şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: bir arkadaşımızın ricası üzerine anket eklendi.

kyk kredi borçlarının akıbeti ne olsun istersiniz?
    https://www.strawpoll.me/19066042

cumhurbaşkanı erdoğan, kyk borçları ile ilgili bir soruya "bu şu anda bizim gündemimizde, değerlendirmesini bütçe müzakerelerinden sonra yapacağız, öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı atacağız" dedi.

erdoğan'ın kyk borçları hakkında yaptığı açıklamadır. muhtemelen yeni yılda bir af geliyor.

not: arkadaşlar, borcun anaparasının silinmesi söz konusu değil bence. af dediğimiz şey hiçbir zaman anapara'nın silinmesini ifade etmedi, etmiyor. olabilecek en olumlu şey faizlerin silinmesi olabilirdoğum
  • herhangi bir geliri ve üzerinde mal varlığı olmayanların borçlarını sileceklermiş.
    (not: kesin bilgi değil, yaymayalım.)
  • ben ödedim ama silinmesi taraftarıyım.
    gençler hem işsiz güçsüz dolanıyorlar ortalıkta hem de kara kara borçlarını düşünüyorlar.
    özellikle ailesinin ya da kendisinin geliri belli bir seviyenin altında olan ya da tümden işsiz olanların kesinlikle borçlarının silinmesi gerekmektedir.

edit: oy almak için yapıyormuş vs. diye mesaj atanlar, bana ne abi! birkaç fakire faydası dokunsun da ne sebeple yaparsa yapsın.
    edit 2: benim ödediğim parayı geri verseler fena olmaz tabi ama ödemezlerse de üzülmem. o parayı verdiklerinde zengin olmayacağım, vermediklerinde de açlıktan ölmeyeceğim.
    edit 3: bir agnostik olarak "aktrol" yaftası yemediğim kalmıştı, o da tamam oldu.
  • en fazla faizleri silecekleri için birbirinize boş yere küfür etmenize gerek yok. borç alıp sorumsuzca ödemeyen yavşaklar dışında, cidden zor durumda olan insanları düşünerek yazmak gerekiyor.

tabii, bundan önce gss denilen haraçlara el atmak gerekiyordu. işsiz insanlardan her ay devlet eliyle haraç kesilmeye devam ediyor.
  • (bkz: inanma)
    gerisini biliyorsunuz zaten.
  • bütünüyle silineceğini zannetmem. hem maliyeti büyük hemde ödeyenlere haksızlık.

faizleri silinse iyi olur ama
  • yalan anam, babam geç bunları, yemezler keşke silinse bir kerede isteklerimiz yalan çukurunda boğulmasın. ama onların altın varaklı sandalyesinde bizim isteklerimiz kağıt israfı misali masalarında kağıttan uçaktır.
  • yapılması gerekendir. işsizlikten kırılan ülkede orta ve dar gelirliye yapılacak ufacık bir iyiliktir. insanlardan bunu esirgeyecek kadar bencil olmayın.
  • çatır çatır ödemiş biri olarak gençlere faydalı bir sonuç çıkmasını umduğum olay. muhtemelen faizi sıfırlama ya da başka kolaylıklar eklerler ama farketmez yandaşa gideceğine gençlere gitsin aq.