şükela:  tümü | bugün
 • biz; emeğin değerini bilen, adaleti herkes için isteyen, hak ederek alınmış her başarıyı tebrik etmeyi bilen beşiktaş taraftarıyız. bize yakıştığı üzere, henüz lig başlamadan aldığımız pis kokulardan hareketle, canımız ciğerimiz olan beşiktaş'ın emeğine sahip çıkmak için bu manifestoyu hazırladık.

  beşiktaş'ın tarihindeki diğer 13 şampiyonluğunda olduğu gibi, son 2 şampiyonluğu da son derece temiz ve değerlidir. iflasa sürüklenen beşiktaş'ın tırnaklarıyla geldiği noktanın tezahürüdür bu şampiyonluklar. ancak bu 2 şampiyonluk asla yeni başlayacak sezon için eyyama sebep olmamalıdır.

  beşiktaş geldiği noktaya tamamen kendi emeğiyle gelmiştir. bu açıdan hiçbir kişi veya kurumun "yeter artık" deme hakkı yoktur. beşiktaş'ın önceki şampiyonlukları kimsenin lütfu olmadığı gibi, bu sene de hiçbir dış etki beşiktaş'ın önüne engel koyamaz.

  beşiktaş üç ihtimalli bu oyunda elbette geri kalabilir. beşiktaş taraftarı asla bir ayrıcalık beklememektedir. diğer takımların emeği konusunda da en az kendi takımının emeği kadar hassastır. beşiktaş taraftarı, 20 sene şampiyonluk beklemeyi, 20 şaibeli şampiyonluğa her zaman tercih eder.

  son 2 yılda ligi futboluyla domine eden beşiktaş'ın başarısı hakemlere tahvil edilmiştir. kendi başarısızlığına açıklama getiremeyenler için bu elbette kolay yoldur. ancak bu algı, hakemlerin aleyhimize inisiyatif kullanmasına katiyen neden olmamalıdır.

  geçmişte beşiktaş taraftar sayısının diğer iki takımdan az olması sebebiyle sıkça engellenmeye çalışılmıştır. endüstriyel futbol furyasının daha çok müşteri çekmek için yaptıkları dün gibi aklımızda. bir yenisine teşebbüs edilmemesi için tüm kamuoyunu şimdiden uyarıyoruz.

  beşiktaş bir spor kulübüdür. dini, dili, ırkı, siyasi görüşü yoktur. tüm spor kamuoyunu, beşiktaş'ı bu gibi konularda taraf göstermekten men ederiz. bu şekilde beşiktaş'ın hedef gösterilmesine sezon boyunca hiçbir platformda izin vermeyeceğiz.

  beşiktaş'ın tertemiz adını; terör örgütleriyle bağdaştırmak, vatan hainliğiyle itham etmek ancak bir akıl tutulmasıdır. bir spor yarışmasında geri kaldığı için rakibine böyle iğrenç saldırılar yapanlar öncelikle kendilerini sorgulamalıdır.

  elbette son 2 seneyi sürklase etmiş beşiktaş'ı yenmek her kulübün hayalidir. kalan 17 takımın bize karşı ekstra motivasyonla oynayacağının farkındayız ve bu durumdan hiçbir rahatsızlık duymuyoruz. ancak bu beşiktaş'ı tahtından indirme çabası, beşiktaş'ın rakiplerini besleme evresine gelirse buna sessiz kalmayacağız.

  başarı her zaman kıskançlığı getirmiştir. ama bu kıskançlığı düşmanlığa çevirenler karşısında büyük beşiktaş taraftarını bulacaktır. beşiktaş'ı farklı mecralarda hedef haline getirmek için işi spor dışı meselelere getirenlerin bu yanlıştan derhal dönmelerini salık veriyoruz.

