şükela:  tümü | bugün
  • ust edit: yapıkrediden az önce arandım. yetkili bir hanımefendi paypalın aracı bankasıyla görüşeceklerini ve bugün o bankadan geri iade gelirse kartına yansıtılacağını iletti. bir kez daha bugün kartıma geçmesinin önemli olmadığını, bankamın benim için gerekli yazışmaları başlatmasının ve süreci takip etmelerinin yeterli olduğunu ileterek teşekkür ettim. süreci bankamın tıkıyor olmasını hazmedemediğimi yetkili birine aktarabildiğimi düşünüyorum.

tüm sözlük yazarı ve çaylak kardeşlerime verdikleri destek için teşekkür ediyorum. iyi ki varsınız.

türkiye’nin bankacılık üssüne sahip bir banka tarafından inatla mağdur ediliyorum sevgili sözlük.

biliyorum rezaletlerden sıkıldınız, rezalet sözlük açılsın diyorsunuz. ancak 2006 dan bu yana burada olan kardeşiniz olarak hep başkalarının rezaletini okuyup destek olmaya çalıştım. kendi sorunlarımı da hep tatlı dille çözmeyi denedim ve başarılı oldum. ilk kez karşımda devasa bir banka inatla, ısrarla mağduriyetim için çabalıyor. buyurun hep birlikte değerlendirelim, haksızsam haksızsın diyelim.

sıkılganlar için özet:
    alışveriş yaptım, veriş tamam ama alışta sorun oldu. karşı taraf iade ediyor benim sevgili bankam gıcıklığına sorun çıkarıyor.
    sıkılganlar için özet sonu

daha kolay sindirebilmeniz için birinci sezonu bölüm bölüm anlatıyorum. her bölümü kendi içinde kritik edelim.

pilot bölüm: bana bi ürün lazım, o da bu gece lazım.
    bir proje için çok özel üretim cihaz almam gerekiyor. arayıp tarayıp ebay üzerinde buluyorum. satıcı amerika’da, oradaki arkadaşım compumaster’dan sen alır mısın diye rica ediyorum. olur abi gönder diyor. alacağım cihaz kart limitimin üzerinde olduğundan 30 haziran’da hem dönem borcunu ödüyorum, hem de fazla ödeme yapıyorum ki limitim açılsın. ürünün fiyatı vergileri ile $2.917,65

rezalet bölüm 1: limit var ama yok!
    kredi kartı dışında ürün alma şansım yok. almak istediğim ürün o gün dolar kuruyla 16.800 tl gibi. kartıma 2.500 zaten yatırmışım, 16.800 daha yatırıyorum. almak istiyorum, limit yetersiz uyarısı veriyor. dolar ekstre müşterisiyim, yani dolar harcayıp dolar ödüyorum. kur farkı yansımaması lazım. 1000 tl daha yatırıp deniyorum. limit yetersiz. 1.000 tl daha yatırıyorum. ve ödemeyi yapabiliyorum. toplam 20.500 tl yatırıyorum ki 17.405 tl harcama yapabileyim. gece 12 ye kadar işlemler 18.000 ve 1900 gibi görünürken muhtemelen visa hesaplaşması sonrası gece 15.881 ve 1.604 olarak limitimden düşüyor. yani gerekmediği halde ben harcamamın çok üzerinde ödeme yapıyorum ki harcama yapabileyim.

belge 1: hesap özeti
    belge 2: yapikredi harcama

hikayeye devam: neyse konuşuyoruz ediyoruz. 12 temmuz olmuş ürün kargoya verilmiyor. karşı tarafa ulaşıyorum. çok özür dileyerek cihazın kırık çıktığını ve gönderemeyeceklerini söylüyorlar. olumsuz yorum yapmamamı rica ederek 16 temmuz’da ücret iadesi yapıyorlar.

