekmek misali.
 • çok düşünmeye gerek yok ambalaj maliyeti işçiden daha önemlidir bu ülkede.
 • uluslararası çalışma örgütü'nün (ilo) r128 sayılı sözleşmesinde 18 yaşından büyük bir erkek işçinin bir seferde kaldırıp indireceği yük 55 kg olarak belirlenmiştir. 55 kg'lık paketler ton hesabını karman çorman edeceği için çimento da genelde yüksek volumde kullanılabildiği için:

  1) ambalaj masrafını minimumda tutmak
  2) ton hesabı nı kolaylaştırmak için
  3) ilo sözleşmesi gereği maksimum 55 kg olabileceği için

  50 kg'da sabitlenmiştir.

  türkiye ilo'nun bir çok sözleşmesini resmi olarak kabul etmişse de r128 numaralı sözleşme bunlardan biri değildir. ancak dünyada kabul edilen standart olduğu için bizde de çimentolar 50 kg'dır. aksi durumda düşürmek yerine 100 kg'a çıkartıp yine tek işçiye taşıttırırlar.

  türkiye'nin onayladığı ilo sözleşmeleri
  türkiye'nin onaylamadığı r128 sözleşmesi

  edit:

  başlığa göre cevabı yazdım ancak kim ipler inşaat firmalarını. 25kg yapsınlar işçimiz rahat taşısın.
 • (bkz: sorgulayan adamlar)
  lojistik, taşıma, maliyet konularının insan faktörünün önüne geçtiği bir konudur işte.
  en az paketleme, en uygun istifleme vs. konularında optimum, ortalama bir işçinin taşıyabileceği maksimum ağırlığa yakın bir ağırlık seçilmiş oluyor. zaten inşaat malzemeleri konusunda insan gücü ile yapılacak taşımalar her zaman minimum olarak düşünülür ama mevcutta şantiyelerde uygun planlamalar yapılmadığında işçilerin anası ağlatılmaktadır. daha ufak paketler de mevcut bu arada, illa 50 kg olması gerekmiyor ama hiç bir malzemeci 1 kamyon 25 kg'lık çimento torbası yollamaz.

  bir de şimdi ustaların, mühendislerin kafasında hesaplar hep torba üzerinden. hadi mühendisler için sorun değil de işçiler için torba ağırlıkların değişmesi bütün harç, sıva, şap vs hesaplarını değiştirecektir. basit karışım hesapları olsa da bu konudaki değişiklikle şantiyelerin çoğu başıboş ilerlediğinden ortalık karışacaktır. :)
 • türkiye'nin de taraf olduğu ilo sözleşmesine göre elle taşımada ağırlık sınırı 25 kg olduğundan, yeri geldiğinde elle taşımak zorunda olduğu ağırlıktan şikayet eden işçinin haklı isyanı.

  örneğin plastik sektöründe hammadde torbaları hep 25 kg olarak belirlenmiştir.

  düzgün işleyen iş sağlığı ve güvenliği kanunu olsa, bunun uzmanları, fabrika, şantiye sahipleri insanın halinden anlasalar zaten bu ambalajlama da 25 kg'ye mecburen inmesi gerekir.
 • cevabini bilmedigim soru. ama yakin zamanda cimento ihtiyacim olmustu ve gittigim her yerde 25 kiloluk paketler vardi. bu isyana karsilik 50 kiloluklar yavas yavas piyasadan kalkiyor sanirim.