  beşiktaş taraftarı olarak, sosyal medya dahil tüm ortamlarda beşiktaş değerlerine küfür ve hakaret edenlere fırsat vermeyeceğiz. bu saldırılara karşı hukuki mücadelemizi gerek kültür hukuk bürosu gerekse sözlükteki bağımsız avukatlarla sürdüreceğiz. bu tip saldırılar linkteki hesaba direkt olarak ihbar edilebilecektir.

  tirajları her şeyden değerli olan boyalı basın geçmişte beşiktaş'ın önünü kesmek için yoğun bir savaş vermiştir. adil lig talebimizin bir kısmı da ligin parçası olan basınadır. beşiktaş'ı karıştırmak, infial yaratmak veya hedef göstermek amacıyla yapılan maksatlı haberlerin takipçisi olacağız. bu isimleri ifşa etmekten hiçbir zaman geri durmayacağız.

  türk futbolunun başındakilerin görevi ligde oluşan güç dengesizliğini dışarıdan etkiyle bitirmek değildir. türk futbolunu; doğru yönetilen kulüpleri aşağı çekerek değil, tüm kulüpleri doğru yönetime teşvik ederek kurtarabilirsiniz. bu açıdan tff, hatır gönül ilişkilerinden vazgeçmelidir.

  profesyonel futbol disiplin kurulu'ndan da adalet bekliyoruz. ligin gidişatını ancak takımlar ve aldıkları sonuçlar belirler. lig yarışında geri kalmış takımlara şefkatli; ligin tepesindeki takımlara sert yaklaşımlar kabul edilemez. herkes üzerine vazife olan işleri iyi yapmaya odaklanmalıdır.

  geçtiğimiz yıllarda türkiye'yi avrupa'da temsil eden rakiplerimize fikstür açısından yapılan yardımlar hatırımızdadır. bunu türk futbolunun bekası için çok da doğru buluyoruz, ama geçtiğimiz yıl beşiktaş'ın avrupa'da kritik maçlara çıktığı haftalarda fikstürünün sıkıştırıldığını biliyoruz. beşiktaş'ın avrupa'daki başarısı türkiye'nin başarısıdır. kimsenin beşiktaş'ı üvey evlat olarak görmesine izin vermeyeceğiz.

  beşiktaş taraftarı senelerdir "potansiyel suçlu" olarak görülmektedir. beşiktaş taraftarı maç girişlerinde çorabının içine kadar aranırken, rakip takım taraftarlarına bu muamelenin çeyreği bile yapılmamaktadır. beşiktaş taraftarı bu konuda da adalet istiyor. bozuk parayla bile stada giremeyen beşiktaş taraftarına karşı, eli bıçaklı rakip takım taraftarını tribünlere doldurursanız olacaklardan tek sorumlu sizsiniz.

  beşiktaş taraftarı; sporun güzelliğine, rekabetine, adaletine ve saflığına el uzatma hedefi olan medya baronlarına, kulüp yöneticilerine, siyasilere, algı yöneticilerine, manipülatörlere ve satılık kalemlere hodri meydan demektedir. kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  not: manifestonun amacına ulaşmasına katkı sağlaması için mümkün olan her platformda paylaşılması ekşi beşiktaş tribünü adına ricamızdır. twitter

  manifestomuza destek olan, beşiktaş kongre üyeleri ve sicil numaraları entry'nin sonuna eklenmiştir.

  trevanian - 15224
  sugarmann - 24838
  screenshot - 30551
  kol pacino - 30589
  fatiabi - 30632
  smax03 - 31203
 • zorunlu ön edit: ne yazık ki birçok yazar içeriği okumadan, sadece başlığa bakarak entry girmiş. arkadaşlar, biz sizin takımınıza bok atma derdinde değiliz. basit bir örnekle; havuz başında keyif yapan igor tudor'u gizli gizli görüntüleyen medya'ya ve oluşturduğu aptal saptal algıya dikkat çekmek için kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. bu bi örnek. sizin takımlarınızla bi işimiz yok bizim. ikincisi, bu yazılanları size yazmadık. siz cevap verin diye hiç yazmadık. biz ekşi sözlüğün gücünü kullanıp insanların bilinçaltına bu ülkedeki satılmış organlar hakkında sinyal göndermek istedik. rahatsız oluyorsanız engelleyebilirsiniz. üstüne alınıp afra tafra yapmanıza gerek yok. futbola, şampiyonluk sayılarına girenler olmuş. futbol sözlükte değil sahada oynanır.