belge 3: ebay iade

rezalet bölüm 2: bddk ve yapı kredi ortak rezaleti, iade geldi ama almadık!
    18 temmuz’da bir sms. süper bir banka olduğumuz için kartınıza gelen paraları inceliyoruz. kredi kartınıza gelen iki ödeme yasal kurumlara karşı yükümlülüklerimiz gereği gönderene iade edilmiştir.
    belge 4: yapikredi sms

arıyorum hemen yapıkredi destek hattını. arkadaşlar iade neden alınmadı diye soruyorum. bddk bir yönetmelik yayınlamış. kredi kartınıza bir hesap kesim dönemi içerisinde limitinizin 2.5 katından fazla para yatıramazmışsınız. peki ne yapacağız? 25 temmuzu bekleyip hesap kesildikten sonra tekrar iade isteyeceğiz.

bakın burası çokomelli: burası hepimizi ilgilendiriyor. örneğin limiti 1000 tl olan kartınız var ve nakit taşımak istemiyorsunuz. babanız siz yurt dışına giderken al çocum oralarda rezil olma dedi, 5000 tl verdi, kartınıza yatırıp orada kullanamıyorsunuz. siz de bilmiyordunuz ama sayemde öğrendiniz. bddk bu durumu engellemiş arkadaşlar. bari diyorum bddk’ya yazalım bu durumu. çünkü hadi para yatırmamı engellediniz, almadığım ürünün iadesi arkadaş bu. iade işlemi engellenir mi? paramız neden yurtdışında bir ülkede mahsur kalsın? yazıyoruz bddk’ya ama bddk diyor ki kanun böyle, yönetmelik böyle fakat arkadaş ters ibra işlemleri benim bu düzenlemelerime tabi değil. bankan seni açık açık yemiş.
    belge 5: bddk yönetmelik şikayeti ve cevabı

rezalet bölüm 3: bankamı bddk’ya nasıl şikayet edersin. sen kim köpeksin!
    ben bddk’ya bir şikayette daha bulunuyorum. diyorum ki o zaman devreye gir, denetle ve düzenle ey bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu. bankam gelen iadeyi seni bahane ederek hesabıma aktarmıyor. yapıkredi’den bu işleme yanıt veren gözleri de ismiyle aynı renk olduğunu umduğum bir kızcağız pek bir içerliyor. bddk biz ters ibra işlemine karışmayız derken bankacı kızımız vallahi bddk yüzünden geri gönderdik diye yanıt veriyor. üstüne ekliyor, senin imzaladığın sözleşmeye göre zaten limitin neyse o kadar harcama yap. neden işgüzarlık edip fazla ödeme yapıp kullanıyorsun. sözleşmeye göre sonuçlarına katlanırsın demişiz, şimdi de katlıyoruz, katlan bakalım.
    belge 6: bddk banka şikayeti ve sevgili kızın cevabı

gelişme bölüm 4: ebay kankamla işbirliği, merak etme kanka, gavurum ama senin bankanla sorununu çözeceğiz!
    açarız ebay’i 2 saatte ancak anlatırız durumu. 2 saat amerika’yla telefon görüşmesi. alışveriş yapmışsınız ama gelmemiş, iade etmişiz parayı derler.
    capslock bankam iadeyi iade etti capslock
    bu durumu anlamaları gerçekten 2 saat sürer. iade neden iade edilir ki, tekrar ederiz sorun değil. ama para bizde değil derler. çok üzülürler. derler ki bizim bankamız yok, pos aracısı olarak paypal kullanıyoruz. hadi onlarla konuşalım paypal ne önerecek. paypal ile de konuştuk. onlar da özür üzerine özür dilediler. biz aynı gün bankanıza göndermiştik dediler. hay allah dediler. gavur da olsa allah’ımız bir arkadaşlar. ama tüm bu olaylarda en çok zoruma giden bu oldu. benim bankam ne kadar köpek çektiyse bana, elim amerikalısı da o kadar özür diledi. yanımda olduğunu hissettirdi. son çözüm olarak dediler ki bankanıza ters ibra (charge back) açın da bari paranızı sizin bankanın istediği şekilde geri yollayalım.
    belge 7: paypal ıade

bankamı 25 temmuz’da ararım, derim ki alışveriş yaptım, iade edildi ama iadeyi iade ettiniz. şimdi para nerede kimse bilmiyor. o zaman siz en iyisi ters işlem başvurumu alın. parayı geri isteyelim. nasıl olsa hesap kesiliyor, para geldiğinde 2.5 katı sorunu yaşamayız. şikayet başvurum alınır. (ben öyle sanıyorum) beklemeye başlarım.

