şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çanakkale boğazı'nı geçemeyeceklerini anlayınca gelibolu yarımadası'na karadan çıkarma yaparak buradan boğaza ulaşmayı deneyen itilaf devletleri'nin umutlarının yok edildiği 10 ağustos anafartalar zaferi kutlu olsun!

    biraz da ansiklopedik bilgi;

    anafartalar cephesi, çanakkale savaşındaki cephelerden birisidir.

    1915 yılının temmuz ayı sonlarında cepheler kilitlenmiş, çatışmalar mevzii harbine dönüşmüştü. gelibolu yarımadasında bir sonuç elde edebilmek için ingiliz general sir ian hamilton, daha kuzeyde üçüncü bir cephe açma gereği duymuştur. burada amaç, sert direnme gösteren her iki cephedeki türk kuvvetlerinin geri hattına çıkarak kuşatmaktır. hamilton, üçüncü cepheyi küçük ve büyük kemikli burunları arasındaki suvla kumsalına, takviye olarak gelen ingiliz 9. kolordusu’nu çıkartarak yapmıştır. 6 ağustos 1915 tarihinde suvla koyu’na yapılan çıkartmayla çanakkale savaşı bu bölgeye kaymış, arıburnu’ndaki anzak kolordusu ile suvla çıkartma kuvvetleri, dolayısıyla bu iki cephe birleşmiştir. gelibolu yarımadası’nın müttefik kuvvetlerce tahliyesine kadar asıl çatışmalar bu bölgede olmuş, seddülbahir cephesi, kayda değer bir çatışmaya sahne olmamıştır. 5-6 ağustos gecesi başlayan çıkartma gün boyu sürmüştür. suvla ovası’na hakim ilk kademe sırtlardaki üç türk taburu, çıkartma birliklerinin ileri harekatını durdurmayı başarmıştır.

    ingiliz 9. kolordusu’nun genel bir taarruz için düzen alması, 8 ağustos tarihini bulmuştur. ertesi gün, 9 ağustos 1915 günü şafakta iki ingiliz tümeni taarruz için ilerlemeye başladığı sırada (anafartalar kahramanı) kurmay albay mustafa kemal bey’in de taarruzu başlamıştır. türk taarruzu, önlerindeki ingiliz kollarını atarak ilerlemiş, öğleden hemen sonra ingiliz 9. kolordusu komutanı general stopford, ihtiyatta tuttuğu tümeni ateş hattına sürerek sahilde tutunmayı başarabilmiştir. birinci anafartalar savaşı’nın hemen ertesi gün, 10 ağustos 1915 sabahı mustafa kemal, kocaçimen tepesi-conk bayırı hattında yeni bir taarruz yapmıştır. albay ali rıza bey komutasındaki 8. tümen ve 9. tümen komutanı albay cemil bey komutasındaki 9. tümen’in taarruzuyla müttefik cephesi 500-1.000 metre geri atılmıştır...