şükela:  tümü | bugün soru sor
 • roland emmerich'in tarih öncesi zamanları anlatan yeni filmi. mart 2008 gibi gösterime girecekmiş.

  "it was a time when man and beast were untamed and the mighty mammoth roamed the earth. a time when ideas and beliefs were born that forever shaped mankind. 10,000 b.c. follows a young hunter (steven strait) on his quest to lead an army across a vast desert, battling saber tooth tigers and prehistoric predators as he unearths a lost civilization and attempts to rescue the woman he loves (camilla belle) from an evil warlord determined to possess her"

  http://www.apple.com/trailers/wb/10000bc/
 • mamutların koşturup durduğu, age of empires tadında, çok konuşulacak, dev bütçeli film. özellikle teaser daki kızıl yelkenlilere dikkat..bir de when a stranger calls filmindeki vasat performansı ile camilla belle başrolde. umarız ringo starr lı filmlere benzemez... hadi bakalım.

  wallpaper :
  http://www.stevewrench.com/…14a-10000bc-promo-1.jpg

  edit: maalesef balon bir filmmiş. görüntüler güzel olabilir ama hayalkırıklığı yaşayabilirsiniz.
 • ziyadesiyle iddialı bir yapıma benzemektedir. nihayetinde gişe filmlerinin sansasyonel yönetmeni michael bay kıvamındaki roland emmerich yönetmendir ve görsel olarak göz alıcı olacağı kesindir. ancak bu tip tarihi filmler anlatım bağlamında tam anlamıyla bir gerçekçilik iddiasında olmasa da, tarihin sinemada karbon kopya biçiminde yansıtılması olmasa da bir yere kadar gerçekçilik iddiasındadırlar. dolayısıyla böylesine uzak bir geçmişi anlatan bir filmde, o dönemi gerçeğe en uygun şekilde anlatmak, hissettirmek için kullanılacak dili de merak etmekteyim doğrusu. evet bildiğimiz dil; yani karakterlerin konuştuğu dili, anlaşmak için kullandığı işaretleri...

  önemsiz bir ayrıntı olarak görülebilir, esas olanın hikaye olduğu söylenebilir. ancak bu işaretlerin, sembollerin kullanım tarzı ve seyirciye yansıtılması hala tarihi filmlerin gerçekçiliği -yalnız inandırıcılığını demek istemiyorum- ve atmosferi yaşatması hususunda önemli bir kavram olduğu kanaatindeyim.
 • fragmanlari, ozellikle tarih oncesi ya da bronz cagi uzerine calisan arkeologlarin tebessumle izleyecekleri bir film olacagi fikrini vermektedir.

  (bkz: ortaya karisik)
 • batilinin, antik (bkz: 300) olaninin da primitif (bkz: 10000 bc) olaninin da, hiper modern (bkz: abd) olaninin da mutemadiyen oraya buraya ozgurluk getirdigini gercegini(!) pekistirecegiz gibi gorunuyor bu filimle birlikte. (bkz: filmine bir kulturune iki)

  diger yandan fragmandan okunabildigi kadariyla, yine kavruk tenliler, renkli gozlu beyaz adam tarafindan hizaya sokulacak, beyinsiz mistik kulturleri bir avuc ozgur(!) adam tarafindan tarumar edilecek gibi gorunuyor. hayirlisi.
 • (bkz: arog)
 • --- spoiler ---

  10,000 bc -
  1 million people

  --- spoiler ---

  (bkz: deus nova)
 • yıllardır kafamda olan "tarih öncesi dönemi filmi" fantazisini nihayet gerçekleştirmiş, çok büyük umutlar beslediğim film. inşallah bu güzelim konu piç edilmemiştir bu kadar dev bir prodüksiyonun elinde. holywood klişeleriyle bezenmiş aptal bir beyaz adam filmi (muasır medeniyet ortamı sahnelerini görünce kılanmadım değil gerçi) olmasın da ne olursa olsun. hadi gel artık..
 • 4 adet jeolog kişisi gidip, jeolog gözüyle izleyip yarıldığımız film.
  - ya 4. zamanda o hayvanın işi ne orada?!
  - nesli tükenmişti bi kere onun!
  - holosen'de ne arıyor bu?

  yani uzun lafın kısası dev bütçe mev bütçe ama yine de baştan savma olmuş gibi geldi bana. hayır, tarihi bir film çekiyorsun, adam danışmaz mı bir bilene, bak ben şu şu öğeleri kullanacağım, komik olmasın, uyar mı diye? cık, sevmedim!