rezalet bölüm 5: seni hatırladım köpek! sen bizi o bddk’ya şikayet edensin.
    tarihler 8 ağustos. ankara sıcağında kavruluyoruz. ararım bankamı sorarım, yav bizim bi charge back varıdı. nooldu? aa derler, sizin o chargebacki kapatmışız biz. neden? çünkü limitinizin 2.5 katından fazla para yatırmanız mümkün değilmiş. o yüzden charge back i hiç açmamışız. şaşırırım. çünkü kendi önerileri zaten 25 temmuz’dan sonra paranız geri gelsin idi. ilgili birimden ismi en sevdiğim renk olan o kızcağız charge back isteğimi 26 temmuz’da mimkinatı yok o daha benim dersimden geçemez gerekçesiyle kapatmış. bana dönen de yok. ben de yazık paypal ile görüşüyorum 3 günde bir, kanka nooldu diye.

peki diyorum. tekrar bir şikayet kaydı açalım. artık 26 temmuz’da geçti. para harcadım, ürün alamadım. karşı taraf ta özür dilemekten bir hal oldu. siz bankamsınız, yıllardık hukukumuz var. allah aşkına sizlerden ricam charge back başlatın. paramızı alalım, bayramda kurbanımızı keselim.
    ertesi gün 9 ağustos’ta ismi renk olan güzel kız tekrar arıyor. artıbir bey beni hatırladınız mı? ben şikayetinizi okudum ama bddk kuralları gereği biz bu işleminizi yapamıyoruz diye dönüş yapıyor. diyorum ki yanlış mı anlıyorum sevgili bayan, hesap kesimim geçtiği halde mi alamıyorum ben bu parayı? dinlemiyor ve diyor ki ben şikayetinizi kapatıyorum. yapılan işlemler doğrudur. ısrarla diyorum ki: sevgili hanımefendi. benim sorunum ne? haberiniz var mı? gerçekten sorunumu incelediniz mi? gayet visa’nın bana verdiği yetkiyle ters işlem başvurusunda buluyorum. bankanızla ilgili de değil. harcama yaptım, ürün gelmedi. ve siz yapacağım bir şey yok diyorsunuz. aynen öyle, bildiğin yere şikayet et diyor. kapatıyoruz.

rezalet bölüm 6: inadım inat, bankamın kapısı teknolojik döner kapı. eskiden kanatlı kapı varmış!
    9 ağustos, bayram öncesi son iş günü. şubemi arıyorum, müşteri temsilcimi buluyorum. diyorum ki zamanınız varsa anlatayım. var tabi ki artibir bey diyor. siz vipsiniz. diyorum boşver bana sadece artibir diyebilirsin. durumu anlatıyorum. diyor ki biz de işlem açarız ama en yetkili 444 0 440 şikayet hattı. onlar isterse denizleri ikiye böler, balıkları uçurur, öyle yetkileri var ki zeus ve thor bok yemiş. teşekkür ediyorum. tekrar arıyorum yapıkredi’yi. yalvarıyorum. diyorum ki ey sevgili bankam. önceki şikayetleri ve tüm durumları yok sayın. peki kabul ediyorum bugüne kadar yaptığınız her işlem kanuni, her işlem prosedürlerinize uygun. beni mağdur etmek için özel olarak çalışmadınız. 2 tane kayıt açın.

1- bankada beni dinleyen kimse yok. istediğim konuyla ilgili kimse işlem yapmıyor. ısrarla 18 temmuz’da yaptıkları işlemin doğru olduğunu yazıyorlar.