  ekşi beşiktaş tribünü üyelerinden biri olarak altına imzamı attığım manifestodur. sadece beşiktaş’ın değil, bütün takımların “oynanacak kirli oyunların kurbanı olmamasını” istemekteyiz. ancak son iki sezon şampiyon olan takım beşiktaş’ımız olduğu için, en büyük algı operasyonlarının ve pis işlerin uygulandığı takım olarak beşiktaş’ı görmekteyiz. biliyoruz ki, adalet herkese lazım olan bir olgudur.

  bu manifestonun ağlaklıkla ya da tinercilikle alakası yoktur. çünkü bizim oynadığımız oyun belli, yönetim ve takım başarımız belli. ağlamaya en uzak takım ve camia beşiktaş’tır. beşiktaş’ın feda sezonundan sonra attığı adımların doğruluğu ve sağlamlığı herkesin malumudur. bu yüzden manifestoyu okumadan entry giren trollerin ciddiye alınmaması gerektiğini buradan belirtmek istiyorum.

  hak edenin hakkını aldığı ve buna saygı duyulduğu bir lig istiyoruz. eğer başka bir takım oynadığı futbolla şampiyonluğu hak edecekse ve bunun sonucunda şampiyon olacaksa, bu duruma saygımız elbette ki sonsuz olacaktır.

  özetle, beşiktaşlı yazarlar olarak bizlerin tek bir amacı var; o da beşiktaş’a ve beşiktaş’ın haklarına sahip çıkmak; “perde arkasındaki” aktörlerin oyunlarını, medyanın algılarını boşa çıkarmaktır. bu vesileyle diğer kulüplerin de haklarını savunmuş olacağız.

  bizler biliyoruz ki; futbol sektöründe büyük paralar dönmeseydi, büyük oyunlar ve büyük adaletsizlikler de dönmezdi. herşeye rağmen hakkımızı, futbolcularımızı, takımımızı ve camiamızı savunmak, en büyük ve en meşru görevimizdir.

  umarım aklı başında ve sağ duyulu olan bütün taraftarlar ve yazarlar, bu başlık altında hemfikir olur.
 • umarım bu sefer meram anlaşılmıştır. bizim adalet anlayışımız yeri geldiğinde sizi de kapsar. yeter ki yeri geldiğinde doğru yerde olun.
 • noktasına virgülüne kadar desteklediğim manifesto.
 • 100. yıldan sonra beşiktaş'ın başına gelenlerin tekrarlanmaması adına her platformda taraftarın sesini duyurması önemlidir bu sebeple manifestoya imzamı atarım.
 • https://cdn-st1.ofpof.com/…/_780x850-k9mwsmgt4z.jpg

  --- spoiler ---

  çünkü bizden korkuyorlar

  --- spoiler ---
 • türkiye'deki işsizlik gerçeğini yüzümüze vuran bir başka vesile. abi n'olur gidin akıllı mantıklı işler yapın ota boka enerji harcamayın. ne futbolmuş arkadaş ya!
 • (bkz: büyük resmi gören çomar ekşici)
  besiktas'imiza oyun oynuuyurler.
 • whatsppta anlaşıp gelip burayı flood edip kendileri çalıp kendileri oynuyorlar.

  bu sene erken ağlamaya başladılar çünkü ne olacaklarını adları gibi biliyorlar. aba altından sopa gösterirsek belki tüpçü bir daha yardımcı olur diye düşünüyorlar.