şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
833 entry daha
 • izban’da çalışmak kesinlikle türkiye’de eczacılıktan sonraki en rahat meslek. 1 ay tatil yapıp üzerine %25 zam ile ödüllendirilen başka bir iş grubu yoktur.
 • öncelikle belirtelim şunu;

  %25 zammı izban işçileri değil metro işçileri aldı. ikisi farklı şeydir. ahanda kaynak;

  https://twitter.com/…glu/status/1083440753785876480

  öte yandan grev sonlandırılsa bile işçiler halen seferleri aksatmakta ve yavaş gitmektedir.

  mesai giriş ve çıkış saatlerinde bunu yapmasalar bile ara seferlerde yapmaktadırlar.

  dün 1 ay sonra ilk defa kullandım ve perona tam vaktinde gelip, tam vaktinde kalkıp, tam da vaktinde ineceğim durağa geldi. lakin çalışanın üst baş kıyafeti tam bir lakaytdı.

  haklılardı / haksızlardı sohbetine girmiyorum zira grev öyle ya da böyle bitirildi. sen artık kılık kıyafetine özen göstermek zorundasın, seferlerini tam vaktinde gerçekleştirmek zorundasın.
 • yanlış bir şekilde yürütülen grevdi. greve gidilmesi sonucu üretim/hizmet durduğunda patronun bu işten zararlı çıkması gerekir. lakin izbana binmeyen insanlar bir şekilde işlerine gitmeleri için diğer belediye vasıtalarını kullandılar. izbandan belediyenin cebine girmeyen para eshottan girdi, başka yerden girdi. az biraz dolmuşçulara gitmiş olsun. peki izban ne bu işten kaç para kurtardı? 300 küsür personelin 1 aylık brüt maaşı 1 milyondan fazla, bu para patronun cebinde kaldı. kâra bile geçmiştir bu grev sonucu belediye.

  dolayısı ile kime karşı yapılmış oldu bu grev? halka karşı. bu işten patron değil halk zararlı çıktı. kelimenin tam anlamıyla halk rehin tutularak, belediyeye karşı bir silah olarak kullanarak gerçekleştirildi. istediğimiz maaşı almazsak milleti size düşman ederiz. maşa vazifesi. böyle bir grev anlayışı olamaz. yarın öbür gün elektrik su bu şekilde greve giderse üç günde ortaçağa dönersiniz. zaten sınıfını arkasına değil karşısına alan hiçbir hareket başarılı olamaz, bunu en iyi sözüm ona solcular bilir. şimdikilerin aksine eski nesil, sınıfından destek almadığında "özeleştiri" vermesi gerektiğini bilirdi. en çok da sabahın köründe işe gitmesi gereken emekçi kardeşlerini mağdur ettiler ve onları karşısına aldılar. misal aliağadaki işine alsancaktan giden bir arkadaşım vardı, 1 ay allah bilir nasıl sefil oldu.

  nasıl yapılması gerekirdi? isterlerse terlik bornozla gitsinler işe, kimse laf edemez ki zaten kılıt kıyafet yönetmeliğine hakları olarak uymuyorlardı. seferlerin tamamen kaldırılması olmaz, seyreltilmiş halde devam etmesi gerekir. zaten 15 dakikada 1 kalkıyordu, hadi yarım saat olsun bir saat olsun ama olsun. insan işe gitmek için hadi 1 saat erken uyansın ama 1 saatlik yolu 3 saatte gitmesin. ya da en azından sadece işe giriş çıkış saatlerinde çalışsın ki bilmem kaç yüz bin emekçi çile çekmesin.
 • akp ile işbirliği yaptığı iddaa edilen işçilere akp'nin polisi müdahale etmiştir. akp'nin grevi bitirmesiyle chp'nin belediyesi seferlerine yeniden başlamıştır. amaç sistemin çarklarını işletmek olunca nasılda sistemin partilerinin ve yardakçılarının birbirine benzediği ortaya çıkıyor.
1 entry daha