2- 30 haziran’da bir harcama yaptım. ürünüm gelmedi. işlem başlatmanızı rica ediyorum.
    burada prosedür ilerliyor telefonda. aldığım rakamdan başka rakamlar zikrediliyor. diyorum ki karşıdan isterken benim harcamam 2650 usd ürün ve 267 usd 65 cent vergi. bir de görevliden rica ediyorum. tl karşılıklarını topluyor. limitime bölüyor. 2.12 kat buluyor. bunu da eklerseniz sevinirim. gelen paranın aktarılmasına engel olmaz sanırım diyorum evet diyor. kaydı açıyoruz.

bugün 10 ağustos, kaydı açan kız geri dönüş yapıyor. artıbir bey çok özür diliyoruz ama gözleri ismiyle aynı olan kız kaydınızı 18 temmuz’da yapılan işlemler doğrudur notuyla kapatmış diyor.
    -peki diyorum, ben o işlem doğru mu yanlış diye sormadım.
    +biliyorum diyor!
    -ben harcama yaptım ancak ürünüm gelmedi demiştim diyorum.
    +biliyorum diyor!
    -önceki kayıtları okuyup kimsenin kafası karışmasın demiştim diyorum.
    +aynen öyle yazdım diyor!
    -beni gerçekten kimse dinlemiyor diyorum.
    +haklısınız artibir bey diyor! ben dinliyorum ama elimden bu kadarı geliyor.
    -peki ne yapacağız diyorum?
    +bayramdan sonra şubenizle görüşün, dilekçe verin bir de onlar denesin charge back açtırmayı, ben açtıramadım diyor.
    -bayramını kutluyor ve yardımlarından ötürü teşekkür ederek kapatıyorum.
    +bayramımı kutluyor, tekrar özür diliyor.
    yapıkredi’de benim tarafımda olan tek kızcağız budur arkadaşlar.

son:
    * şimdilik durum böyle arkadaşlar. eğer yatırdığım para 2.5 katı geçse zaten yatıramam ve harcamayı yapamam. yatırdığım yere geri gelmesi lazım.

* iade işlemi bddk denetimine tabi değil ama yapıkredi bddk’yı bahane ederek müşterisinin zararına olacak şekilde işlemi geri gönderiyor.

* müşterisinin charge back talebini ısrarla açmıyor ve yaptığı işlemin ne kadar harika olduğunu anlatıyor.

* asla müşterisini dinlemiyor.

* şu mfö ile reklamını yaptığı adios kart var ya, işte onun premium’unu kullanan ve müşteri hizmetlerini aradığında vip layn diye yanıtladığı müşterisine bunları yapıyor. sizin kartlarda bi sorun olsa neler olur var ya. biz 6 bölüm çektik. siz 3 sezon çekersiniz. yapıkredi ile çalışırken tekrar düşünün.

bonus: baktım internet şubede harcama itirazı var. hemen girdim, ilgili harcamaları buldum. itiraz et dedim. bakın iki seçenekte de ne oluyor :)

belge 8: itiraz 1 - ürün / hizmet alınamadı

belge 9: itiraz 2 çokomelli – işlem iptal edildi ancak iadesi kartıma yansıtılmadı :)

sonuç:
    kurbanı pas geçiyoruz, günahı yapıkredinin boynuna.

paladerlerin uyarisiyla diger bilgileri buraya ekliyorum.

editler:
    özellikle benden yana olunmasını istemediğim rezalettir. gördüğünüz bir yanlış davranışım varsa lütfen çekinmeden bildiriniz. ben de neyi yanlış yaptığımı anlamaya çalışıyorum.

hala tüm sorunların konuşularak ve empati yapılarak çözüleceğine inandığım rezalet. kimseye kötü cümle kurmadım. hakaret etmedim. nezaketimi korudum. üçüncü kez konuştuğum sürekli şikayet dosyamı kapatan hanımefendiye bankasıyla aynı şekilde şirket santralimizin de konuşmaları kaydettiğini söyledim. hatam var mı diye tekrar dinliyorum dedim. galiba çok yetkili bir hanım olduğundan çok kaba bir şekilde konuşmayı sonlandırdı ve oraya not düşmüş, müşteri konuşmamızı kaydettiğini söyledi diyerek.

