şükela:  tümü | bugün
  • başlarda gerilim filmi gibi, sonrasında ağlamamak için kendinizi çok zor tutacağınız anlar var.

https://www.ntv.com.tr/…hale,btvogoacdumv05sriezbwq

lan hani denir ya heykelini yapsalar, 10 kilo gelir; işte ondan.
  • video olmadığı için izleyemedim. ancak "dili boğazına kaçan bebeğin, kaçan dilini eliyle çeken şoförün" lafından sonrasını okumadım.

dil boğaza kaçmaz, nefes borusuna doğru çökme olur, nefesi açmak için, çeneyi yukarı kaldırarak, başı arkaya doğru eğmek gereklidir.

1 kaç saat ilkyardım eğitimi alıp, bilinçli olarak müdahale etmek yerine, cahilce yapılan müdahaleler çok daha kötü sonuçlar doğurabilir.
  • ilkyardım eğitiminin önemini anlatan bir olay yaşanmış ve şoförden de allah razı olsun, kendisi ve hemen sağlık görevlilerini arayan otobüsteki vatandaşlar olmasa maalesef ki o bebek çoktan ölmüştü.

panik ve çaresizlik gerçekten baş etmesi çok zor duygular, hele ki kendi çocuğunuz söz konusuysa fakat tam da aynı sebepten, tam da kendi çocuğunuz olduğu için vah vah öldü çocuğum modunda çırpınarak kıçını dönerek gitmek nedir ya? sen napıyorsun kadın? en çok sen orada olacaksın, çocuğun için birileri bir şey yapmaya çalışıyor, kendinde o güç ya da bilgi yoksa bile arkanı dönmek ne demek.

çocuğa da bu aileyle başka sorunlar yaşamamasını diliyorum ve geçmiş olsun diyorum. bakın daha otobüste pusetle bir çocuk yolculuk edecekse uyulması gereken kurallardan, otobüs kaza yapsa kimseye bir şey olmasa bile çocuğun alacağı hasarlardan bahsetmedim. bununla geçmiş olsun. şoförün yaptıkları karşısında bir maaş ikramiye nedir ki...
  • ilk yardımın ve soğukkanlılığın önemi. bebeğin ailesi, maalesef üzüntü ile heder olurken, şoför bilinçli bir halde müdahale ediyor ve bebeği kurtarıyor. bir başkası olsa ilk yardım tekniklerini bilse de denemeye bile çekinir. elleri dert görmesin.