şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "bağzı" çevrelerin anlaması açısından aslında kur hareketleri için açılması gereken başlık şekli budur. bol bol dile getirilmesine rağmen hala ve hala insanlar dolar ya da diğer para birimleri değer kazanıyor zannediyor. aslında durum tam tersi.

  bilal'e anlatır gibi;
  dün 100 dolar ile 520tl alınırken, bugün 100 dolar ile 600tl alınabiliyor.
  yani dün senin 100 birim paran vardı ve bu parayla sen 520kg patates alabiliyordun. bugün ise, senin 100 birim paran var ve sen 600kg patates alabiliyorsun. neden? çünkü patates değer kaybetti, ucuzladı. sen de aynı birim parayla daha fazla patates alabiliyorsun.

  işin özeti budur. türk lirası değer kaybetmiş, patates olmuştur.

  artık sen elindeki 100tl ile dün 100 birimlik ürün alabiliyorken artık o 100tl 90 birim ürün alabilecek. sen de 10 birim fakirleşmiş olacaksın.

  ekonomi, bir çok faktörün belli bir dengede tutulmaya çalışıldığı bir metadır.
  bir çarşaf düşünün, bu çarşafın 4 köşesinden birileri asılsın. bir köşe dolar, diğer köşe türk lirası. bir köşede faiz diğer köşede de üretim olsun. dolar bir köşeden çekmeye başlasın. siz eğer ona karşılık olarak diğer köşelere de asılırsanız, o çarşaf yırtılmaya mahkumdur. siz doların çektiği kadar diğer taraflardan çarşafın yırtılmaması için serbest bırakmalısınız. dolar istediğini aldıktan sonra, diğer köşeleri yeniden kuvvetlendirerek çarşafı eski dengesine kavuşturabilirsiniz.
 • 01.01.2018 tarihi itibariyle yabanci para birimi ile aldigim maasimin turk lirasi karsiligi 6180tl iken bugun itibariyle reel maasim artmadigi halde turk lirasi karsiligi 9160tl. tesekkurler akp, lav ya kalp kalp kalp kips