ayrıca bankaya veya bir çağrı merkezindeki çalışana konuşmaları ben de kaydediyorum dediğinizde konuşmayı sonlandırmak zorundalarmış. öğrenmiş oldum.

olsun, yapı kredi ile çalışmayız kapı kredi ile çalışırız. nezaket kazansın yeter.

visaya itiraz kısmı:
    visanın pek ilgilenmediği rezalet. türkiye'de bir şikayet mercii yok. ulaştıklarım da malesef bankanız ile görüşün diyor. ben mazoşist olduğum için ve bankam yeterince acı çektirmediğinden bankamla görüşmek yerine visaya ulaşmaya çalışıyorum. mastercard'ın şikayet hattı var.

insanın sorun yaşarken bile kısmeti olacak arkadaşlar.

limit arttırma:
    kvkk nedeniyle her ne kadar olay benim kisişel bilgilerimi içerse de diger görevlileri korumak adına veremediğim çok detaya sahip rezalet.

ilk teklifim limitimi arttırıp alın oldu. reddedildim.

gelecek paradan daha fazla parayı bloke edin öyle arttırın limiti dedim. reddedildim.

ön ödemeli kredi kartı tanımlayın ve gelecek paradan fazla para bloke edip limit tanımlayın dedim. reddedildim.

aynı bankada baska kartım var kullanmadığım, oraya alın iadeyi dedim. reddedildim.

karta değil hesaba alın dedim. reddedildim.

hesabı kesin oyle iade alın dedim. yine reddedildim.

problem zaten koskoca banka yerine benim çözüm bulmaya çalışmam değil mi?

ürün ne:
    arkadaşlar ürünü soran çok arkadaş oldu. nato gizli oldugu için detay vermem mümkün değil ama cihazı paylaşabilirim. özetle çok önemli olan bir savunma sanayi projesi için acil koduyla getirtmeye çalıştığımız ve kendi geliştirdiğimiz simülatörde kullanılacak sanal gerçeklik gözlüğü. satışı yok, satıcı şirket bayilerinin listesini verdi, tek tek arayıp buluyoruz. 3 adet lazımdı. 2 adedi bulduk, 2.5 kat konusunu bilmeden 2 ayrı yapikredi karti ile ödedik. 2 aydır üçüncü cihazı gökte ararken ebayde bulduk atladık. o da bozuk çıktı. yapıkredi iade işleminde sorun çıkarırken başka yerde cihaz buldum. arkadaşıma swift ettim, ürünü aldı, işimize devam ediyoruz.

hem proje gizliliği açısından hem de amerikadaki arkadaşımı ticaret yapıyor görüntüsüne sokmaya çekindiğimden parayı ona gönderme ve aldırma seçeneğini kullanmamıştım.

cihazlari bulduk ve iş geliştirme prosedürümüz tüm aksiliklere rağmen hızla sürüyor. hepiniz ülkemiz için bir şeyler yapıyorsunuz. bizler de para kazanmıyoruz, zengin değiliz, vatanımız için bir avuç yazılımcı gece gündüz çalışıyoruz. teknolojiyi kendimiz geliştirdiğimiz zaman daha güçlü olacağımıza inanıyoruz.

limitimin 5 katını yatırıp harcıyorum diyenler var:
    ben harcayamadım. sağlık sigortam otomatik ödemede. çekemediler. para yatırmak istedim olmadı. aradım müşteri hizmetlerini, bu ay en fazla 150 tl daha yatirabilirsiniz dediler. yani çok zengin oldunuz ama gıcıksınız. limitim düşük olsun, fakat param var, kredi kartima 500.000 yatırıp tekne alayım derseniz yapamıyorsunuz. uç bir örnek oldu. çokomelli bölümde normal iterasyon yaptım. limitiniz 1000 tl ise ve bi yerden para geldi yatırıp 5000 lik bilgisayar alayım derseniz alamazsınız.

