şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ülke barajı)
 • kalkması halinde bilin bakalım en zararlı parti kim olacak?

  hani ortalarda habire 82 anayasası anti demokratiktir diye atıp tutanlar var ya, bunu kaldırmak için niyeyse bi fikir belirtmiyolar!!
  niye belirtsinler ki?? % 10 barajının olması kadar iktidara yarayan bi şey var mı?

  saadet partisine karşı müthiş bir sempati duyduğu halde, chp korkusu aşılanmış dindar bünye sırf bu baraj yüzünden kayıtsız şartsız oylarıyla akp ye abanıyor.
  doğuda kürt etnik kimliğine vurgu yapsa da barajı geçemeyecek olan partilere oy vermektense chp ve mhp ye inat topyekün akp'ye abanılıyor.

  bu ülkede hep diyorum, 80 darbesi ve 82 anayasası bunların ekmeği balı kaymağı olmuştur. o yüzden darbecileri yargılayalım dediğimizde mümkün değil sesleri çıkmaz, yüzde 10 u niye kaldırmak istemiyorsunuz? dediğimizde sesleri çıkmaz.

  niye kaldırsınlar abi ? saadetten milletvekili girdiğinde meclise bunların hali nece olur? ya da doğuda topyekün kürtçü partiler oylansa, akp'nin doğudan oy alabilme ihtimali kalabilir mi?

  onların işine gelen bu..
 • türkiye'nin demokratikleşmesinin önündeki en büyük engellerden biri.
 • kalkması halinde bilin bakalım en karlı parti hangisi olacak?

  chp mi? bak bak, şunu görüyomusun sen (((o).

  millet olarak kronik rahatsızlığımız olan siyasi fanatikliği bi kenara bırakır, gayet objektif bi değerlendirme yapacak olursak;

  güzel kardeşim, diyelimki akp'ye oy verenlerin yarısı saadet ve türevi partiler barajı geçemez nasılsa mantığıyla veriyor.
  bak insaflı davrandım yarısı dedim. sonuç ne olur? akp kaba bi hesapla yine tek başına olmasa dahi iktidarda.

  hmm.
  peki şimdi bide chp için olasılıkları hesaplayalım;
  yine diyelim ki baraj kalktı, yıllardır taşaklı medya organları/sivil toplum örgütleri ve hatta yer yer ordu tarafından halka empoze edilen "bunlar şeriat getirip hepinizi kuma alıcaklar, kuma sokucaklar hamnıski" temalı saçmalıklara ve milli hassasiyetlerine ustaca oynayanlara kanıp "madem dp/anap/tkp/dsp/ip/ldp/shp gibi partiler barajı geçemeyecek bari chp'ye oy verelimde akp şeriat getiremesin" düşünceli vatandaşlarımızın kendi partilerine oy vermeye döndüğünü düşünelim.
  hatta haksızlık olmasın diye diyelim ki, chp'ye oy veren vatandaşların yarısı * artık oy vermiyor chp'ye.

  noldu?
  bak cevahir tonlamasıyla soruyorum bradır; noldu?
  chp bırak iktidara yaklaşmayı, ana muhalefet partisi ünvanını da kaybeder, 15-20 sene önceki kaale alınmadığı dönemlerine döner dimi?

  sonuç olarak;
  de hastır git şindi fanatik müptezel seni.
 • güce tapan ve çoğullukla ne edeceğini bilmeyen zihniyetin barajıdır.
 • kaldırılmaması veya azaltılmaması akp ve chp'nin ender anlaştığı konulardan biridir . varın siz düşünün nasıl kaymak bir o kadar kebab bir olay olduğunu...
 • kalkması chp'yi bitir. akp'den nefret eden ama nasıl olsa barajı geçemeyecek diye istediği partilere değil de chp'ye oy veren seçmen, istedikleri partilere verir. chp de zokayı yutar. ondan zaten deniz bey'in barajla ilgili sesi çıkmıyor. varsa yoksa dokunulmazlıklar. yargı chp'nin elinde tabi. ama yer mi tayyip? yemez. dokunulmazlık bir kalksa var ya bu danıştay, yargıtay çiğ çiğ yer akp'yi.
 • yüksek barajın istikrar getiren bir şey sanan dalyarakların bilip bilmeden başkalarını cehaletle suçladıkları şey. oldu olacak vekilliği toptan kaldıralım, en çok oy alan adam kendi başına meclis olsun, çok istikrarlı olur, parti içi muhalefet derdi falan da olmaz.

  yüksek seçim barajları faşist ülkelerin azınlıkların seslerini çıkaramamaları kullandıkları bir metoddur. bunun yüzünden türkiye'de kürtler meclise takkiyeyle girerler, gayrimüslimler, eşcinseller, solcular giremezler bile. ama istikrar vardır, memleket kesinlikle boka batmış değildir.
 • keban barajı'ndan daha çok elektrik ürettiği kesin. herkes geriliyor.
 • milliyetçi kürtlerin, (ayrılık ve şiddet kasmadıkları sürece kardeşlerimdir hepsi, tıpkı türk milliyetçileri gibi) çok sinirlenmemesi gereken bir baraj. evet haksızlık ama, 20 milyon kürt varsa 4 milyon oy çıkarması lazım tüm türkiye'den etnik bir partinin. yani dtp kürtlerin yarısının belki 2/5'nin oyunu bile alamıyor demek ki.