şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hukuk sistemimizin ömür kısaltan icraatlarından biri.

  evlendin, 1 senede boşandın ama ödeyeceğin nafaka ömür boyu. avrupa'da bir kadına ödenen nafaka çok istisnai durumlarda olmak şartıyla en fazla 5 sene. ya bizim devlet yurdum kadınlarının tembelliğini, tek vasıflarının vatan millet edebiyatı ile enayi ayıklayıp ömür boyu onları sömürmek olduğunu biliyor ve bu yüzden her boşanan kadın devletten yardım dilenmesin diye böyle yapılıyor, ya da bilemiyorum altan.

  haa kadınlık çok zor ama dimi, taciz falan var dimi?

  önerim: ya şuna bi üst sınır uygulaması getirin ya da nafaka için evliliğin sürdüğü süreyi baz alın. bu kadar basit.

  herkes nasıl da kadınlar okutulmuyor edebiyatı yapmış. hepiniz bir anda yozgatlı oldunuz galiba? hani şu alay edip durduğunuz yozgat. ne adamlarsınız ya. e sormazlar mı adama, istanbullu işhanı beyaz yakalısı pelinsu neden alıyor bu nafakayı o zaman diye? adam ciddi ciddi para kazanan kadınların nafaka almadığını sanıyor, ortamlarda ekşici piç işte. sosyetelerin haberlere konu davaları ne olacak? sendeyiz gültekin.

  eeh eytere bee: aga ben bekarım, valla bak. sorup durmayın yani niye boşandınız diye. hani kadın yalakası evlilik meraklısı tipler var ya, onlar akıllansın diye bu. hanımcılık akımının önde gelenlerine bir rest. olacakların fragmanı.
 • feministlerin esitlik konusunda askerlik ve yesil pasaport ile birlikte asla deginmedigi detaydir. insani evlilikten korkutmaktadir.

  artik evlilikler oyle bi kere yaptin mi sixteen sene duzeltmeye calistigin bisey degil ki, evleniyorsun 1 yil sonra ayriliyorsun ve komple iki yabanci oluyorsun. ben niye bu yabanci kisiye baskasiyla gommesi icin para saglamak zorunda oluyorum ki?

  gururu olan kadin cocugu yoksa nafaka almaz, istemez bile. istiyorsa da fiyati bicilmis demektir, fiyati bicilen insanin da adi bellidir.

  edit: yesil pasaport degil babadan kalan emekli maasi. yesil pasaport kadin erkek 25'e kadarmis. babadan kalan emekli maasi kadin evlenene kadar erkek ise 18 yasina kadar alabiliyor. bu bilgi de duzeltmeye acik tabi.

  duzeltme2: gorunuse gore kadin bekar ya da dul farketmeksizin yas siniri olmadan babasinin maasini alabiliyormus. duzeltme icin yesillendirenlere tesekkur
 • evlilikten olan çocuk varsa haklılık içeren bir durum. nafaka çocuk için verilir genelde. yoksa ömür boyu nafaka adaletli değil.
 • uzun vadede kadinlara daha fazla zarar vermistir ve verecektir de. koca bulunmuyor lan :)
  edit: erkegim olm meşaz atmayin.
 • çocuk olsa anlayacağım, 3 ay evli kalmış, ortada hiç bir şey olmamasına rağmen. ömür boyu nafaka ödemeye mahkum edilmiş erkekler mevcut.
 • hiç nafaka alan erkek var mı diye merak ettiren olay.

  bu arada problemi baştan çözmek için (bkz: evlilik sözleşmesi)

  edit: beyler sözleşme bir boka yaramıyormuş nafaka için.
 • sanıldığı gibi kolay değildir. çocuk için olanı zaten hariç tutuyorum, yoksulluk nafakası bir ömür boyu ödenmez. nafaka alacaklısının başka bir eş bulması, evlilik olmasa da evlilik birliği içinde gibi hayat sürülmesi yahut sair herhangi bir sebeple yoksulluk durumu ortadan kalkarsa nafaka ödeme zorunluluğu yapılacak başvuru neticesinde ortadan kalkacaktır.