neden bu kadar gıcıksın ve iticisin:
    aslında iyi biri olduğumu söylerler. tanısanız seversiniz. 2006 dan bu yana yazdıklarım duruyor. ıyisiyle kötüsüyle kim olduğumu da anlarsınız. derdim bankadaki bir emekçinin ekmeğiyle oynamak ta değil. açıkçası bu rezaletteki aslan payının sahibini merak ediyorum. tanımadığı ve hiç karşılaşmayacağı bir insana bu kadar sorun çıkarma motivasyonu nedir?

çaresizim. parayı kurtarmaktan ziyade bana çözüm üretecek bankanın beni dinlemekten bile âciz olması, başvurduğum tüm mercilerin arkasında matrixteki mimarın çıkması gibi bir sorunum var. çok önemli mevkilere çalışıyorum fakat sadece işimi yapıyorum. üstlerime şikayet etmedim. her salı girdiğim toplantılarda anlatmadım. (burada deşifre olmuş olabilirim) hayatımda hiç bir sorunu bakan general vs. çeşitli ilişkilerle çözmedim. kaba kuvvete başvurmadım. mafya yeğeni degilim. dayım filan da var ama çiftci. elimde sadece mizah kaldı. bi müsade edin de kendimi savunayım.

hepinize desteğiniz için teşekkür ediyor iyi bayramlar diliyorum.
  • (bkz: imdb top 250)
  • en kısa zamanda çözülmesini umduğum rezalet, puanım 10/10
  • harcama yaparken ses çıkarmayıp, iş iadeye geldiğinde çamura yatan bir bankayı gözler önüne seren rezalettir. yapı kredi'ye yakışmamıştır.

ayrıca: aşağı yukari 3.000 usd * 5.5 = 16.500 tl. 16 bin tl limitli vip mi olur amk?
  • kabus gibi rezalettir.
  • belki böyle işlerde bir ayağı yurt dışında olan bankalarla çalışmak daha verimli olabilir (tabi olmayabilir de). örneğin hsbc, ing, teb falan filan...

yapı kredi bankası ile 21. yüzyılda iş yapmamış biri olarak rezalet puanım 9/10.
  • konu sıradan bir rezalet başlığı değil, epey karmaşık ve süreçlerin iç içe girdiği bir mağduriyet olmuş. umarız en kısa zamanda sorun çözülür.
  • kredi kartlarının artı bakiye de olması ve bu şekilde işlem yapılması hep sıkıntı çıkarıyor.

yapı kredi kötü banka değildir ama esneklik / insiyatif alma konusunda sıkıntıları var.

bak iş bankası öyle değildir. size laaps diye bi çözümle gelirler.

buraları okuyup bu rezaletin çözümünü sağlayacak bi ypk yada koç holding çalışanı mutlaka çıkar.
  • 10/10 story telling
    9/10 rezalet (gece yurtdışı işlem yapacak parası olmasından ötürü kıskançlığımdan bir puan kırdım)

daha önce karşılaşmadıkları bir durum olduğu için mala bağlamış olabilirler biraz süre verin geçer.
  • yapacaklari ise sovdurmus rezalettir.

ulan madem limit var, o parayi niye yatirttiriyorsun hesaba? hayir madem bu kadar problemli, kati oldugunuz bir durum, elektronik sistemleriniz neden bu islemleri basta kabul ediyor? cok zor sanki kodlamada bunu halletmek. siz sisteminizi bok gibi kurdunuz ve is bilmiyorsunuz diye musterileri boyle magdur edip bir de utanmadan uste cikmaya calismak nedir?

hikayede bahsi gecen bir calisan haric alayina sovdum arkadas; kil oluyorum yaptigi isi bok gibi yapan insanlara.

boyle insanlar ve kurumlarla ugrasmak zorunda kalan herkese sabir diliyorum. ben senin yerinde olsam subeyi 10 kere basmistim kardesim. gecmis olsun.